ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Що важливо знати про NLAW та чому цей ПТРК називають останнім рубежем протитанкової оборони

Прочитаєте за: 6 хв. 21 Січня 2022, 18:17

Боже, бережи Королеву!

До 17 січня 2022 року більшість українців багато чули лише про американські протитанкові ракетні комплекси «Джавелін». Нині в наш словниковий запас входить нова назва, точніше абревіатура, шведського ПТРК, який стоїть на озброєнні Збройних Сил Великої Британії — NLAW.

Next Generation Light Antitank Weapon така повна назва цього комплексу від шведської компанії SAAB, яка виробляє, як з’ясувалося, не лише автомобілі та літаки.

Пропоную ознайомитись із характеристиками NLAW, а також розберемось, чому даний комплекс крутий для наших реалій сьогодення.

Головне призначення ПТРК NLAW — знищення броньованих машин, БТРів та танків. Основні характеристики NLAW — ефективна дальність стрільби 400–600 метрів, максимальна 800. Гарантоване бронепробиття кумулятивною частиною — до 500 мм гомогенної катаної броні. Цей ПТРК теж має принцип — вистрелив і забув. Комплекс має інерційну систему наведення та магнітний підривач. Бойова маса — 12,5 кг, що дозволяє для ведення вогню залучати лише одного піхотинця, якого можна навчити стріляти з цього ПТРК дуже швидко.

Цей комплекс справедливо можна назвати останнім рубежем оборони знищення ворожих танків на полі бою. До того ж він є дуже ефективним у міських боях. Тобто у разі проходу танкової армади в глибину країни, коли далекобійні гармати типу «Рапіра» чи комплекси типу «Джавелін» та «Стугна» вже провели вогонь на своїх ефективних відстанях 1–3 кілометри — залишаються легкі протитанкові засоби. На даний момент на озброєнні Збройних Сил України стоїть багаторазовий РПГ-7 та однозарядні РПГ-19 та РПГ-26, але їхня ефективна дальність сягає всього 200–350 метрів, чого може виявитись замало, і маємо прогалину на протитанкових відстанях 400–1000 метрів… Точніше зосередження протитанкових озброєнь буде мінімальне на таких відстанях.

Але з можливою появою NLAW, який вже скоро зможе мати народну назву у військах, як-от «НЛО» чи «тарілка для радіоефіру», ми вирішимо одразу два важливі аспекти нашої оборони під час масованого наступу російських військ. Це перекриття прогалини протитанкових відстаней, тобто збільшення концентрації протитанкових засобів на відстанях 200–800 метрів, та можливість вести вогонь по броньованих цілях у населених пунктах. І не просто на вулицях міст чи сіл, а вести вогонь саме з будівель без загрози пошкоджень особового складу, чого не можуть забезпечити інші ПТРК. Структура заряду ракети NLAW має спеціальний випускний принцип на старті пострілу з рідинним зарядом, що дозволить безпечно відкрити вогонь у приміщенні з вікна.

Тепер про деякі «виграшні відмінності» NLAW, якщо порівнювати з іншими  відомими ПТРК. За наявності систем активного захисту танків ракету деяких ПТРК можна перехопити чи збити, тому що вона рухається під час активного лазерного наведення. Також перешкодою може стати димова завіса, але не для NLAW. Принцип наведення у цього ПТРК — оптичний, з інерційною системою, а сигнал для підриву кумулятивної головки йде від магнітного підривача. Тобто випущена ракета NLAW летить по розрахованій автоматикою комплексу траєкторії до цілі та підривається над баштою танка на висоті близько метра. Над великим та важким скупченням металу, якого на полі бою не так і багато. Тому тут ще одна перевага над головкою самонаведення, яка має термодатчик. Оператор вибирає металеву ціль, яку можна змінити, коли вони стоять одна за одною, а термоголовка може змінювати напрям до відкритого вогню, а не  влучити в більш холодну ціль.

Кумулятивна воронка при цьому спеціально сконструйована під кутом 90 градусів від осі ракети. Вона дивиться згори саме на поверхню башти. Пропалюючий кумулятивний струмінь при цьому може «пропалити» до 500 міліметрів гомогенної катаної броні, а такого бронювання башти не має жоден танк.

Режими ведення вогню.

Їх два. Пряме наведення (Direct Attack) та основний вид пострілу з використанням інерційної системи PLOS (predicted line-of-sight), тобто прогнозованої прямої видимості. Для цього оператору потрібно лише зафіксувати ціль на 3–5 секунд та система сама визначить наступну точку переміщення цілі після пострілу. Режим прямого ж пострілу дозволяє не брати підвищення на 1–2 метри над ціллю, а вдарити прямо в легкоброньовану техніку чи навіть гелікоптер.

Це сучасний ПТРК, який прийнятий  на озброєння армії Великої Британії у 2009 року з 20-річним гарантійним терміном придатності. Вартість одного NLAW на 2008 рік становить приблизно 20 000 фунтів.

Ще декілька важливих характеристик цього комплексу.

NLAW не рекордсмен у своїй вартості, компактний та має інерційну систему наведення.  NLAW просто вистрелив і взяв іншу установку — можливо лише забрати приціл, що зробить комплекс ще дешевшим у використанні. До прикладу, у «Джавеліна» перед пуском ракети відбувається охолодження аргоном термоголовки самонаведення, тому збільшується час для наступного пострілу з пускової установки. Ті ПТРК, які мають активну і лазерну систему наведення, у теорії можуть бути зупинені комплексами РЕБ чи активною системою захисту танків. Але добре, що таких систем у Російської армії немає навіть на танках Т90М. Система ж наведення в NLAW — інерційна, якій після успішної фіксації цілі вже нічого не завадить знищити ціль.

Хтось може сказати, що останнім рубежем протитанкового захисту може стати міна чи протитанкова граната, але ми живемо з вами у XXI столітті. У наших реаліях останнім рубежем може бути ПТРК NLAW, що дозволить отримати перевагу в міських боях з агресором та лісовій місцевості.

До речі, ми вже повідомляли про надходження чергової партії міжнародної технічної допомоги від Великої Британії Збройним Силам України. Цього разу партнери надали нові легкі протитанкові засоби. Це дозволить «наситити» сучасними ПТРК піхотні та підрозділи територіальної оборони. Ворог має знати, що з кожного куща чи вікна будівлі на них полюватимуть через приціл NLAW, який важко помітити, на відміну від цілого розрахунку інших ПТРК.

І такі комплекси чекають на всіх наших ворогів. На всій території нашої держави.

Слава Україні!

Детальніше дивіться в нашому відео:

163
8

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Мітки: , , ,