ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Національну прем’єру Опери-Міфу, присвячену Василеві Сліпаку, дивилися у 30 країнах світу

Прочитаєте за: 4 хв. 15 Жовтня 2021, 13:24

Довгоочікувана культурна подія відбулася на сцені Львівського національного академічного театру опери та балету імені Соломії Крушельницької.

Опера-Міф поєднала різні жанри мистецтва: архаїчне багатоголосся, фрі-джаз, сучасну академічну музику, імпровізацію, експериментальну сценографію з відеоартом та футурофолкові костюми. Її присвячено Василеві Сліпаку – людині мистецтва, співакові Паризької опери, яка залишила світову кар’єру оперного співака, щоб захистити свою землю і можливість вільно на ній творити.

– Лібрето опери я написала до подій на Майдані. А потім, коли почався Майдан, почала проживати все. З Василем Сліпаком мала листування незадовго до його смерті. Розповідала про мрію створити фестиваль, де б поруч звучали українська, корсиканська, грузинська, сардинська поліфонії. Бо наше багатоголосся незаслужено незнане в світі. А коли Василь загинув, одразу зрозуміла, що опера має бути присвячена йому, що він і є тим Залізним Серцем. Саме тоді  я довідалася, що його псевдо на війні було «Міф». Василь і став новітнім Міфом, новітнім Мамаєм. Воїн і співак одночасно, – розповіла авторка і режисерка Опери-Міфу Уляна Горбачевська.

Репетиція Опери-Міфу

Творці пояснюють своє рішення присвятити оперу Герою України Василеві Сліпаку, як найкращий спосіб подякувати людині – продовжити справу, якою вона жила. Митці прагнуть, аби пам’ять про воїна-добровольця Василя не потонула у потоках пафосних промов і сліз. Тому зробили вишуканий сучасний музичний проєкт. Якби Василь Сліпак був серед живих, то йому точно сподобалось би.

Якщо коротко описувати зміст музичного дійства, то сюжет Опери-Міфу Ukraine – TerraIncognita  бере свій початок із народних пісень, а замість оперного вокалу – традиційний український спів. Народні мотиви тут звучать поруч із джазом та симфонічною музикою, а замість традиційних декорацій використовується абстрактний живопис та відео-арт.

Виконавці проживають на сцені все різноманіття пісень: від гучного козацького багатоголосся до колискових, від весільних пісень до голосінь, шепотів та замовлянь, які походять від самої землі, від первісних ритуалів.

Режисерка і авторка опери Уляна Горбачевська зібрала 43 давні пісні з різних етнорегіонів України: від Лемківщини до Кубані. Колискові, чумацькі, козацькі, рекрутські, весільні, обрядові пісні. Разом із композиторкою – випускницею Королівської консерваторії Гааги Марією Олійник, Уляна Горбачевська надала цим народним творам найвищої форми музичного мистецтва – опери.

Новаторською є і сама структура опери. Опера-Міф Ukraine – Terra Incognita є оповіддю у 5 міфах, об’єднаних навколо основних тем народних пісень: «Рід», «Дім», «Любов», «Степ», «Залізне серце».

Опера-Міф поєднала митців із різних середовищ, жанрів та інституцій. Співаки-актори працюють у львівських та київських театрах (театр ім. Леся Курбаса, театр ім. Лесі Українки, театр «Дах»), є кіноакторами та учасниками співочих гуртів («Щука-Риба», «Чорноморці», «Курбаси», «Ягоди», «Миклухо-Маклай») або ж мають індивідуальні перформативні проєкти.

Сценографію опери доповнювали костюми-трансформери дизайнерки Марти Ваххольц, які в певні моменти ставали частиною декорацій, так само як і відеоарт. Його наживо творив VJ group CUBE разом зі сценографом та художником проєкту Володимиром Олещуком.

Зі слів львів’янина Юрія Вовкогона, воїна-добровольця що працює в команді промоутерів опери, Національну прем’єру Опери-Міфу дивилися в 30 країнах світу.

– Насамперед хочу подякувати виданню АрміяInform та інформаційним структурам Міністерства оборони України, які стали партнерами нашої національної прем’єри у Львові, – говорить він. – А також усім тим амбасадорам української культури в світі, які підтримали трансляцію нашої опери. А це і українські посольства та консульства на своїх сторінках у мережі Facebook. І окремі громадяни, українські громади за кордоном, міжнародні культурні організації тощо. Трансляція відбулася у Нью-Йорку, Філадельфії, Мічигані, Торонто, Калгарі, Панамі, Буенос-Айресі, Лондоні, Парижі, Мадриді, Роттердамі, Вільнюсі, Варшаві, Орхусі, Граці, Тбілісі, Каїрі, Нью-Делі, Джакарті, Шрі-Ланці, Кіпрі, на Корсиці тощо.

Для того, аби Оперу-Міф змогли подивитися у світі, до Львова з Польщі було привезено інноваційну відеосистему DynamiCam Ltd, що створила для глядача ефект перебування на сцені. До речі, така технологія була вперше застосована для трансляції сценічного дійства в Україні!

Та найбільше виграли від почутого та побаченого ті, хто дивився оперу наживо. Адже абсолютно не схоже на класичні оперні постановки дійство вразило присутніх до глибини душі.

Учасниця АТО Тетяна Науменко

– Я в захваті від того, що побачила і почула зі сцени. Дуже потужний фінал опери, який «пробрав» буквально до кісток. Наскільки наша культура є багатогранною та унікальною, – говорить капітан запасу, учасниця АТО Тетяна Науменко, яка мала нагоду побувати на прем’єрі. – Для тих, хто не потрапив до глядацької зали та не встиг подивитися оперу в онлайні, раджу переглянути та послухати її обов’язково!

Читайте також: У Львові в День захисників і захисниць України  відбудеться Національна прем’єра Опери-Міфу Ukraine – Terra Incognita.

Фото автора та з мережі Інтернет

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook
Пані Військова. Дайджест АрміяInform 30 років Незалежності. Дайджест АрміяInform rss.feed, Публікації