ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Що несе квазіреспублікам визнання Москви: досвід Придністров’я, Абхазії та Південної Осетії

Публікації
Прочитаєте за: 4 хв. 22 Лютого 2022, 18:18

Так звані ДНР та ЛНР, які принаймні на рівні інформаційного поля сприйняли визнання Російською Федерацією свого суверенітету дуже оптимістично, навряд чи до кінця усвідомлюють своє майбутнє. Водночас спрогнозувати його не так вже й важко: достатньо хоча б побіжно проаналізувати ситуацію у схожих з ними російських анклавах — Придністров’ї, Південній Осетії та Абхазії, де вже давно немає ейфорії.

Придністров’я у пітьмі невизнаності

Після кривавих боїв у 1992 році президенти Росії й Молдови підписали угоду про врегулювання конфлікту у Придністров’ї. У результаті виникло квазіутворення — «Придністровська Молдавська республіка», яку Молдова офіційно називає окупованою територією. Під час війни загинуло близько тисячі осіб, кілька тисяч стали біженцями. Нове формування не визнала навіть «мати»-Росія, а помітили лише Південна Осетія та Абхазія.

Які економічні зміни відбулися в регіоні впродовж 10 років?

У Придністров’ї в обігу місцеві рублі, бюджет майже повністю залежить від російських дотацій. Середня зарплата місцевого мешканця становить близько 200 доларів.

Більшість населення — пенсіонери, молодь виїжджає за кордон. Звичним явищем серед місцевих жителів стає одержання кількох паспортів — російського, українського, молдовського. А після 2014 року, коли Молдова отримала безвіз з ЄС, кількість претендентів на її паспорт зросла в рази. Молдовське громадянство отримали 315 тисяч мешканців так званої ПМР.

Туризм у псевдореспубліці не має перспектив. Клаптик на східному боці Дністра цікавить лише тих, хто хотів би подивитися на законсервований СРСР з його бюстами Леніна та радянськими вивісками магазинів.

І ще один факт. 2007 року 97 % придністровців підтвердили свої почуття референдумом і проголосували за інтеграцію з РФ, однак «старший брат» не відповів взаємністю. Росія не приєднала до себе Придністров’я й до сьогодні не визнала його суверенітету.

Абхазія: до Сухумі не їдуть навіть росіяни

Абхазія визнана чотирма державами світу: Росією, Венесуелою, Нікарагуа та Науру. Унаслідок збройного протистояння тут загинуло 13 тисяч грузинів і 3 тисячі абхазців, близько 200 тисяч етнічних грузинів було вигнано з території регіону. У результаті в регіоні залишилося трохи більше ніж сто тисяч корінних мешканців. Більшість має російські паспорти. Росія виплачує пенсії, а також інвестує 70 відсотків бюджету.

Попри всі російські вливання економіка Абхазії далека від успішної. У результаті невизнаності республіки західні країни не радять туристам їхати до Сухумі. До цього додалася непроста кримінальна ситуація в регіоні. Через що навіть росіяни тепер більше полюбляють сонячні береги грузинського Батумі. Потенційно прибутковий туризм Абхазії «застряг у драговині» та залишається «на рівні радянських часів».

Окрім цього, квазіреспубліка відчуває чималі проблеми у сфері охорони здоров’я. Зазвичай абхазці лікуються у Грузії. У Зугдіді є спеціальний медзаклад для переселених осіб і мешканців Абхазької території. Ба більше, у Грузії навіть створили окремий орган — Міністерство охорони здоров’я Абхазької автономії.

Південна Осетія: ані підприємств, ані середнього бізнесу

У ще одній квазіреспубліці, що утворилась у результаті агресії РФ проти Грузії 2008 року, Південній Осетії — люди також потерпають від бідності й безробіття. Цю «республіку» визнали Росія, Венесуела, Нікарагуа, Науру, а ще Абхазія, Придністров’я і Нагірний Карабах. Під час війни загинуло понад сім сотень людей. За даними ООН, з початку бойових дій у регіоні більш ніж 118 000 людей стали біженцями.

Вона найменша з російських анклавів. Кількість її мешканців не відома та коливається від 35 до 70 тисяч. Затиснута між горами та Грузією, без розвинутих зв’язків із регіонами Росії, вона зазнає набагато більше проблем, аніж більша за територією приморська Абхазія. Близько 90 відсотків закладених у бюджет південної Осетії коштів надходять із Москви.

Пенсія становить близько 55 доларів. Але мешканці отримують і грузинську пенсію. Більшість продуктів завозять з РФ, фрукти та овочі — з Грузії. Ані підприємств, ані середнього бізнесу… Молодь може влаштуватися тільки у силові структури.

В обігу тут російський рубль, через що економіка повністю залежна від Росії. Південна Осетія ледве зводить кінці з кінцями, про культурне чи туристичне життя цієї квазідержави годі й казати. У соціальних мережах зазначають, що в умовах поширеної бідності та безробіття в Південній Осетії навіть чутка про те, що десь беруть на роботу, може викликати у жителів значні хвилювання. Люди стомилися від бездіяльності та негараздів.

Всюди, куди приходять росіяни, нема ладу, стагнація, бідність, чвари між народами та безперспективність. Чи варто мешканцям самопроголошених «ДНР» та «ЛНР» радіти російському визнанню, ще велике питання.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
На фронті 50 боєзіткнень: найгарячішим залишається Бахмутський напрямок

На фронті 50 боєзіткнень: найгарячішим залишається Бахмутський напрямок

Ворог завдав 2 ракетних та 43 авіаційних ударів, здійснив 39 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах.

Рустем Умєров обговорив, як зірвати плани росії та посилити нашу ППО з Ллойдом Остіном

Рустем Умєров обговорив, як зірвати плани росії та посилити нашу ППО з Ллойдом Остіном

Міністр оборони України Рустем Умєров провів телефонну розмову з главою Пентагону Ллойдом Остіном.

Українські сапери отримали піротехнічну машину важкого типу на базі MAN

Українські сапери отримали піротехнічну машину важкого типу на базі MAN

Державна спеціальна служба транспорту у рамках міжнародного проєкту Європейського Союзу отримала піротехнічну машину важкого типу на базі MAN.

У Силах оборони розповіли, як змінилась тактика росіян на Східному напрямку

У Силах оборони розповіли, як змінилась тактика росіян на Східному напрямку

Речник Національної гвардії України полковник Руслан Музичук прокоментував, яку тактику використовують російські війська під час штурмових дій.

Армія рф упродовж дня атакувала Дніпропетровщину ударними дронами

Армія рф упродовж дня атакувала Дніпропетровщину ударними дронами

Сьогодні під ударом російських дронів були два райони Дніпропетровської області.

22 квітня міністри закордонних справ та оборони країн ЄС обговорять шляхи прискорення військової допомоги Україні

22 квітня міністри закордонних справ та оборони країн ЄС обговорять шляхи прискорення військової допомоги Україні

22 квітня на Раді міністрів ЄС у форматі Jumbo, яка передбачає участь міністрів закордонних справ та міністрів оборони, обговорять ситуацію в Україні і шляхи прискорення їй військової допомоги.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Стрілець-зенітник ПЗРК

від 21000 до 125000 грн

Червоноград

63 окремий батальйон 103 ОБр Сил ТрО

Кулеметник

від 21000 до 121000 грн

Вознесенськ

Військова частина А2734

Механік радіолокаційної станції

від 20100 до 120100 грн

Коломия, Івано-Франківська область

Оператор протитанкового ракетного комплексу 14 ОМБр

від 23000 до 123000 грн

Володимир, Волинська область

Кухар

Запоріжжя

1 відділ Сватівського РТЦК та СП