ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

30 років міжнародної співпраці Збройних Сил України

Прочитаєте за: 8 хв. 30 Листопада 2021, 18:22

АрміяInform продовжує розповідати про історію і згадувати здобутки українського війська за роки незалежності України. Цього разу мова йтиме про 30 років міжнародної співпраці Збройних Сил України.

Перше спільне українсько-американське військове навчання за участю морської піхоти ВМС ЗС України «Миротворча місія морської піхоти – 95» провели 25-28 липня 1995 року на загальновійськовому полігоні «Широкий лан» у Миколаївській області.

Саме українські морські піхотинці взяли участь у першому міжнародному навчанні за межами України «Кооператив оспрей – 96», які відбувалися 2-30 серпня на базі морської піхоти США в Кемп-Леджуні. До них залучили морських піхотинців з 19 країн. Тоді навченість українських морпіхів високо оцінив командувач Об’єднаних сил НАТО в Атлантиці генерал Джон Шихан.

У 1995 році на Львівщині уперше висадився десант солдатів НАТО. 25 років тому американські військові прибули на тоді ще Яворівський загальновійськовий полігон у рамках навчання «Щит миру – 95». Відтоді розпочався відлік історії багатонаціональних військових навчань, які за традицією проводяться у Львівській області вже понад 25 років.

З 2008 року ці військові навчання трансформувались у сценарному та організаційному плані й загалом узяли вектор на підготовку підрозділів і відпрацювання сценаріїв з миротворчої тематики. Зважаючи на те, що місцем проведення було обрано територію України, назвали навчання Rapid Trident, що у перекладі з англійської — «Стрімкий Тризуб».

З 2014 року кількість міжнародних навчань за участю підрозділів Збройних Сил України значно збільшилась

Варто наголосити, що після 2014 року кількість міжнародних навчань, у яких беруть участь підрозділи Збройних Сил України, значно збільшилась. До вже відомих Rapid Trident, Sea Breeze та інших додалися нові: Об’єднані зусилля, Три мечі, Steadfast Jazz, Riverine, Combined Resolve, Saber Gurdian, Saber Junction, Fearless Guardian, Dynamic Front, Agile Spirit, Trojan Footprint, Platinum Eagle, Noble Partner, Iron Wolf, Warrior Watcher, Козацька булава, Кленова арка, Вікінг, Сільвер Сейбер, Дайв, Бриз.

Під час «Rapid Trident – 2020» на території України у небі Львівщини перебували американські конвертоплани Bell V-22 Osprey, Lockheed МС130, які брали участь у спільних американсько-українських навчаннях ССО.

Цього року участь у міжнародних навчаннях «Rapid Trident – 2021» взяли 6000 військовослужбовців з 15 країн-партнерів. Уперше в історії маневрів відбувалися тактичні навчання багатонаціонального батальйону з бойовою стрільбою. Також відбулося спільне десантування українських та американських десантників з літака військово-транспортної авіації США С-130. Десантування з літака С-130 уперше здійснили військовослужбовці ВСП ЗСУ. Під час проведення багатонаціональних українсько-американських військових навчань «Rapid Trident – 2021» здійснено оцінювання НАТО першого рівня (NEL-1) підрозділу однієї з десантно-штурмових бригад.

Навчання мали винятково оборонний характер та спрямовані на посилення національних оборонних спроможностей, відпрацювання спільних дій, поглиблення взаємосумісності зі Збройними силами США та інших держав-партнерів. Під час українсько-американських навчань у межах програми перевірки та зворотного зв’язку концепції оперативних можливостей проведено оцінювання кількох підрозділів ЗСУ.

ВМС ЗС України в операціях НАТО

Яскравим епізодом у 1996 році стали перші оперативно-тактичні навчання Військово-Морських Сил України «Море-96», які відбулись з 29 липня по 1 серпня. У них взяло участь 10 кораблів, понад 2,5 тис. моряків, льотчиків, морських піхотинців та інших військових ЗСУ. А вже за два тижні, 15 серпня, вирушив у перший трансатлантичний похід до берегів США загін бойових кораблів ВМС України у складі фрегата «Гетьман Сагайдачний» та великого десантного корабля «Костянтин Ольшанський» з двома ротами морської піхоти на борту.

Кораблі ВМС за 30 років ЗС України відвідали 20 країн світу, побувавши на всіх континентах, окрім Антарктики та Австралії. Серед країн, де майорів Військово-морський прапор ЗС України, — Франція (Руан) — 1994 рік, Болгарія (Варна), Італія (Спеція), Об’єднані Арабські Емірати (Абу-Дабі) — 1995 рік, Грузія (Поті), Турецька Республіка (Стамбул), Болгарія (Варна), Румунія (Констанца), Азорські острови (Понта-Дельгада), Гібралтар, США (Норфолк) — 1996 рік, Хорватія (Спліт) — 1998 рік, Ізраїль (Хайфа) — 1999 рік, Греція (Салоніки) — 2003 рік, Чорногорія (Котор) — 2005 рік, Лівія (Тріполі), Мальта (Мальта) — 2011 рік, Джибуті, Оман (Салала) — 2013 рік. Деякі представники ВМС відвідали навіть Антарктику.

Серед міжнародних операцій НАТО, в яких взяли участь українські ВМС, — антитерористична операція «Активні зусилля», починаючи з 2006 року.

З 2001 до 2014 року підрозділи ВМС ЗС України брали участь в активаціях Чорноморської групи військово-морського співробітництва «БЛЕКСІФОР».

2-21 листопада 2006 року корвет «Тернопіль» Військово-Морських Сил Збройних Сил України разом з корветом «Коменданте Чигала Фулькозі» ВМС Італії під час проведення комплексу навчань у Середземному морі поблизу берегів Греції отримав допуск до здійснення патрулювання в рамках антитерористичної операції НАТО «Активні зусилля». Корвет «Тернопіль» став першим кораблем ВМС ЗСУ, який був визнаний взаємосумісним за стандартами НАТО і з травня по липень 2007 року виконував бойові завдання під прапором НАТО у Середземному морі. Надалі виконував бойові завдання в операції НАТО «Активні зусилля» у 2007, 2009, 2010 роках, а набутий екіпажем досвід був застосований під час підготовки інших кораблів до участі в заходах міжнародного співробітництва.

22 березня 2011 року ВДК «Костянтин Ольшанський» вийшов з Севастополя до Середземного моря для проведення рятувальної операції щодо евакуації некомбатантів з охопленої війною Лівії. У Тріполі, де вже велися бойові дії, корабель узяв на борт 193 пасажирів, з яких 85 — громадяни України та 108 громадян інших держав. 11 квітня 2011 року він прибув до Севастополя, куди евакуював решту громадян України та країн СНД.

Наш флот у справі протидії морському тероризму за 30 років мав чималий досвід. З 2007-го по 2010 рік корвет «Тернопіль» 5 разів брав участь в антитерористичній операції НАТО «Активні зусилля» в Середземному морі, у 2007 році — корвет «Луцьк», а в 2008-го — фрегат «Гетьман Сагайдачний». Участь кожного корабля тривала недовго, лише місяць, однак моряки набиралися досвіду, готуючись до участі в операціях за стандартами Альянсу.

Українські моряки успішно виконали завдання на рівні кораблів Данії, Норвегії, Іспанії, Франції, Сполучених Штатів Америки та Німеччини, з якими вони працювали у складі сил операцій.

Варто зазначити, що у період з 3 січня по 26 лютого 2014 року українська сторона брала участь у військовій операції ЄС «Аталанта». Фрегат «Гетьман Сагайдачний» ВМС ЗС України брав участь в операціях НАТО «Океанський щит» та ЄС «Аталанта».

Український національний контингент був переданий в оперативне підпорядкування командувачу операцією ЄС «Аталанта» після участі в операції НАТО «Океанський щит».

Фрегат «Гетьман Сагайдачний» успішно представив Військово-Морські Сили України у двох міжнародних антипіратських операціях. Похід тривав 162 доби, було подолано більше ніж 20 000 миль, чого вистачило б, щоб обійти земну кулю по екватору. Під час походу, крім пошуку піратів, наші моряки провели більше ніж 20 бойових стрільб, на «попутних» антитерористичній операції навчаннях PASSEX фрегат відпрацював взаємодію з кораблями ВМС Данії, Китаю, Норвегії та Південної Кореї.

Не «Сі Бризом» єдиним

Одними з наймасштабніших в Україні є українсько-американські військово-морські навчання серії «Сі Бриз», які проводяться з 1997 року.

Цього року українсько-американські навчання «Sea Breeze – 2021», які тривали з 28 червня до 10 липня, були наймасштабнішими за понад 20 років. До них залучалися сили та підрозділи Військово-Морських, Повітряних, Сухопутних військ ЗСУ, Сил спеціальних операцій ЗСУ, Сил підтримки ЗСУ, Сил оборони. З української сторони в них взяли участь 24 одиниці кораблів та катерів, 17 літаків, десятки одиниць озброєння та військової техніки. Крім того, з 3000 учасників навчань половину особового складу становили українські військові. Навчання налічували чотири фази: прибуття сил та розгортання пунктів управління, фаза злагодження сил, активна фаза, підбиття підсумків навчання та згортання сил. Радниками та спостерігачами на «Sea Breeze – 2021» були близько 50 військовослужбовців із 17 країн світу.

1 липня – 30 грудня 2011 року підрозділ 1-го окремого батальйону морської піхоти ВМС ЗС України став першим підрозділом Збройних Сил України, який заступив на бойове чергування у складі бойової тактичної групи Європейського Союзу. Рота морської піхоти під командуванням капітана Олега Савінова після проведення сертифікації іноземними військовими спеціалістами з 12 країн та відпрацювання практичних дій під час навчання «Сі Бриз – 2011» виконувала завдання бойового чергування у бойовій тактичній групі Європейського Союзу «HelBRoC». Під час чергування підрозділ удосконалював бойову готовність під час 5 навчань, зокрема КШН «Адекватне реагування – 2011» на полігоні «Опук», у багатонаціональному навчанні «Ротаційні сили Чорноморського регіону – 2011» на полігоні «Бадабаг» (Румунія).

Упродовж 2020 року у ВМС ЗС України було організовано та проведено «Сі Бриз – 2020», «Ріверайн – 2020», участь у «Воріер Вотчер – 2020».

Крім міжнародних навчань, упродовж 2020-2021 років було проведено 9 спільних з ВМС держав-партнерів тактичних навчань у морі типу PASSEX.

Представники ВМС ЗС України цього року брали участь у спільних з НАТО командно-штабних навчаннях «Непорушна стійкість (Coherent Resilience) – 2021». У поточному році офіцерів ВМС залучали як офіцерів штабів під час румунсько-болгарського навчання «Посейдон-2021» та протимінного навчання «Морський щит – 2021» у Румунії.

Участь у проведенні кількох міжнародних навчань: українсько-американське навчання «Сі Бриз – 2021», болгарське військово-морське навчання «Бриз-2021», багатонаціональне навчання «Еджайл Спіріт – 2021», багатонаціональне протимінне водолазне навчання «Дайв-2021», протимінне навчання «NUSRET». Окрім того, представники українських ВМС залучатимуться як офіцери штабу у багатонаціональних навчаннях НАТО «Дайнемік Мерсі – 2021», «Дайнемік Мув – I – 2021», «Дайнемік Мув – IІ – 2021» та протимінних навчаннях ВМС Італійської Республіки «ITA MINEX – 2021».

Продовження у наступних публікаціях.

12

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Мітки: