ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Майно росіян, націоналізоване в Україні, працюватиме на її Перемогу та відбудову

Прочитаєте за: 4 хв. 21 Травня 2022, 10:08 157

Сума завданих інфраструктурі України прямих збитків під час розв’язаної росією війни сягнула майже 100 млрд доларів. Про це свідчить аналіз, який у межах проєкту «росія заплатить» здійснює команда аналітичного центру при Київській школі економіки KSE Institute за підтримки Офісу Президента та уряду.

Тож актуальність теми арешту російських і білоруських активів, які б могли бути використані для воєнних потреб та відбудови зруйнованих міст України, не викликає жодних сумнівів. Не слід оминати увагою й українські компанії, серед власників яких є громадяни росії та білорусі, що тривалий час проживають, працюють або здійснюють свою господарську діяльність в Україні. Відтак, де-факто вони є українськими резидентами.

Пошук таких активів наразі покладено на центральний орган виконавчої влади — Бюро економічної безпеки України (БЕБ).  За словами його очільника Вадима Мельника, «першочергово необхідно зупинити їхню роботу на країну-агресора». «У другу чергу — в законний спосіб обернути їх на користь держави Україна», — сказав він в ефірі телемарафону «Єдині новини».

БЕБ України вже допомагає арештувати майно росіян

 За інформацією Вадима Мельника, БЕБ забезпечив арешт активів російської федерації та республіки білорусь загальною вартістю 30 млрд грн.

Зокрема, йдеться про 100% корпоративних прав та активи гірничо-збагачувального комбінату, який здійснював видобуток титановмісної сировини, 17 800 вагонів орієнтовною вартістю близько 15 млрд грн, з них 1625 вагонів з товарно-матеріальними цінностями вартістю близько 3 млрд грн, понад 160 одиниць автомобілів та спецтехніки — 220 млн грн, а також активи однієї з фінансових установ у сумі понад 12,4 млрд грн. (Офіційний вебпортал БЕБ).

Бюро продовжує відпрацювання понад 20 тисяч суб’єктів господарської діяльності рф. Вадим Мельник пояснює, що Бюро економічної безпеки в межах розслідування кримінальних проваджень накладає арешт на матеріальні засоби, котрі використовувалися для незаконних операцій на нашій території, і вживає заходів, аби через Агенцію з розшуку та менеджменту активів (АРМА) вони працювали на користь України. Утім, незабаром процедура вилучення активів буде визначена за новими нормативно-правовими актами.

Як відбуватиметься вилучення активів рф

Націоналізація майна за наявності у складі учасників (бенефіціарів) резидентів росії

На теперішній час порядок примусового вилучення активів росбізнесу в Україні регулюватиметься такими актами: «Про основні засади примусового вилучення в Україні об’єктів права власності Російської Федерації та її резидентів» (Закон № 2116-IX) та «Про внесення змін до Закону України «Про основні засади примусового вилучення в Україні об’єктів права власності Російської Федерації та її резидентів» щодо уточнення окремих положень» (законопроект № 7169).

Закон № 2116-IX визначав резидентами українських юридичних осіб, засновником (учасником, акціонером) або бенефіціаром яких прямо або опосередковано є російська федерація, як держава, а не окремі її громадяни.

Законопроєкт № 7169 розширив перелік резидентів і відніс до них усіх фізичних осіб — громадян російської федерації, а також осіб, які не є її громадянами, але мають найбільш тісний зв’язок з рф, мають місце проживання або займаються основною діяльністю в росії.

З-під дії закону № 2116-IX  виключено лише тих громадян росії, «які захищають (захищали) незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, беруть (брали) безпосередню участь у відсічі та стримуванні (нейтралізації) збройної агресії російської федерації проти України та забезпеченні національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності в період дії воєнного, надзвичайного стану або в період збройного конфлікту».

За словами кандидатки юридичних наук, адвокатки Наталії Тараби, «процедура вилучення виглядає так: рекомендація Кабінету Міністрів України — прийняття рішення РНБО — введення рішення РНБО в дію Указом Президента — затвердження Указу законом ВРУ».

Також вона підкреслює, що «такий Указ Президента України підлягає затвердженню ВРУ законом не пізніше як у шестимісячний строк після скасування чи завершення воєнного стану в Україні». Отже, після закінчення зазначеного шестимісячного строку відповідне вилучення вже не може бути проведено. (Інформаційний актив «Нова влада»).

Примусове вилучення майна як санкція

12 травня 2022 року Верховна Рада ухвалила закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення ефективності санкцій, пов’язаних з активами окремих осіб» (законопроєкт 7194) з пропозиціями Президента України, наданими раніше за результатами накладання вето.

Відповідно до Закону «Про санкції» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію держаної політики у сфері стягнення в дохід держави активів, подаватиме до Вищого антикорупційного суду позовну заяву про їхнє стягнення.

Коли рішення суду набере законної сили, Кабінет Міністрів України  передасть ці активи у тимчасове управління вищезгаданому органу, Фонду державного майна, військовим адміністраціям та/або інших органам державної влади, суб’єктам господарювання державного сектора економіки. (Офіційний вебпортал Верховної Ради України).

Підстави застосування санкцій:

  • Завдання істотної шкоди національній безпеці, суверенітету чи територіальній цілісності України.

Це може бути ухвалення рішення щодо збройної агресії проти нашої країни, особиста участь у ній, її фінансування та матеріально-технічне забезпечення; організація та проведення незаконних виборів або референдумів; участь у створенні окупаційних адміністрацій…

  • Суттєве сприяння вчиненню вищеописаних дій.

Наприклад: надання агресору в користування території, військової або цивільної інфраструктури; сплата податків до її бюджету; здійснення пожертв, спонсорської допомоги; інвестування в її державні облігації…

  • Інформаційне сприяння.

Це публічні дії, зокрема в інтернеті або в ЗМІ, що спонукали до збройної агресії проти України; виправдовування, визнання правомірними агресію й окупацію; уславлення (глорифікація) окупантів; їхніх незаконних формувань, найманців, представників окупаційної адміністрації; розпалювання ненависті до Українського народу.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram