ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Україна почала перебувати у стані війни з рф, коли визнала себе спадкоємцем УНР

Відео Публікації
Прочитаєте за: 6 хв. 19 Серпня 2022, 17:26

З якого моменту варто вести відлік української державності та яке значення для України має День Незалежності 24 серпня 1991 року розповіли українські історики під час круглого столу «Українська незалежність і державність: історія та перспективи», що відбувся в АрміяInform.

Ігор Гирич

Ігор Гирич, доктор історичних наук, завідувач відділу Інституту української археографії та джерелознавства імені М. С. Грушевського НАН України: «Державність треба вести з того часу, коли з’явилися державні утворення на території України. І це не час хрещення Русі, а принаймні на 1000 років раніше. Треба включати у хронологію державності грецькі колонії на півдні України, скіфів, кочовиків — всі утворення, що мали ознаки державності. Навіть трипільську культуру ми повинні включати в нашу державність.

Читайте також: «Українська незалежність і державність: історія та перспективи» – в АрміяInform відбувся круглий стіл

Це дає нам підстави ствердно говорити про тисячолітню традицію державності на території України. І ми в цьому питанні не відрізняємося від інших народів Європи, бо так приблизно відбувається в кожному народі, який говорить про початки своєї державності.

Якщо ж ми говоримо про протоукраїнську державність, то, безумовно, це часи появи слов’ян на цих територіях — перша половина першого тисячоліття нової ери. Михайло Грушевський вів хронологію від антів — VI століття. Так само вважав Михайло Брайчевський, який вів від перших століть нової ери, коли з’явилися перші люди на території Києва. І новітня державність — та, що з тих часів поєднується з нашими часами».

Владлен Мараєв

Владлен Мараєв, провідний науковий співробітник Науково-дослідного центру гуманітарних проблем ЗСУ, кандидат історичних наук:

«Якщо говорити про історію державності на території України, ми маємо починати з античності. Але витоки української державності, безумовно, з часів Русі. Нещодавно запроваджене свято — День Державності, зрозуміло, має досить умовний характер. Адже 28 липня — це день смерті князя Володимира. Але руська державність з центром в Києві виникла ще раніше — в IX столітті — і це є початковою точкою для нашої сучасної державності.

Цей відлік набуває особливого значення сьогодні, оскільки російська федерація і головний псевдо-історик в.в. путін наполягають на тому, що саме ця Русь є витоком московської державності. Мовляв, саме з Києва в них історія росії починається. Цим він намагається створити ідеологічне підґрунтя для загарбання українських територій. Тому Україна повинна всіляко протидіяти цим спробам привласнити нашу історію».

Андрій Ковальов

Андрій Ковальов, кандидат політичних наук, пресофіцер 112-ї бригади ТрО ЗСУ:

«28 липня я якраз був на передовій на Харківському напрямку, де тримає оборону один з підрозділів нашої 112-ї бригади ТРО ЗСУ. Мені цікаво було дізнатися, як наші бійці сприймають це свято. Дуже розчулили слова одного з хлопців, який сказав, що саме на передку ти справді відчуваєш ціну державності, коли щоденно стоїш в її обороні.

Тільки у ХХ столітті в нас був день незалежності 22 січня 1918 року, 15 березня 1939 року — проголошення незалежності Карпатської України, 30 червня 1941 року і, врешті, відновлення української державності 24 серпня 1991 року. Тому справедливо, щоб цей день називався днем відновлення незалежності, як, наприклад, у країнах Балтії. А День Державності покликаний об’єднати всі ці дні незалежності і підкреслити тяглість нашого державотворення.

Хочу нагадати про ще одну, не менш важливу дату. 22 серпня 1992 року відбувся акт передачі повноважень від державного центру УНР в екзилі, який представляв Президент Микола Плав’юк, владі України. Клейноди приймав особисто Президент Леонід Кравчук. Для Президента Кравчука це було дуже важливо політично, адже з державним центром УНР в екзилі тісно співпрацювали уряди США та Великої Британії. Окрім того, ця церемонія означала визнання новітньої української державності діаспорою та тяглість державницької традиції від Української Народної Республіки. Але є ще одна цікава деталь: від 1920-х років так і не було підписано мирної угоди між УНР і російською радянською республікою. Тож, визнавши себе спадкоємцями УНР, Україна почала перебувати у стані війни з росією. Тому для всіх українських патріотів від початку 1990-х років було очевидно, що цієї війни, яка триває зараз, не можна було уникнути. Бо рано чи пізно російський шовінізм, який не був покараний і засуджений, спровокував би нову гарячу війну».

Михайло Кублій

Михайло Кублій, кандидат історичних наук, науковий співробітник Інституту археології НАН України:

«Історію державності слід розділити на дві частини — історія держав на території України, куди слід зарахувати античність, Скіфську державу; а також історія саме української державності, яку слід вести в контексті існування українського народу і української нації. Сучасна українська історія, археологія вважає, що початок існування українців як окремого етносу слід віднести до раннього середньовіччя. Археолог Леонід Залізняк стверджує, що витоки українського етносу можна вести від склавинів — це VI століття. А формування державності — триваліший процес. І він відбувався навколо Києва як потужного економічного і політичного центру, який став центром держави Русь. І саме цю державу слід вважати першою українською державою. Те, що в складі Русі існувало багато інших народів, ніяк не суперечить тому, що ця держава є українською. Адже центр її був на нашій території, столицею був Київ, головними містами були Чернігів, Володимир, Галич, Переяслав, які й сьогодні є українськими містами.

Форма держави постійно може змінюватися, але держава продовжує існувати. Існувала Київська Русь, потім — Галицько-Волинське князівство чи королівство Русь, Литовсько-Руська держава… Але тяглість ідеї української державності та її суверенітет у різні часи мали різні форми, різне значення. В литовський період це проявлялося в тому, що на місцях правили князі — Острозькі, Вишневецькі та ін. Вони передали естафету української державності козакам. А від козаків і гайдамаків вона перейшла до періоду творення сучасної України, який припадає на кінець ХІХ — початок ХХ століття.

Навіть попри те, що наші землі впродовж століть були розділені між різними імперіями, вони не втрачали ланцюжок державотворення, прагнення мати свою державу. Українці між цими імперіями тісно спілкувалися, розуміли свою єдність — національну, мовну, культурну. А початок ХХ століття це лише тільки підтвердив».

Відео Євген Тристан

Кореспондент АрміяInform

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Глава МЗС Норвегії розповів про винищувачі F-16, які отримає Україна

Глава МЗС Норвегії розповів про винищувачі F-16, які отримає Україна

Норвезькі винищувачі F-16 будуть передані Україні в хорошому технічному та з оновленими системами озброєння.

Двоє людей на Харківщині загинули внаслідок російського удару

Двоє людей на Харківщині загинули внаслідок російського удару

О другій годині дня 15 квітня російські війська здійснили обстріл керованою авіабомбою села Лук‘янці Липецької громади Харківського району.

Болгарія, Румунія та Туреччина невдовзі розпочнуть розмінування Чорного моря

Болгарія, Румунія та Туреччина невдовзі розпочнуть розмінування Чорного моря

Морська група з протимінної діяльності, до якої увійшла Болгарія, Румунія та Туреччина, невдовзі розпочне розмінування Чорного моря.

Норвегія працює над тим, щоб забезпечити більшу кількість систем Patriot для України — глава МЗС

Норвегія працює над тим, щоб забезпечити більшу кількість систем Patriot для України — глава МЗС

Норвегія веде переговори з іншими країнами щодо передачі Україні більшої кількості зенітно-ракетних комплексів Patriot.

Кримський муфтій, який закликав поважати росію, отримав 12 років тюрми

Кримський муфтій, який закликав поважати росію, отримав 12 років тюрми

У прокуратурі визнали винним у колабораційній діяльності та запереченні збройної агресії рф проти України окупаційного муфтія мусульман Криму Еміралі Аблаєва.

Уночі окупанти вдарили по Слов’янську ракетою «Грім-Е1»

Уночі окупанти вдарили по Слов’янську ракетою «Грім-Е1»

Уранці 15 квітня росія вдарила по центральній частині Слов'янська ракетою-бомбою «Грім-Е1». Частково зруйновано багатоповерхівки та автомобілі.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Стаpший механік, військовослужбовець

від 25000 до 125000 грн

Київ, Київська область

Вогнеметник, військовослужбовець

від 25000 до 125000 грн

Одеса, Одеська область

Кулеметник

від 21000 до 121000 грн

Покровськ

107 ОБТРО м. Маріуполь

Провідний спеціаліст групи публічних закупівель

від 17000 до 17000 грн

Запоріжжя

Державна прикордонна служба України

Бухгалтер (матеріальний стіл), військовослужбовець

від 23000 до 23000 грн

Дніпро

25 Окрема повітрянодесантна Січеславська Бригада