Українські ветерани презентували колекцію бренду Andreas Moskin сезону весна-літо 2025. Надихнули на створення цього проєкту естетика бохо та українське поетичне кіно 60–70-х…
До 12 жовтня вінничани та гості міста можуть побачити серію мальовничих портретів видатних провідників козацької доби – Івана Богуна, Северина Наливайка, Петра Сагайдачного, Богдана Хмельницького та інших. Унікальний культурний проєкт«Герої козацької України» створила художниця Наталя Павлусенко, яка працює в жанрі історичного портрета.
– Наталя Павлусенко написала прекрасну серію портретів української національної еліти: полководців, гетьманів, кошових отаманів Запорозької Січі, – прокоментував кореспондентці АрміяInform Володимир Барцьось, представник ГО «Історичний клуб «Холодний Яр», за підтримки якого була організована виставка. – Полотна виставляються у Вінницькому обласному молодіжному центрі «Квадрат».Тож сподіваюся, що школярі та студенти дивитимуться на ці обличчя й візьмуть від них вогню, завзяття, любові до рідного народу та волі до перемоги. І дізнаються, що наші гетьмани були не тільки великими воїнами, а й високоосвіченими особистостями. Сподіваюся, ці картини, з яких герої дивляться на нас як живі, зачеплять серце і душу містян.
Серія портретів «Герої козацької України» створюється понад 13 років. Аби як найточніше відтворити образ та зовнішній вигляд історичних фігур, художниця під час написання полотен консультується з провідними істориками, реконструкторами та знавцями епохи козацтва.
– Коли мій син вивчав у школі історію України, мене засмутив той факт, що у підручнику замість портретів гетьманів переважно були надруковані тільки булави, – розповіла на відкритті виставки Наталя Павлусенко. – Водночас підручник прикрашала достатня кількість пишних портретів польських королів, османських султанів та московських царів. Звісно, далеко не всі гетьмани мали прижиттєві портрети, а ті, що збереглися, – здебільшого поганої якості як з історичного погляду, так і з художнього. Саме тому в мене виникла ідея відтворити та покращити наявні образи, а за відсутності прижиттєвих зображень, створити нову іконографію на основі історичних досліджень.
Розповіла художниця і про історію написання деяких портретів. Так, над створенням образу Івана Богуна, знакової постаті для Вінниччини, вона працювала впродовж цілого року.
– Єдине зображення Івана Богуна я отримала від дослідника Сергія Шаменкова. Богун був вибитий на гравюрі серед козацької старшини ‒ делегації до шведського короля на чолі з Антоном Ждановичем. Він був зображений одразу за постаттю самого Ждановича. Одяг відтворювала за польськими мальовничими портретами XVII століття, на яких портретовані мали ті самі зачіски та одяг. А в історичній літературі вдалось відшукати згадку про те, що коли поляки схопили Івана Богуна вночі, їм у тому «допоміг» блиск на його «легкій броні», тобто кольчузі. Ось так, по крупинках, писався цей портрет.
Після 2014 року боротьба України проти російської агресії дала неоціненний фотоматеріал справжніх героїв, що, своєю чергою, допомагає художниці привносити психологічні відтінки в образи військових нашого минулого. Таким чином був створений портрет Северина Наливайка. Сьогодні Наливайко, написаний Наталею Павлусенко, має в очах таку саму сталеву міць та волю до перемоги, як і Народний Герой України, кавалер орденів Богдана Хмельницького ІІ і ІІІ ступенів Олександр Мороз, який брав участь у найзапекліших боях під Луганськом і Дебальцевим.
– Прижиттєвого зображення Северина Наливайка не існує. Є лише історичні свідчення, що він мав гарну зовнішність. Тому його портрет я написала на основі літературного опису, створеного Миколою Вінграновським у романі «Северин Наливайко», де він описує його «чорнявим…, гарним, як Бог…» А психологічний образ мені допоміг створити фотопортрет танкіста Олександра Мороза із серії робіт Вікторії Ясинської «Портрет солдата», – розповіла художниця.
Після 12 жовтня виставку планують показати у кожній територіальній громаді Вінниччини.
Сьогодні біля будівлі Верховної Ради був збитий «шахед». Невідомо, чи він летів по Урядовому кварталу, чи пролітав повз.
На будь-яких рубежах, яких окупантам вдається досягти, вони одразу намагаються закріпитися — риють окопи, щілини, намагаються будувати бліндажі, позиції мінометів чи артилерійських розрахунків.
Бійці підрозділу Phoenix 5 штурмової бригади зафіксували спробу загарбника збити наш FPV-дрон пляшкою. Росіянин не влучив і був покараний.
Генерал Олександр Сирський відвідав наших воїнів, які проходять лікування після поранень в одному з медичних закладів.
Раніше росіяни намагалися шукати воєнні цілі і завдавати ударів по нашій енергетиці. Але від початку червня діє комбінація «три з чотирьох». Це означає, що три з чотирьох запущених ракет досягають цивільної інфраструктури — в першу чергу житлової забудови.
У рамках зустрічі Контактної групи з оборони України у форматі «Рамштайн» Іспанія підписала Декларацію про наміри й таким чином доєдналась до ІТ-коаліції.
Захищаємо світ
від 21000 до 125000 грн
Червоноград
63 окремий батальйон 103 ОБр Сил ТрО
від 55000 до 125000 грн
Слов'янськ
Батальйон спеціального призначення Донбас 18 Слов'янської бригади Національної гвардії України
Українські ветерани презентували колекцію бренду Andreas Moskin сезону весна-літо 2025. Надихнули на створення цього проєкту естетика бохо та українське поетичне кіно 60–70-х…