ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Хто головує у продукуванні брехні про вакцинацію та як протистоять цьому держави

Прочитаєте за: 4 хв. 5 Листопада 2021, 12:06 6

Кожна велика епідеміологічна загроза в історії людства породжувала чутки, теорії змови, навмисну дезінформацію про походження вірусу, а також про переможених та остаточних переможців у черговій інформаційній битві. Так само у міру того, як формується нова реальність, а ЗМІ, медики та уряди підтягуються до публічної дискусії, в інформаційній сфері з’являються нові маніпуляції про кризу COVID-19. Так, якщо ще близько року тому прокремлівські джерела активно поширювали конспірологічні теорії та дезінформацію про сам вірус, то сьогодні, з просуванням вакцини «Спутник V», за даними досліджень EUvsDisinfo, вони зосередили свої зусилля на вакцинації.  

Кремлівський агітпром зображує вакцину «Спутник V» ефективною, безпечною та, зрештою, великим суспільним благом, яке має величезний попит  у всьому світі. Росія, відповідно, допомагає іншим країнам набагато більше будь-кого, адже вона абсолютний  лідер у «вакцинній дипломатії»!

Інформування про «Спутник V» вдома та за кордоном 

У дзеркалі відданих Кремлю ЗМІ влада Росії робить все можливе для реалізації програми щеплення. І це звучить досить дивно, адже вона навіть не налагодила   оприлюднення власної офіційної статистики з вакцинації. Західні джерела (зокрема Університет Джонса Хопкінса) на цьому тлі стверджують, що відсоток прищеплених у Російській Федерації у рази відстає від відповідного показника країн ЄС та США. Загалом брак інформації з Кремля само собою викликає сарказм, адже навіщо приховувати дані, якщо російський «Спутник V» має такий успіх?

На тлі вихваляння своєї вакцини російський агітпроп активно просуває негативні історії про те, що ЄС не здатний впоратися з COVID-19, а програми імунізації там «зірвано» або «призупинено». Також випинаються чвари між державами-членами ЄС, погрози обмежити експорт вакцин у країни, що не входять до ЄС, суперечки між ЄС та AstraZeneca, між ЄС і Великою Британією. Улюбленою темою є протести проти вакцинації, які відбуваються у західних країнах.

Помітна також відверта дезінформація про вакцини від COVID-19 західного виробництва (особливо про Pfizer). Кремлівські ЗМІ підкреслюють начебто розповсюджені побічні ефекти та стверджують, що значна кількість людей помирає після щеплення. Компанії-виробники Pfizer та Moderna дорікають у непрозорості створення та випробування вакцин, натомість постійно підкреслюються переваги «Спутника V», який виробляється на державному підприємстві. Попри все, останні опитуваннями громадської думки в Росії («Левада-Центр») засвідчують: вагання щодо щеплення серед населення лише зростають.  

Менше теорій змови – більше регульованості

Як уже зазначалося, з моменту появи «життєдайної» вакцини «Спутника V» теорії змови практично зникли з російських ЗМІ, що фінансуються та контролюються державою. Однак деякі сторінки в соціальних мережах («ВКонтакте»), продовжують дезінформувати про західних виробників вакцин. Серед цих прикладів історії про те, як «Білл Гейтс винайшов коронавірус», що «вакцини використовуються для контролю над населенням», що «для великих фармацевтичних компаній – це лише привід заробляти гроші, і вакцини викликають хвороби та безпліддя», що «впливові глобальні гравці забороняють правдиву інформацію про коронавірус».

У країнах східної Європи проросійські ЗМІ, що фінансуються Кремлем, просувають місцевими мовами дуже схожі історії до тих, які публікуються у ЗМІ всередині Росії. RT (раніше Russia Today) та інформаційна агенція Sputnik з багатьма її мовними версіями залишаються активними «гравцями» на цьому полі. У підсумку, згідно з різними національними дослідженнями, у більшості країн цього регіону розповсюджений значний скептицизм щодо вакцин, що охоплює від 30% до 50% населення. Люди побоюються побічних ефектів від вакцинації і їм часто бракує загальнодоступних рекомендацій авторитетних медиків. Якість урядових комунікацій щодо кампаній з вакцинації у країнах залишається нерівномірною: деяким державам вдається краще спілкуватися з громадськістю шляхом надання медичних консультацій та ефективній протидії конспірології, деяким – менше. 

Україна – основна мішень критики

Україна продовжує залишатись основною мішенню жорсткої критики як з боку російських ЗМІ, так і місцевих прокремлівських ресурсів за те, що не дозволила використання «Спутника V». Згідно з прокремлівським наративом, який просуває НТВ: «За розпорядженням посольства США в Україні заборонено використовувати російську вакцину», що ставить під загрозу життя українців, або RT: «Україна відхиляє російську вакцину з політичних причин». Продовжуються дезінформаційні кампанії з метою знецінення рішень українського керівництва. Щоб інтенсивніше пропагувати свої погляди Кремль активно використовує канали Facebook та Telegram.

У відповідь на ці виклики нині в Україні відбувається потужна публічна інформаційно-комунікаційна кампанія щодо щеплень. Уряд та найвище керівництво країни створюють умови для загальнонаціональної вакцинації за підтримки громадськості. Водночас у цих умовах превентивне і поточне розвінчання неправдивих та токсичних наративів залишається актуальним завданням.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook

Захищаємо світ

00
00
00
rss.feed, Сюжет