— Розкажіть, будь ласка, про те, як змінювалися засоби РЕБ/РЕР протягом періоду широкомасштабного вторгнення? — На початок широкомасштабки весь аналоговий РЕБ — це був білий шум. Було…
Розвиток професійного сержантського корпусу Збройних Сил України за стандартами НАТО — це один із важливих напрямків на шляху України до євроінтеграції. На сучасному етапі розбудова сержантського корпусу в Україні має значні успіхи. Зокрема, впроваджена структура посад і військових звань, система професійної військової підготовки та освіти, перспективні системи управління кар’єрою військовослужбовців, що дозволяє створити належні умови для просування по службі на сержантських і старшинських посадах військовослужбовців військової служби за контрактом протягом всього етапу їхньої військової служби у ЗС України.
У нас наразі повноцінно і якісно функціонують 4 центри підготовки сержантів. Ми повністю опанували багаторівневу систему підготовки сержантського складу й успішно працюємо над підготовкою інструкторів. Рухаючись до НАТО, ми також опановуємо підготовку штабних сержантів.
Значний прогрес у підготовці військових професіоналів відзначають і наші міжнародні партнери. Кореспондент АрміяInform поспілкувався з представником програми НАТО з удосконалення військової освіти у напрямку сержантського складу Людеком Колесою.
— Як Ви, як представник програми «Удосконалення військової освіти», можете оцінити рівень підготовки військових кадрів в Україні, зокрема в контексті імплементації програм НАТО?
— Кілька років тому НАТО створило спеціальну програму «Удосконалення військової освіти» (Defence Education Enhancement Program — DEEP). Її розробила Робоча група з питань розвитку освіти Консорціуму оборонних академій та дослідницьких інститутів з питань безпеки програми «Партнерство заради миру», щоб допомогти країнам-партнерам будувати, розвивати та реформувати їхню систему професійної військової освіти, а також систему освіти військового персоналу, що належать до сержантсько-старшинського складу. Україна однією із перших виявила бажання долучитися до цієї програми та надіслала запит на участь у ній. Починаючи з 2013–2014-х років ми активно допомагаємо українській армії побудувати професійний сержантсько-старшинський корпус і систему освіти військових фахівців.
— Супроводжуючи наш шлях у побудові професійного сержантсько-старшинського корпусу, Ви можете оцінити прогрес Збройних Сил України та рівень підготовки сержантів?
— Я можу порівняти нинішній стан українських Збройних Сил з тим, який був наприкінці 2014 року, і хочу сказати, що прогрес просто неймовірний. Якби ми не одягали наше екіпірування, нашу військову форму, то було б насправді складно визначити, наприклад під час навчань, хто приїхав з України, а хто, скажімо, чех, данець чи військовослужбовець з іншої країни-члена НАТО. Бо прогрес насправді дуже значний. Тож хочу зазначити, що наразі Збройні Сили України зробили неймовірні кроки щодо впровадження стандартів НАТО, саме щодо розвитку та реформування освіти сержантського складу.
— Наскільки ці кроки, зокрема розбудова професійного сержантського корпусу за стандартами НАТО, допоможуть Україні просунутися до вступу в Альянс?
— Як я уже зазначив, безумовно, такий значний прогрес українських Збройних Сил дуже важко порівняти з будь-яким досвідом, який ми маємо у світі. Адже шлях українського лідерства ґрунтується саме на розвитку професійного сержантського корпусу. Прогрес, як я вже зазначив, — неймовірно вражаючий. Я насправді такого не зустрічав більше у жодній іншій країні світу. Хочу зауважити, що, попри певні стандарти, які має НАТО, кожна нація має свою унікальну систему та методику навчання і підготовки фахівців, також і у військових вишах. Тут важливим є те, що вони готують фахівців, які мають спільні цінності та здатні працювати разом під час спільних місій та операцій країн-членів НАТО. У цьому контексті українських військових важко відрізнити від військових із країн-членів НАТО.
— Чи враховуєте ви бойовий досвід України під час своїх навчань, адже у нас уже тривалий час триває війна з РФ?
— Звичайно ж, ми використовуємо український досвід, успішні українські приклади під час навчань. Адже вони насправді дуже відрізняються від нашої програми. Ми використовуємо ці приклади, щоб надихнути нашу країну, а також включаємо їх до наших програм як джерело, яке може збагатити наш досвід. А також ми використовуємо досвід розвитку ваших Збройних Сил за останні кілька років нашого партнерства.
Довідково. Програму НАТО «Удосконалення військової освіти» (Defence Education Enhancement Program — DEEP) розробила Робоча група з питань розвитку освіти Консорціуму оборонних академій та дослідницьких інститутів з питань безпеки програми «Партнерство заради миру».
Метою DEEP є надання підтримки країнам-партнерам НАТО у розвитку та реформуванні системи військової освіти. Основна увага приділяється питанням опрацювання програм певних навчальних дисциплін та методиці їх викладання у визначених вищих військових навчальних закладах (ВВНЗ).
Програма об’єднує професорсько-викладацький склад навчальних закладів у країнах НАТО, інституцій, як-от: Центр досліджень з питань європейської безпеки імені Дж. Маршалла, Бюро міжнародної мовної координації, Оборонний коледж НАТО та школа НАТО в Обераммергау з їхніми колегами з країн-партнерів.
Програму розпочато у 2007 році започаткуванням відповідного проєкту з Казахстаном. Крім країн-членів НАТО, на сьогодні участь у реалізації DEEP беруть 12 країн-партнерів (Азербайджан, Афганістан, Вірменія, Грузія, Ірак, Казахстан, Мавританія, Молдова, Монголія, Сербія, Узбекистан та Україна).
Інтерес до участі в програмі обумовлений реформуванням системи військової освіти в Україні відповідно до найкращих світових стандартів.
Рішення щодо приєднання України до DEEP ухвалено в жовтні 2012 року.
Для започаткування співпраці в рамках DEEP та визначення напрямів можливої взаємодії у період з 20 по 27 березня 2013 року проведено візит в Україну групи експертів НАТО. За результатами заходу розроблено Дорожню карту реалізації програми в Україні та участі в ній професорсько-викладацького складу обраних ВВНЗ.
Вищі військові навчальні заклади ЗС України, що беруть участь в DEEP-Ukraine:
@armyinformcomua
Серед уражених цілей заводи по виробництву компонентів та речовин для зброї, нафтопереробні заводи, нафтобаза, склади та ППО рф.
Лейтенант медичної служби Олег Курташ, начальник госпітального відділення 95 десантно-штурмової Поліської бригади, успішно захистив докторську дисертацію.
У Чорному морі станом на ранок 14 січня перебувають 8 ворожих кораблей, з яких 4 є носіями крилатих ракет «Калібр» загальним залпом до 28 ракет.
Саме про такі теми ішла мова під час телефонної розмови Володимира Зеленського та Емманюеля Макрона.
Армія країни-агресора втратила з минулу добу 1330 осіб та 47 артилерійських систем.
На даний час відбулося 155 бойових зіткнень. Сили оборони України продовжують стримувати натиск окупаційних військ.
— Розкажіть, будь ласка, про те, як змінювалися засоби РЕБ/РЕР протягом періоду широкомасштабного вторгнення? — На початок широкомасштабки весь аналоговий РЕБ — це був білий шум. Було…