Водночас 27 листопада сирійські опозиційні сили розпочали масштабний наступ на війська Башара аль-Асада у провінції Алеппо в Сирії. Сирійські повстанці…
Війна, яку росія розв’язала проти України, стала справжнім шоком для всього цивілізованого людства. Бойових дій подібних масштабів на нашій планеті не було з часів Другої світової. Проте у війні рф проти України є ще одна унікальна відмінність — вперше в історії людства, у межах конвенційної війни, повномасштабні бої відбуваються не тільки у фізичному просторі, а й у віртуальному. Про те, як українці протистоять ворогу на кіберфронті, як плануємо зміцнити кібероборону, ми розмовляли із заступником Міністра оборони України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Олегом Гайдуком.
— Пане заступнику Міністра, як складається ситуація на російсько-українському кіберфронті?
— Тут, як і на фронті фізичному, ситуація складна, але контрольована. Слід відзначити, що всі наземні операції наш противник супроводжує операціями в кіберпросторі, а інколи вони випереджають операції на фізичному полі бою. Віртуальні атаки противника найчастіше спрямовані на цивільну інфраструктуру енергетику, зв’язок, на бази даних та реєстри, урядові сайти, маючи на меті порушити нормальні умови життя громадян. Вони відбуваються щодня — і вдень, і вночі.
Подібна «невтомність» атак однозначно засвідчує, що кібервійну проти нас веде саме держава — рф, яка володіє значними ресурсами. Хакери, як приватні особи, на такі масштабні атаки не здатні, вони зазвичай здійснюють атаки задля власної наживи. Тому ми твердо переконані, що війна в кіберпросторі — це політика рф, держави-терориста, якою вона є як фізичному, так і в кіберпросторі.
— Як Ви об’єктивно оцінюєте наш поступ у зміцненні кібероборони
— В цілому — ми прогресуємо. Але знову ж таки, війна у кіберпросторі, так само як і в реальному вимірі, не може складатися із суцільних перемог. Однак ми переважаємо противника за багатьма параметрами, наше військо стає дедалі більш технологічним.
Наприклад, сьогодні Security Operation Center МОУ в режимі 24/7 проводить моніторинг подій безпеки на всіх рівнях — від інфраструктурного до аплікаційного. Також на щоденній основі проводиться моніторинг кіберпростору та опрацьовуються гіпотези Threat Hunting щодо актуальних тактик та технік, притаманних Threat Actors спецслужб ворога.
ІТ-системи ЗСУ захищені надійно і набагато краще, ніж російські військові системи. Для пересічного «русского солдата» такі технології — космос. Йому навіть примітивну цифрову карту з російським ГЛОНАСом не дають в руки, не кажучи вже про більш складні інструменти для ситуаційної обізнаності. Подібних систем ще довго не буде на озброєнні в армії ворога, і цей час ми, як країна, маємо використати для розвитку та впровадження нових інноваційних розробок на всіх рівнях військового управління.
— Яких заходів вжили Міноборони та Генштаб після 24 лютого задля зміцнення кібероборони?
— Треба сказати, що для кібероборони багато що було зроблено ще до широкомасштабного вторгнення рф. Наші війська зв’язку та кібербезпеки створені давно і вони ефективно працюють щодо захисту закритих систем структурних підрозділів Генерального штабу, окремих частин і з’єднань ЗСУ. У військах зв’язку та кібербезпеки, інших підрозділах служать професіонали, здатні вибудувати ефективну оборону на віртуальному полі бою.
Водночас саме після 24 лютого в системі оборони держави почалися дуже активні дії щодо зміцнення кібероборони: у структурі Міністерства оборони та в Генеральному штабі було створено декілька спеціальних організаційних формувань, додатково набрано висококваліфікованих фахівців, застосовано сучасне програмно-технічне забезпечення тощо. На сьогодні ми доволі ефективно виконуємо завдання із захисту у віртуальному світі.
Зауважу, що після лютневого нападу росіян до нас на службу з приватного сектору прийшло багато унікальних фахівців, які за інших умов навіть не мали думки про державну чи військову службу.
Ми повністю перебудували нашу систему кібербезпеки за цей час — створили власний центр кібербезпеки в Міністерстві оборони, який відповідає за захист наших мереж, разом із партнерами здійснюємо його оснащення та розвиток спроможностей.
— Як заступник Міністра, у сфері відповідальності якого, зокрема, цифровізація відомства, які пріоритети Ви визначили у своїй роботі?
— Сучасне військо не може існувати в парадигмі минулих років. Ми маємо йти вперед у всіх вимірах, будувати армію майбутнього, а отже — високотехнологічне військо XXІ сторіччя. Майбутня українська армія буде використовувати новітні інформаційні технології, штучний інтелект, надсучасні дрони, всі новітні технології, включаючи сучасні системи бойового управління, системи інформаційного забезпечення управління військами, бойовими операціями, зокрема новітні бази даних, і так далі.
Все, що є на передньому краю розвитку людства взагалі і науки зокрема, все це має бути у ЗСУ. І так буде.
Серед головних пріоритетів також — надійний та ефективний військовий зв’язок, питання збереження інформації, доступу до неї, а також безпека даних, безпека роботи у віртуальному просторі.
— Наші західні партнери, зокрема країни-члени НАТО, наразі надають українському війську безпрецедентно потужну військову допомогу. Чи стосується вона також кібербезпеки?
— Практично всі основні серйозні гравці світу допомагають нам не тільки з фізичним озброєнням (військовою технікою, боєприпасами, амуніцією тощо), а й із кібертехнологіями, зокрема навчанням персоналу, програмним забезпеченням, технікою тощо.
Водночас наші фахівці сьогодні беруть участь у роботі відповідних профільних центрів НАТО. У ролі фахівців від нашої країни, членів спільних команд. Тобто в наших кіберспеціалістів вже досить солідний рівень.
— На початку поточного року в Польщі було створено новий рід спеціальних військ — сили кібероборони. У багатьох передових арміях світу теж є відповідні підрозділи, які відповідають за кіберзахист. Коли в Україні будуть створені кібервійська з огляду на виклики та загрози? На якому етапі нині перебуває цей проєкт?
— У ЗСУ фактично вже є кібервійська, вони вже реально працюють. Наразі ми перебуваємо на етапі їх формалізації у правовому полі. Станом на нині ми, спільно з Генштабом, розробили проєкти декількох законодавчих актів, які перебувають на розгляді в РНБО та Офісі Президента, й очікуємо, що найближчим часом вони будуть внесені на розгляд у Парламент.
Одночасно із цим триває практична робота з розбудови цієї компоненти нашого війська і набуття ними відповідних спроможностей.
До речі, ми прагнемо говорити не стільки про кібервійська, а це важливо підкреслити, скільки про кіберсили. Насправді назва «кіберсили» — набагато ширше поняття, і воно більше відповідає функціоналу. Тому у великому законопроєкті йдеться саме про кіберсили.
— Чи допомагають Силам оборони України неурядові кампанії, які спеціалізуються на питаннях цифрового розвитку, та «вільні стрільці» кіберпростору?
— Так, звісно, Міноборони тісно співпрацює з провідними світовими та вітчизняними експертами з кіберзахисту. Власне, це також одна з непересічних граней цієї війни. Річ у тім, що кіберспільнота, відома своїм свободолюбством, завжди дещо дистанціювалась від будь-якої влади. Нині ми бачимо, що всесвітнє віртуальне товариство всіляко підтримує боротьбу України з рф. Ми активно співпрацюємо з цими людьми, а також розуміємо — щоб збільшити ефективність цієї співпраці, ми мусимо вдаватися до пришвидшення реформ саме в галузі цифровізації. Звісно, у відомствах силового блоку оперативно робити це непросто, але процес іде.
Ми також плануємо залучити до лав кібероборони ширше коло фахівців ІТ-сектору. Із цією метою Міноборони, Генштаб, ЗСУ, разом з РНБО та іншими партнерами, організували Національний оборонний хакатон 2022, який об’єднає найкращих спеціалістів з кібербезпеки та протидії дезінформації, провідних експертів у сфері IT приватного та державних секторів, аби розробити інноваційні рішення, які допоможуть здобути ЗСУ технологічну перевагу над ворогом.
— Яку ефективну модель цифрової трансформації Ви бачите у ЗСУ, МО та в оборонному секторі України в цілому?
— Наш сьогоднішній орієнтир — модель, створена в країнах НАТО. Ми вже досить упевнено до неї наблизилися, і я розраховую на те, що найближчим часом ми будемо повністю їй відповідати. Ми воюємо вже на натовській техніці, натовською зброєю, наш кіберзахист вже багато в чому відповідає натовським стандартам, ми в цьому секторі досить впевнено рухаємося вперед.
— Ви згадали про проведення Національного хакатону. Скажіть, які завдання надійшли від ЗСУ для учасників хакатону, представників ІТ-спільноти? На які очікуєте результати?
— Я не можу розкрити сутність завдань зі зрозумілих причин. Скажу лише, що низку завдань сформували ЗСУ, а також фахівці інших відомств, які працюють в інтересах оборони держави. Додам, що серед організаторів хакатону чимало наших партнерів із країн НАТО.
National Defence Hackathon 2022 організовано Міністерством оборони України разом із Генеральним штабом ЗСУ, Національним координаційним центром кібербезпеки (НКЦК), Центром протидії дезінформації за підтримки Фонду цивільних досліджень та розвитку США в Україні, Державного департаменту США та НАТО. На хакатон запрошені кіберексперти НАТО, а також фахівці з дружніх країн: Польщі, Великої Британії, США, Литви, Латвії, Естонії та інших країн ЄС.
До National Defence Hackathon 2022 також приєдналася команда хакатону U Hack, організованого громадською організацією SocialBoost завдяки фінансовій підтримці Уряду Великої Британії в рамках проєкту «Hack for Ukraine».
Упродовж двох днів учасники хакатону працюватимуть над трьома типами завдань: технологічними, організаційно-правовими та з протидії інформаційно-психологічним операціям (PSYOPS). Зокрема, вони розроблятимуть рішення для розвитку military-tech індустрії, які підсилять кібероборону держави та допоможуть ЗСУ в боротьбі з росією.
Дуже чітко окреслили завдання хакатону Міністр оборони України Олексій Резніков, Головнокомандувач ЗСУ генерал Валерій Залужний, а також секретар РНБО Олексій Данілов. Якщо коротко, задум такий — реалізація завдань хакатону дозволить нам отримати технологічну перевагу над країною-агресором.
— Чи багато охочих подали заявки на участь у хакатоні?
— Зареєструвалося дуже багато людей. До речі, у пошуковику Google наш хакатон — перший на видачі. Про великий інтерес до Національного оборонного хакатону 2022 опосередковано говорить і те, що атакувалися новинні сайти, де розміщена інформація про нього, також була невдала атака на сайт хакатону. Ми також бачили гарячі дискусії щодо хакатону в хакерських пабліках. Наразі ми закінчили відбір учасників, менторів та суддів.
Сподівання на цей захід дуже великі, адже він може об’єднати неформальну всесвітню кіберспільноту у великий клуб однодумців, котрі зможуть допомогти українцям перемогти рф у війні.
— Чи можете Ви розповісти про те, які призи очікують на переможців Національного оборонного хакатону?
— Я хочу зберегти інтригу в цьому питанні. Скажу лише про те, що серед нагород переможців хакатону, зокрема, безкоштовне навчання у престижних закордонних ІТ-школах.
— Дякую за розмову.
@armyinformcomua
Центр національного спротиву продовжує відстежувати процеси мілітаризації дітей на ТОТ та наміри ворога змінити їх самоідентифікацію з метою знищення цілого покоління українців.
Увечері 5 грудня ворожий «Шахед» поцілив у приватний житловий будинок у населеному пункті Корюківського району.
Бійці Бригади Національної гвардії України «Рубіж» перехопили відеосигнал з ворожого дрона, який скидав боєприпаси на українські позиції.
У Міжнародний день волонтера Президент України Володимир Зеленський зустрівся з представниками волонтерського руху, тими, хто активно допомагає країні та українським воїнам.
Міністр оборони України Рустем Умєров спільно з представниками ТСК Верховної Ради з моніторингу міжнародної допомоги, головою Комітету парламенту з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Олександром Завітневичем та колегами провів важливу зустріч із аташе країн-партнерів.
Агресор бив по Нікопольщині дронами-камікадзе та артилерією. В цілому за день – 15 атак.
від 20000 до 30000 грн
Дніпро
Комендатура військових сполучень (Дніпро)
Водночас 27 листопада сирійські опозиційні сили розпочали масштабний наступ на війська Башара аль-Асада у провінції Алеппо в Сирії. Сирійські повстанці…