Про те, як змінилась роль снайпера на передовій та як готують майбутніх снайперів АрміяInform розповів сержант-інструктор школи підготовки снайперів 199 навчального центру ДШВ ЗСУ з позивним…
«Херсон — це Україна!» Місцеві українці впевнено визначили справедливість цього гасла і належність Херсонщини до України вже 105 років тому. З політичних сил, які змагались за владу 1917 року, херсонці твердо підтримали саме Українську Центральну Раду. Упродовж року багатолюдні зібрання херсонців кілька разів рішуче висловлювалися на підтримку органів української революційної влади — Центральної Ради та Генерального Секретаріату — і територіальної цілісності України.
Реакція української спільноти Херсона на революційні події в колишній російській імперії була блискавичною — вже 5 березня, наступного дня після отримання в місті звістки про повалення царату, науковець і громадський діяч Нестор Малеча закликав українців гуртуватися і творити власне майбутнє, позаяк вільна Україна потребувала спільної праці її народу. Так було покладено початок існуванню херсонського громадсько-політичного товариства «Українська Хата», головною метою якого визначили «відродження українського народу і придбання йому відповідних часу прав у державі російській».
Активність учасників товариства надихнула ширші народні маси херсонців, які відгукнулися на заклик провести в місті українську політичну маніфестацію. 16 квітня 1917 року на ній зібралися близько 25 тисяч демонстрантів — військові з підрозділів Херсонського гарнізону, учні місцевих навчальних закладів, робітники, службовці та селяни.
Під жовто-синіми прапорами, яких нарахували більше ніж 30, і співаючи українські національні пісні — «Україна», «Ще не вмерла Україна» й «Заповіт» — колона маніфестантів пройшла містом і провела велелюдний мітинг на центральній площі. На ньому міський голова Херсона Євген Яковенко вперше звернувся до містян із вітальним словом українською мовою. Піднесення городян було надзвичайним, лунали гасла «Автономія Україні», «Нехай живе вільна Україна», «В рідній школі — рідна мова», «В вільній Україні — українське військо».
Невдовзі прагнення маніфестантів почали закріплювати у своїх постановах офіційні зібрання. Так, уже 6–8 травня (23–25 квітня за старим стилем) 1917 року в Херсоні відбувся селянський з’їзд Херсонської, Таврійської та Катеринославської губерній, понад 1000 делегатів якого висловилися за національно-територіальну автономію України. У вітальній телеграмі до Української Центральної Ради учасники з’їзду визнали її «єдиним виразником волі народу Українського». Однією з резолюцій вони закликали Центральну Раду розробити статут автономії України і вислати його до Установчих зборів.
Прагнення Центральної Ради до автономії України підтримали також інші крайові зібрання Херсонщини. 9 липня (26 червня) в Херсоні відбулися збори повітового земства, які ухвалили, що Україна має стати національно-територіальною автономною одиницею у складі майбутньої демократичної федеративної російської республіки. З огляду на це вони визнавали вимоги Центральної Ради «правдивими» й обіцяли українському революційному парламенту всебічну моральну та матеріальну підтримку.
Коли назрів конфлікт Центральної Ради з тимчасовим урядом росії, херсонці твердо виступили на боці українських органів центральної влади. Одним із яскравих проявів цієї позиції стали ухвали багатолюдного робітничого віча, яке відбулося 7 вересня (25 серпня) 1917 року на одному з херсонських заводів (заводі Гуревича).
Понад 400 робітників цього зібрання висловили рішучий протест проти територіального поділу України, який передбачався інструкцією російського тимчасового уряду, і наголосили на необхідності приєднання Херсонщини до тієї частини України, «на котрій порядкує Українська Центральна Рада та її Генеральний Секретаріат».
Невдовзі такі само ухвали прийняв також Херсонський повітовий селянський з’їзд, який відбувся в Херсоні 3–5 жовтня (20–22 вересня) 1917 року. Його учасники постановили, що Українська Центральна Рада і Генеральний Секретаріат є «верховними революційними органами всієї України», а також рішуче опротестували поділ України на дві частини. Селяни Херсонщини наполягали, що на Херсонську губернію має поширюватися влада саме Генерального Секретаріату Української Центральної Ради.
Таке визнання українського революційного парламенту та сформованого ним уряду найвищими органами державної влади в Україні стало важливим кроком на шляху до проголошення української держави у формі демократичної республіки. Підтримка, яку отримувала Українська Центральна Рада з усіх регіонів України, зокрема і з Херсонщини, дозволила зрештою ухвалити 20 листопада 1917 року ІІІ Універсал, який проголосив Українську Народну Республіку.
Українці Херсонщини разом з іншими радо вітали цю подію. 15–16 грудня 1917 року в Херсоні відбувся Херсонський губернський з’їзд рад робітничих, солдатських та селянських депутатів, волосних та повітових земств, міських дум, який визнав владу Центральної Ради та Генерального Секретаріату і затвердив персональний склад Херсонського губернського секретаріату, підпорядкованого українському центральному уряду.
Як бачимо, 1917 року громада української Херсонщини впевнено рухалась у руслі української національно-демократичної революції з тією само швидкістю, що й уся Україна. Херсонці визнали законними органами вищої влади в Україні Центральну Раду і Генеральний Секретаріат, виступали за національно-територіальну автономію України та її територіальну цілісність, а потім підтримали проголошення Української Народної Республіки. Херсон був, є і буде українським — таким було рішення херсонців понад століття тому, таким воно є нині.
Ілюстрації з відкритих джерел
@armyinformcomua
Співробітники контррозвідки Служби безпеки України спільно з Нацполіцією викрили у Дніпрі двох наркозалежних 23 і 36 років, підозрюваних у спробі підірвати на залізничній станції цистерну з пальним.
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус передав Україні першу нову самохідну артилерійську установку RCH 155.
Минув місяць з моменту оголошення про створення 20-го окремого полку безпілотних систем К-2 та відкриття набору. За цей час до підрозділу подали понад 7 тисяч заявок як військові, так і цивільні, які прагнуть стати до його лав.
Днями українські дронарі РУБпАК «Фенікс» ліквідували понад десяток окупантів, знищили техніку та важливі російські військові об’єкти на Куп’янському напрямку.
Минулого тижня до центрів рекрутингу української армії звернулися 1319 осіб з питаннями щодо вступу на військову службу. Цей показник майже вдвічі перевищує результат попереднього тижня. Нагадаємо, за перший тиждень року до центрів рекрутингу звернулись 717 українців.
Куп’янська окружна прокуратура Харківської області направила до суду обвинувальний акт щодо 51-річної жительки селища Приколотне, яку звинувачують у колабораційній діяльності.
від 20000 до 120000 грн
Миколаїв, Миколаївська область
від 20000 до 120000 грн
Харків
226 окремий батальйон 127 ОБр Сухопутних Військ ОК Північ
Про те, як змінилась роль снайпера на передовій та як готують майбутніх снайперів АрміяInform розповів сержант-інструктор школи підготовки снайперів 199 навчального центру ДШВ ЗСУ з позивним…