ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Про рух опору в Україні та Литві, власну і спільну історію…

Прочитаєте за: 4 хв. 15 Жовтня 2021, 9:51 8

У Хмельницькому литовські та українські військовослужбовці Сил спецоперацій провели спільний національно-патріотичний захід, на якому розповіли один одному про антирадянську партизанську війну, рух опору в Литві та Україні, про своїх лідерів підпілля і командирів ОУН, УПА, «Лісових братів», про тактику їхніх дій, операції, звитягу і героїзм у боротьбі за визволення від радянської окупації та відновлення втраченої незалежності і державності.

— Чому ми тут? Тому, що нам є про що поговорити, чим поділитися, і, згадуючи багатьох своїх героїв, вшанувати пам’ять про них. В України і Литви схожа історія протистояння окупаційним режимам фашистської Німеччини і червоному режиму СРСР, причому від рук комуністів останні наші партизани, які чинили опір зі зброєю в руках, загинули у 1961 році. Зрештою, ми вважаємо, що ССО Литви почали своє формування саме з 1944 року, коли наші патріоти пішли в ліси. І ще ми тут тому, бо піднімаємо і пропагуємо історичну правду про справжніх національних героїв, а не вигаданих і нав’язаних радянською пропагандою в СРСР.

Ми до вас приїхали ще й тому, що це дуже не подобається сьогодні Москві, яка всіма можливими силами і засобами, часом вдаючись до брудних маніпуляцій, намагається чинити нам опір — і це теж війна за свідомість людей, яка схожа на вашу — сучасну російсько-українську, — сказав під час свого виступу заступник військового аташе Литовської амбасади в Україні.

Він також представив українським колегам своїх побратимів, друзів з Литви, дослідників, які спеціалізуються на вивченні історії та звитяги партизанського руху в Литві, розвитку руху опору в ССО.

Закордонні друзі спеціально для цієї зустрічі привезли до Хмельницького презентаційні виставкові стенди і документальний історичний фільм про рух опору в персоналіях, які особливості діяльності непокори червоному і коричневому режимам.

Зі свого боку українські спецпризначенці спільно з фахівцями Департаменту освіти і науки Хмельницької ОДА розповіли про те, як українці виборювали свою незалежність — від Легіону українських січовиків, крутянців, ОУН-УПА — до АТО/ООС як сучасної російсько-української війни.

Супроводжувалися виступи доповідачів паралельною візуалізацією на кіноекрані — документальна хроніка з розповідями дослідників, знавців, з історичними фактами, що базуються на реальних подіях тих часів.

Значна увага на зустрічі була приділена історичним постатям, легендарним партизанам-розвідникам, підпільникам-диверсантам в Україні та Литві. Зокрема, 2021 рік в Литві оголошено роком Юонаса Лукші, який народився 100 років тому і загинув у 1951-му, 70 років тому. Він був одним із найяскравіших представників боротьби своєї країни проти окупантів, загинув у 30 років.

— 14 жовтня ми відзначаємо 79 років від офіційного дня створення Української Повстанської Армії. У кожну епоху боротьби України за Незалежність у нас були свої лідери: Легіон УСС — Вітовський, крутянці — Аверкін, ОУН-УПА — Бандера (ідейний лідер), Шухевич (воєнний лідер). Ось якраз Романа Шухевича можна порівняти з Литовським борцем за свободу Юонасом Лукшою. У продовження нашої визвольної боротьби, яка почалася у 2014 році і триває до сьогодні, наші нинішні герої — це полковник Мамчур, який з державним прапором йшов на озброєних автоматами російських солдатів, легендарний «Сумрак» — генерал Гордійчук та багато інших солдатів, командирів, які виросли, змужніли на війні, — каже головний спеціаліст Департаменту освіти та науки Хмельницької обласної ради Наталія Солтис.

Підсумовуючи дружній вечір спілкування і обміну досвідом, один із наших командирів сказав, що українські ССО сьогодні розвиваються, вдосконалюється, набувають нових бойових спроможностей, поступово трансформуються та інтегруються до безпекової системи НАТО. Водночас, у питаннях мобілізаційного і стратегічного рівнів, зокрема, власне організації руху опору, нам цікавий і цінний досвід литовських колег, де головну роль відіграє національна ідея. Ми маємо однаково сильні історичні традиції національного спротиву, непереборне бажання народів до останнього стояти за свою свободу і незалежність у боротьбі проти агресора, окупанта, ворога.

Фото автора

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram

Захищаємо світ

00
00
00
Армія і суспільство, Міжнародне співробітництво