ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

13 листопада в Україні відзначають 104-ту річницю створення ЗУНР  

Публікації
Прочитаєте за: 4 хв. 13 Листопада 2022, 9:17

Перша світова війна призвела до багатьох змін у світі, зокрема і до розпаду імперій. Австро-Угорську вона теж зачепила: українці, які проживали на її землях, вирішили, що, як писав згодом Василь Стефаник, «настав і наш час мати власну державу».

«Домагаємось прилучення всіх українських земель до Української Держави…»

Вересень 1918 року. На теренах Галичини ледь не щодня відбуваються стихійні мітинги-протести. Протестують всі народності, які тут мешкають. За кількістю мітингувальників лідирують, звичайно, поляки, оскільки їхня громада найчисленніша — 55 відсотків від усього населення регіону. Вони вимагають для себе превілегійованого становища, але українці, яких тут теж чимало, не погоджуються. Врешті-решт у Львові збираються Народні збори. Їх делегати представляють українські громади і засуджують наміри Польщі приєднати до себе Східну Галичину. У резолюції, ухваленій Зборами, сказано:

«Всі українці Снятинської Землі протестують урочисто і привселюдно проти всяких змагань якого-небудь прилучення Східної Галичини до будучої Польщі, укріпляють свій протест народною присягою, що ані ніхто із живих Українців повіту, ані ніхто із їх потомків ніколи-преніколи не узнає польської приналежності державної, ні то польського суверена, будь ним князь, великий князь, король чи президент або який репрезентант тої польської держави, що дальше пятнують всяку через польських політиків форсовану комбінацію прилучення Східної Галичини до Польщі як нужденний політичний морд всеї української нації в Галичині, а урочистою клятьбою одностайно і однодушно зобов’язуються всім таким насильним змаганням супротиставити силу діла до останньої краплі крови».

На засіданні Австро-Угорського парламенту представник українства Євген Петрушевич акцентує увагу парламентарів на становищі українців і говорить про необхідність змінити до них ставлення, заявивши, що «ми теж люди»: «Ми вже нині рекламуємо для себе нічо інше, як найсвятіше для кожного народу право на злученє всіх українських земель в одну українську независиму державу, і домагаємося прилучення всіх українських земель Австро-Угорської монархії, в сім числі також українських земель положених в Угорщині, до Української Держави».

«Багаті не пануватимуть над бідними…»

Незабаром  імператор Австро-Угорщини Карл І закликає народи імперії створити власні державні утворення та увійти до оновленої Австро-Угорської монархії. Східна Галичина стає епіцентром боротьби між поляками та українцями за власну державність. 18 жовтня 1918 року у Львові, за інформацією Українського інституту національної пам’яті, з представників українських парламентарів, духівництва та студентства утворюється Українська Національна Рада на чолі з Євгеном Петрушевичем, яка наступного дня оголошує про створення на теренах Східної Галичини, Північної Буковини та Закарпаття єдиної української держави. УНР була вищим органом влади ЗУНР. Однак у Кракові утворюється один із центрів об’єднавчих процесів поляків —  Польська ліквідаційна комісія, яку очолював Вінцентій Вітос. Поляки вважали терени Галичини невід’ємною складовою майбутньої Польської держави. Остаточно вирішити належність території мала сила зброї. Завдяки рішучим діям сотника Українських січових стрільців Дмитра Вітовського українські військові зуміли випередити поляків на два дні та успішно провести 1 листопада 1918 року збройне повстання у Львові, відоме як Листопадовий чин або Листопадовий зрив, захопивши основні стратегічні об’єкти міста: ратушу, пошту, австрійські військові казарми, залізничні вокзали. Українська влада проголошується у Станіславі, Тернополі, Самборі, Стрию. За кілька днів ЗУНР ухвалила звернення до громадян. У ньому було сказано:

«У новоствореній державі не буде поневолення нації нацією і не сміє бути панування багатших та економічно сильніших над бідними й економічно слабшими. В Українській Державі всі горожани без ріжниці мови, віри, роду, стану чи статі будуть справді рівні перед проявом закону, а наскрізь демократичний лад, опертий на загальнім, рівнім виборчім праві, від громади починаючи і на державі кінчаючи, забезпечить верховний голос у державі  масам робочого народу».

Новостворена ЗУНР охоплювала близько 70 тисяч квадратних кілометрів, а населення становило трохи більше ніж 6 мільйонів осіб. За кількістю населення ЗУНР перевищувала Швецію, Норвегію, Данію, Голландію. Українці становили майже 70 відсотків, поляки — 14, євреї — 13, а 2 відсотки були представниками інших народів.  Більшість населення проживала в селах та займалася сільським господарством. Західноукраїнська Народна Республіка проіснувала лише  257 діб.

Один з її керівників Михайло Лозинський писав: «Ті,  що шукають причин у внутрішніх галицьких відносинах, звалюючи вину на «правих» і «лівих», помиляються. При всіх внутрішніх недостачах Галичина в боротьбі проти польського наїзду дала такий примір геройства, що ся боротьба останеться одною з найгарніших сторінок в історії боротьби українського народу за волю. А що до недостач, то треба людські справи оцінювати людською мірою. У поляків, у чехів не було інакше. Та в них були інші обставини і дякуючи тим обставинам, вони мають свої держави. В таких обставинах, в яких була Галичина, й вони мабуть улягли би».

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
@armyinformcomua
Інструкторка «Бетмен»: жінка, яка гартує силу і дух новобранців

Інструкторка «Бетмен»: жінка, яка гартує силу і дух новобранців

Наталія, яку побратими знають як «Бетмена», — це більше, ніж просто інструкторка. Вона присвятила себе підготовці новобранців, зміцнюючи їхнє тіло та дух, доводячи, що кожен із них здатен здолати найважчі випробування заради України.

«Або ви здаєтеся, або ми вас вбиваємо!» — азовці зачистили село на Торецькому напрямку

«Або ви здаєтеся, або ми вас вбиваємо!» — азовці зачистили село на Торецькому напрямку

Бійці взводу розвідки 2 батальйону 12 бригади спеціального призначення «Азов» Нацгвардії вступили у ближній стрілецький бій з окупантами.

Україна та Албанія підписали історичну угоду про довгострокове співробітництво

Україна та Албанія підписали історичну угоду про довгострокове співробітництво

Президент України Володимир Зеленський провів зустріч із Прем’єр-міністром Албанії Еді Рамою в рамках Всесвітнього економічного форуму в Давосі. Ключовим результатом переговорів стало підписання Угоди про довгострокове співробітництво та підтримку, яка закладає основу для стратегічного партнерства між двома країнами на наступні десять років.

І грим не знадобився – окупанти удали з себе купу сміття, щоб врятуватися від дронів  

І грим не знадобився – окупанти удали з себе купу сміття, щоб врятуватися від дронів  

Оператори підрозділу «Аластор» 25 повітрянодесантної Січеславської бригади зафіксували чергову витівку російських штурмовиків, як спробували сховатися у купі будівельного сміття.

Гуманітарна співпраця та шляхи досягнення миру: деталі зустрічі президентів України та Швейцарії

Гуманітарна співпраця та шляхи досягнення миру: деталі зустрічі президентів України та Швейцарії

У Давосі Президент України Володимир Зеленський провів зустріч із президенткою Швейцарії Карін Келлер-Зуттер та обговорив пошук шляхів досягнення справедливого й тривалого миру для України та всієї Європи, а також важливість координації з партнерами.

Стимулювання розстрілами — на Куп’янському напрямку ворог підтримує ритм штурмів стратами

Стимулювання розстрілами — на Куп’янському напрямку ворог підтримує ритм штурмів стратами

В армії рф легко розстрілюють власних солдатів, які відмовляються іти в атаки і так стимулюють до штурмів інших.

ВАКАНСІЇ

Інспектор прикордонної служби, кінолог

від 20500 до 25000 грн

Херсон

Херсонський прикордонний загін

Оператор безпілотного летального апарату

від 21000 до 24000 грн

Чоп

Державна прикордонна служба України

Номер обслуги, Військовий

від 25000 до 125000 грн

Київ

Морська Піхота ЗСУ

Номер обслуги у 66 ОМБр ім. князя Мстислава Хороброго ЗСУ

від 50000 до 120000 грн

Київ, Київська область

Технік із системного адміністрування

від 21000 до 51000 грн

Чернігів

Чернігівський зональний відділ ВСП

Інженер-механік

від 16000 до 19000 грн

Львів

4762 військове представництво МОУ