ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

У Дніпрі обговорили механізми та переваги співпраці громадянського суспільства із Збройними Силами

Прочитаєте за: 5 хв. 16 Вересня 2021, 19:05

Демократичний цивільний контроль над Збройними Силами – один із базових елементів розбудови ефективної та успішної держави. Комунікація і співпраця громадськості та державних інституцій допомагають визначити та у найкоротший час розв’язати проблеми, що стосуються як порушення прав окремих категорій громадян, так і сектору безпеки держави в цілому.

У Дніпрі відбувся дводенний семінар за темою «Взаємодія Збройних Сил з громадянським суспільством та інші ключові напрями демократичного контролю над Збройними Силами». Захід тривав у межах проєкту «Посилення демократичного контролю над Збройними Силами України у сфері взаємодії з громадянським суспільством», який здійснює Організація з безпеки та співробітництва в Європі за підтримки Женевського центру управління сектором безпеки (DCAF). Участь у семінарі взяли представники ОБСЄ, Міністерства оборони, Збройних Сил України, військовослужбовці гарнізону та представники громадських організацій.

Проєкт було розпочато у 2018 році – керівництво Міністерства оборони України підтримало ініціативу ОБСЄ стосовно покращення рівня  обізнаності військовослужбовців з ключових питань демократичного цивільного контролю над Збройними Силами України.

У 2019 році організатори акцентували увагу на колі питань, які стосуються  прав та свобод військовослужбовців. У 2020-му — на рівності прав та можливостей жінок і чоловіків у ЗС України.

Темою цьогорічних зустрічей є взаємодія Збройних Сил із громадянським суспільством.

В основному семінари проводяться у гарнізонах, де розташовуються штаби командувань видів, оперативні та повітряні командування. Після завершення заходів офіцери, які брали у них участь, поширюють набуті знання у своїх військових частинах та використовують їх у роботі.

Пул тренерів налічує національних експертів від ОБСЄ, іншу частину становлять представники ЗС України з профільних департаментів, які на установчому семінарі проводять навчання, складають іспити та проходять відбір.

Як зазначив директор Департаменту соціального та гуманітарного забезпечення Міністерства оборони України Назім Агаєв, темою цьогорічних зустрічей у гарнізонах є аспекти взаємодії з громадянським суспільством – як невід’ємної складової демократичного цивільного контролю. Учасникам семінару розповідають про переваги, проблеми, світовий та національний досвід в організації громадянського контролю над сектором безпеки.

—  Одна з основних ознак демократичного розвитку держави є саме демократичний контроль над Збройними Силами. Тобто інституції держави, зокрема й громадянське суспільство, мають знати реальні спроможності Збройних Сил із захисту та оброни країни.

Семінар побудований через окремі складові-сегменти. Наприклад, для того, щоб суспільство могло впливати на стан справ у ЗС України, воно має бути обізнане, чим живуть Збройні Сили та які вони мають можливості. Одним із таких дієвих інструментів є ЗМІ, і на семінарі цьому приділяється значна увага.

Безумовно, суспільство має право знати, які права мають військовослужбовці, яким є стан виконання їхніх соціальних гарантій. Весь цей обсяг питань піднімається в комплексі на цьому семінарі.

Із кожним роком, коли тренери прибувають у гарнізони, вони відмічають, що аудиторія стає більш фаховою, тому позитивні зрушення є. Громадський контроль передбачає двосторонній зв’язок. І суспільство має знати свою відповідальність перед Збройними Силами, і Збройні Сили мають усвідомлювати свою відповідальність перед суспільством, перед українським народом. Тому такі семінари наближають нас до світових стандартів демократичних країн і допомагають адаптувати світовий досвід до наших національних особливостей, —  зазначив Назім Агаєв.

Позитивні зміни в розумінні військовослужбовцями важливості демократичного контролю відмічає і менеджер проєктів у військово-політичній сфері Координатора проєктів ОБСЄ в Україні Олександр Гладкий.

За його словами, якщо на початку проєкту частиною учасників семінарів необхідність демократичного контролю над Збройними Силами не завжди сприймалося, то поглиблене вивчення механізмів його здійснення дозволило військовослужбовцям ширше поглянути на цей інструмент і його переваги у процесі розбудови сучасної демократичної держави.

«Минулого року була тема – гендерна рівність у Збройних Силах, позаминулого – права військовослужбовців. У нас кожен рік змінюються акценти, але демократичний цивільний контроль – це як парасолька, яка об’єднує та конкретизує всі ці елементи. Ми говоримо про людиноцентричний підхід у секторі оборони, коли в центр уваги ставиться людина і безпека людини в контексті безпеки держави в цілому.

На прикладі гендерної рівності – перші семінари на тему рівних прав та можливостей жінок і чоловіків у ЗСУ були досить важкими, іноді був супротив через неповне розуміння. Іноді люди ототожнювали поняття гендерної рівності із фемінізмом, однак ми ведемо мову про рівні права людей обох статей. До речі, у дискусіях ми дійшли висновку, що права чоловіків порушуються частіше, ніж права жінок. Врешті люди стали більше розуміти і погоджуватися, що гендерна рівність потрібна не тільки жінкам, але й чоловікам.

Динаміка спостерігається позитивна. Однак широке бачення демократичного контролю передбачає не тільки контроль, а й взаємодію і співпрацю суспільства та Збройних Сил», ‒ говорить Олександр Гладкий.

Читайте також: «Права та потреби військовослужбовця мають бути у центрі уваги командира, це основа нової кадрової політики» – радниця Головнокомандувача ЗСУ з гендерних питань

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook