ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Роботу військових метрологів можна порівняти з роботою хірургів 

Прочитаєте за: 6 хв. 10 Жовтня 2021, 9:13

Сьогодні, 10 жовтня, відзначають День працівників стандартизації та метрології України. Звісно, що у Збройних Силах теж є представники цієї важливої професії військові метрологи. Чим вони займаються? Хто може служити у їхніх лавах? Та скільки може важити одна маленька помилка військового метролога? Про це та інше кореспонденту АрміяInform напередодні професійного свята розповів начальник Об’єднаного центру метрологічного забезпечення ЗСУ полковник Павло Залевський.

Начальник Об’єднаного центру метрологічного забезпечення ЗСУ полковник Павло Залевський

«Майже 80% нашої роботи проводимо на виїзді»

— Щоб військова техніка не підводила і виконувала свої функції згідно з вимогами, які передбачені для неї на заводах-виробниках, треба постійно стежити за її параметрами, контролювати їх, забезпечувати її безвідмовність. Саме цим займаються військові метрологи. Ефективність озброєння, його застосування напряму залежать від того, наскільки вчасно та повно військова техніка пройшла контроль перед  застосуванням, — розповідає офіцер.

За його словами, неможливе використання бойової та спеціальної техніки, озброєння без надійного технічного забезпечення.

— Військові метрологи займаються повіркою засобів вимірювальної техніки, які контролюють параметри озброєння — тиск в гарматах, напругу, що подається у ту чи іншу частину озброєння (зокрема авіаційної техніки. — Ред.), частоту та фазу сигналів та багато іншого. Проводять обслуговування не тільки військових частин та установ Збройних Сил і Міністерства оборони, а й Міністерства внутрішніх справ, Державної прикордонної служби, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, — додає начальник Об’єднаного центру.

Більш складні вимірювальні операції метрологи проводять у стаціонарному режимі.

— Але майже 80% нашої роботи ми проводимо на виїзді — безпосередньо в місцях дислокації військових частин. Для цього в нас функціонують виїзні метрологічні групи, кожна з яких налічує від 3 до 6 фахівців. Штатними засобами виїзних метрологічних груп є пересувні лабораторії вимірювальної техніки на базі автомобілів МАЗ та КрАЗ. Такі лабораторії забезпечують автономність роботи в польових умовах на відстані до 500 кілометрів, — підкреслює Павло Залевський.

Він додає, що одна виїзна група може обслуговувати за виїзд до півтора десятка військових частин окремих гарнізонів.

— Це економить державні кошти — щоб військові частини не возили свою техніку до нас на стаціонарну повірку. І, окрім цього, як показав 2014-й рік, це надзвичайна економія часу — такого важливого і необхідного для відновлення боєздатності… Військові частини надають заявки, і ми висилаємо свої групи для метрологічного обслуговування. Після нього бойова бригада знає, що її техніка перевірена і її можна застосовувати. Виїзний період у  нас — від березня по листопад. Наш Центр обслуговує підрозділи у північній та центральній частині України, — розповідає офіцер.

З 2017 року за допомогою американських спеціалістів започатковано регламент та ремонт радіолокаційних станцій контрбатарейної боротьби типу AN/TPQ

Він зазначає, що з 2014 року війна почала диктувати свої умови:

— У нас тоді почалося освоєння  ремонту контрольно-перевірочної апаратури комплексів «Оса», «Стріла-10», протитанкових керованих ракет «Кобра», «Метис». А вже з 2016 року у нас був введений до штату відділ технічного забезпечення , який здійснює діагностування та ремонт систем стабілізації озброєння, систем керування вогнем танків, бойових машин. Тобто з того часу в нас вже була можливість відправляти до частин виїзні ремонтно-метрологічні групи для відновлення систем керування вогнем бойових машин.

Офіцер розповідає, що військовослужбовці його Центру також мають досвід виконання завдань в АТО/ООС у складі окремого ремонтного підрозділу.

 

— Нині наші військові здійснюють діагностування та ремонт у районі проведення ООС. Хлопці наші роблять все, що від них залежить, використовують свої знання та навички на 100%, — додає начальник Об’єднаного центру.

За його словами, з 2017 року за допомогою американських спеціалістів в одному з підрозділів Центру започатковано регламент та ремонт радіолокаційних станцій контрбатарейної боротьби типу AN/TPQ:

— Це станції, які фіксують старт артилерійських систем типу «Град» та мінометів з боку ворога — визначають їхні координати (місця старту артилерійського залпу. — Ред.) і передають їх на свою бойову позицію.

Полковник Павло Залевський зауважує, що основна підготовка офіцерів його Центру здійснюється на кафедрі метрології Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба.

— Нашому Об’єднаному центру метрологічного забезпечення ЗСУ вже 8 років — у 2013 році був виданий перший наказ по Центру. Але історичні витоки сягають грудня 1954 року, коли на базі повірочної лабораторії 20-го важкого бомбардувального корпусу була створена 142-га повірочна лабораторія вимірювання техніки з дислокацією у Київській області, — зазначає офіцер.

«Навряд чи імпульсивна людина зможе бути успішним метрологом»

Розмова заходить про рівень відповідальності військових метрологів.

— Можу пояснити на такому прикладі. Якщо є похибка навіть на одну поділку на шкалі вимірювача повітряного тиску в літаку, то відбуватиметься неправильне коригування висоти — на 10 і більше метрів. Відповідно, пілот може неправильно розрахувати висоту, що призведе до авіакатастрофи, — пояснює співрозмовник.

На його погляд, військові метрологи — це люди, які керуються у своїй діяльності трьома категоріями: достовірність, точність і єдність.

— Кожен із них — на «ти» зі складною технікою. Тобто в нашій службі «на авось», «плюс-мінус піде» — просто неможливо. Похибки мають бути мінімальними… Нашу роботу можна порівняти з роботою хірургів, бо і в нас, і в них скрупульозність на першому місці. Рівень відповідальності — так само високий. Бо якщо ми щось недоперевіримо, це може вилитися у трагічні наслідки, які нам ніхто не пробачить, — наголошує начальник Об’єднаного центру метрологічного забезпечення ЗСУ.

Він додає, що для військового метролога важливі відмінні знання математики та фізики.

— І наша робота вимагає неабиякої посидючості, концентрації. Так само навряд чи імпульсивна людина зможе бути успішним метрологом, — зауважує офіцер.

Каже, що результатом роботи метролога є засвідчення справності і відповідності вказаних заводом-виробником параметрів — що той чи інший прилад готовий до видачі у війська:

— Бо він може бути справний, чистий, не битий, майже новий, але якщо метролог його перевірив і параметри невідповідні, то прилад бракується і йде на ремонт, — зазначає офіцер.

Окрім сьогоднішнього професійного свята, Об’єднаний центр метрологічного забезпечення ЗСУ днями — 14 жовтня — відзначатиме День частини.

— Хочу привітати весь особовий склад нашого Центру із професійним святом. Бажаю їм міцного здоров`я, аби витримували всі службові навантаження. Бажаю впевненості в тому, що все буде добре. А добре буде обов’язково. Бо своїми підлеглими я пишаюсь. І всім, звісно, бажаю мирного неба, — побажав начальник Об’єднаного центру метрологічного забезпечення ЗСУ полковник Павло Залевський.

Фото з архіву Об’єднаного центру метрологічного забезпечення ЗСУ

12

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram