
Багато країн в останні роки зіткнулися з проблемами адаптації ветеранів війни до цивільного життя. Як показує практика, сімейний бізнес сприяє розв’язанню цього питання якнайкраще. Однак часто ветеранам бракує досвіду, не вистачає знань та навичок.
Тож у Центрі реадаптації та реабілітації ветеранів АТО/ООС «ЯРМІЗ» 13-14 листопада для сімей ветеранів війни та внутрішньо переміщених осіб розпочнеться курс з планування саме сімейного бізнесу.
Проєкт відбувається за фінансової підтримки Посольства Великої Британії в Україні.

Заступник директора центру «ЯРМІЗ» Світлана Бойко розповіла, що «в Україні налічується 1 459 170 тимчасово переміщених осіб та 423 076 учасників та учасниць бойових дій. По суті, це нові соціальні групи. Сімейний бізнес — важлива справа, яка потребує відповідної організації та кропіткої роботи. Крім того, має свої особливості, адже сім’я — категорія емоційна, тому процес підготовки бізнесу вимагає серйозної сімейної платформи. Тож перш ніж його будувати, треба розібратись у стосунках. У світі сімейний бізнес платить зарплату 60 % населення планети, що працює».
За даними посольства Великої Британії, сімейні фірми внесли 657 мільярдів фунтів стерлінгів до ВВП у 2018 році, а це 31 % від загального ВВП країни. У ЄС налічується близько 17 млн сімейних компаній, 50 % з яких відзначають постійне зростання продажів протягом останніх 10 років. Серед найбільших платників податків ЄС — 40 % становлять сімейні компанії. Бізнес-династіям належить третина світового капіталу. Ця модель бізнесу в середньому на 10–15 % ефективніша від будь-якої іншої. Її головний показник — довгостроковість. У більшості країн розроблені спеціальні програми розвитку та підтримки сімейного бізнесу як на державному, так і регіональному рівнях.
В Україні сімейний бізнес, за умови правильно підтриманої системи малого та середнього бізнесу, має стати одним з локомотивів розвитку економіки.
Пропонований проєкт розрахований на участь 25 родин з різних регіонів України. Перша зустріч-знайомство з викладачами та програмою відбудеться у Києві.
Навчання триватиме 4 місяці у форматі онлайн. Робота з родинами міститиме такі блоки:
- 13 модулів навчання сімейного бізнесу.
- Курс психологічної підтримки.
- Курс лекцій з гендерної грамотності і побудови стратегії досягнення балансу «робота-життя» та «робота-сім’я».
- Курс лекцій зі сталого розвитку та адаптації сімейних бізнесів до екологічно дбайливих.

Як розповідає менеджер проєкту Валентина Тарасенко: «В результаті родини побудують монолітну сімейну команду та модель родинної справи. Ми розраховуємо, з досвіду інших країн, що результатом курсу стануть щонайменше 20 проєктів сімейного бізнесу. Вони будуть представлені потенційним інвесторам та спонсорам у березні 2022 року. Наприкінці курсу родини зберуться у Києві для захисту бізнес-моделей родинної справи перед потенційними інвесторами».
Олена та Андрій, що приїхали у Київ з одного з регіонів, кажуть: «Ми молоді та активні, а ідеї переповнюють. Неодноразово обговорювали можливі варіанти сімейного бізнесу, інколи навіть починали розробляти план дій, проте, розбираючись детальніше з цим питанням, розуміємо, що знань не вистачає. Але в такі моменти ми об’єднуємося та відчуваємо себе командою».
За словами власника мережі кав’ярень «Veterano Coffee – Київ» Володимира Шевченка, «у нашому неймовірно конкурентному бізнес-середовищі, щоб досягти успіху, вчитися необхідно постійно».
— Кав’ярні — це в мене четвертий бізнес. Попередні були більш-менш вдалими. Звичайно, якби я мав відповідну освіту, то невдач було б менше. Тому вчитися необхідно. Це як у армії — ти ніколи не знаєш, що саме стане в пригоді, — розповідає Володимир Шевченко.
Долучитися до проєкту можна до 10 листопада за посиланням:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeaUwxIdWFRNGaUfx3W9rD_UWcPiIt2jEU86Y907wfC89ymw/viewform
Або за номером: +38 073 89 11 450.
Адреса: місто Київ, провулок Музейний, 6.