ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Наративи російської пропаганди за пів року до війни з Україною

Публікації
Прочитаєте за: 6 хв. 2 Вересня 2022, 15:17

Нещодавно президент громадської організації «Україна-2050», експрезидент Світового конґресу українців Евген Чолій презентував громадськості звіт медіамоніторингу щодо російської дезінформації відносно України за пів року до широкомасштабного вторгнення рф, який містить п’ять метанаративів.

Віртуальна презентація цього звіту відбулася в Українському кризовому медіацентрі.

«Сьогоднішній звіт покриває шість місяців — від 24 серпня 2021 року до початку повномасштабної агресії росії проти України 24 лютого 2022 року. У звіті подано перелік виявлених дезінформаційних наративів, які були поділені за метанаративами для кращого розуміння загальної картини інформаційної війни росії проти України. У звіті представлено п’ять дезінформаційних метанаративів, їхню мету та перелік включених до них дезінформаційних наративів», — повідомив Евген Чолій.

Громадська організація «Україна-2050» створена, щоб сприяти втіленню в життя за час одного покоління до 2050 року стратегії сталого розвитку України як повністю незалежної, територіально цілісної, демократичної, реформованої та економічно конкурентоспроможної Європейської держави.

За словами Евгена Чолія, перший метанаратив російської пропаганди був про те, що Україна є недодержавою. Він направлений на те, щоб заперечити існування українського народу як окремого від російського і дискредитувати українську державність.

У рамках цього метанаративу були зафіксовані наступні дезінформаційні наративи: українці та росіяни — це один народ; історично Україна була периферією колишньої російської імперії; Україна не має власної історії та мови; наша держава виникла в результаті дій більшовиків росії та Леніна; Україна краде в росії козацькі традиції; економічний занепад України є неминучим.

У другому метанаративі російської пропаганди йдеться про те, що українська влада є «неонацистською, нелегітимною та дискредитованою». Він направлений на дискредитацію української влади та розкол в українському суспільстві.

За словами  експерта, у рамках цього метанаративу зафіксовано такі дезінформаційні наративи: українська влада є нелегітимною та перебуває під зовнішнім управлінням США; владу в Україні захопили неонацисти; події на Майдані — це збройний державний переворот за підтримки західних спецслужб, що призвів до втрати Криму, громадянської війни та погіршення життя українців; громадянська війна в Україні з 2014 року ніяк не пов’язана з діями росії, агресором є сама Україна, яка ж і веде війну проти власного народу; війна в Україні з 2014 року підтримується в інтересах і за сприяння олігархів, мешканці України незадоволені своєю владою, що спричинить дестабілізацію, масові протести та дочасні вибори; Кримська платформа є неногайським майданчиком для посягання на територіальну цілісність росії; газотранспортні потужності України для транзиту російського газу до Європи є ненадійними, як і Україна як партнер для постачання енергоресурсів, тому побудова росією «Північного потоку — 2» є цілком виправданою.

Третій метанаратив, який просувала російська федерація напередодні війни в маси, про те, що «Захід експлуатує Україну та є деструктивним для світового порядку». Він, зокрема, направлений на те, щоб представити Захід на чолі зі США як експлуататора України у своїх геополітичних інтересах і загрозу світовому порядку, а також на формування в українському суспільстві недовіри до Заходу.

Як повідомив Евген Чолій, у рамках цього були зафіксовані такі наративи: США залякують своїми заявами про підготовку росією нападу на Україну, однак справжнім її мотивом є спроба демонізувати рф; Захід також хоче використати Україну, щоб послабити росію, підштовхує Україну до війни та ніяк не допоможе їй у разі нападу росії; нові штами коронавірусу є частиною процесу модернізації біологічної зброї, випробовування якої проводять на українцях у секретних лабораторіях в Україні під керівництвом США; перша зустріч Президента США Джозефа Байдена із Президентом України Володимиром Зеленським нічого не означає для США, а для України не дасть ніяких результатів, оскільки Україна для США не становить серйозного інтересу; «Північний потік — 2» не загрожує енергетичній безпеці Євросоюзу, а навпаки, посилює її завдяки збільшенню потужності постачання газу в ЄС та зниженню його ціни; рф були надані обіцянки щодо нерозширення НАТО на зону держав колишнього східного блоку.

На думку експерта, четвертий метанаратив полягає в тому, що російська меншина є об’єктом утисків в Україні. Цей наратив, зокрема, направлений на формування переконань про незаконне і насильницьке витіснення всього російського в Україні: мови, церкви, історії та культури, російської меншини, проросійських ЗМІ та політиків.

Цей метанаратив, зокрема, містить такі наративи: утиски української мови та насильницька українізація через мовний закон; дискримінація і приниження російської національної меншини через закон про корінні народи; в Україні панують безпрецедентні неонацизм та антисемітизм; в Україні паплюжать пам’ятки Другої світової війни та срср; Вселенський патріарх розколює православ’я, а Президент України здійснює репресії щодо проросійських ЗМІ.

П’ятий метанаратив пропаганди рф полягав у тому, що існує зовнішня загроза для росії. Він спрямований на залякування НАТО і США та України війною; представлення в суспільстві їх агресорами, які планують військовим шляхом повернути окуповані росією території України, а також на виправдовування необхідності вирішення рф українського питання та конфлікту на Донбасі військовим шляхом.

У рамках цього метанаративу було зафіксовано такі наративи: росія є мирною державою і нікому не загрожує, а Україна є агресором і готується військовим шляхом повернути окуповані території Донецької та Луганської областей; США є агресором і спробує розв’язати війну на Донбасі, використовуючи при цьому Україну; країни НАТО вже фактично окупували Україну, на території якої перебувають тисячі військових США та країн Альянсу, а також присутні військові об’єкти та інфраструктура НАТО; Україна проти Мінських домовленостей і зриває мирний процес; українські військові деморалізовані і не хочуть воювати, обстрілюють населення та цивільну інфраструктуру так званих лнд і днр та здійснюють геноцид на Донбасі; «провокації» Києва можуть змусити рф застосовувати свої збройні сили для вирішення конфлікту на Донбасі; Україна не зможе протистояти у війні з російською федерацією та швидко програє її.

Тож, ще задовго до широкомасштабного вторгнення росії в Україну, яке відбулося 24 лютого 2022 року, кремлівська пропагандистська машина не зупинялась у своїх намірах в дезінформації світового суспільства.

кремль і сьогодні продовжує чинити геноцид в Україні та посилює свою гібридну агресію проти Заходу, використовуючи як зброю біженців, продовольство, газ та інформацію. Проте успіхи російської пропаганди значно знизились після введення так званої спеціальної воєнної операції. Ворога дезорієнтувала відсутність підтримки місцевого населення на нових окупованих територіях. Це збило його з пантелику та зіграло нам на користь.

російська пропаганда досить потужна, але її слабкими місцями є непослідовність, несвоєчасність інформаційних дій та відсутність їхньої належної підтримки. Тож, можемо зрозуміти сутність російської пропаганди та надалі ефективніше протидіяти їй. А це дозволить нам бути більш обачливими.

Отже, усім західним лідерам давно час визнати цю сувору реальність і негайно вжити потрібних заходів, щоб зупинити імперіалістичні плани путінського кремля. Є лише один спосіб зупинити ескалаційну гібридну агресію росії проти Заходу і проти нашої держави — допомогти Україні швидко відновити її територіальну цілісність.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram

Захищаємо світ

00
00
00
Хочу жить