ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

«Українсько-турецький караван співробітництва» прямує далі, незважаючи на роздратування Кремля

Прочитаєте за: 6 хв. 30 Вересня 2021, 14:07 3

В особі Туреччини Україна має надійного партнера в багатьох сферах, і насамперед у зовнішньополітичній, де вона категорично не визнає анексію Криму і виступає за територіальну цілісність нашої держави. Делегація Турецької Республіки була присутня на саміті «Кримської платформи». І навіть після критичних коментарів з Москви турецькі офіційні особи підтвердили, що Туреччина не збирається визнавати законності цієї анексії.

Кілька днів тому на сесії Генеральної асамблеї ООН президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган вчергове вголос з міжнародної трибуни говорив про підтримку територіальної цілісності України.

Спільні  корвети і БПЛА

Щодо співробітництва у військовій сфері, то сьогодні в України й Туреччини існують кілька досить масштабних проєктів, які є взаємовигідними для обох сторін. Насамперед це будівництво військових кораблів — корветів класу Ada. Туреччина спільно з Україною планують спорудити чотири  подібні кораблі.

Корпус першого ще влітку заклали на турецьких підприємствах, і до кінця 2023 року ВМС України має отримати цей корвет. Згідно з домовленостями, у Туреччині будуватимуть лише корпус першого корабля, а добудовуватимуть його і споруджуватимуть три наступні вже на українських підприємствах, інвестиції в які вкладає Туреччина. Це складний і доволі коштовний проєкт, але він взаємовигідний для обох держав.

Інший масштабний і відомий українсько-турецький проєкт — безпілотні літальні апарати Bayraktar TB2. Україна планує закупити в Туреччини і 48 безпілотних літальних апаратів Bayraktar. Про це в інтерв’ю виданню «Лівий берег» повідомив генеральний директор компанії «Укрспецекспорт» Вадим Ніздря. За його словами, для своїх Збройних Сил Україна планує закупити від 6 до 12 таких ударних комплексів найближчим часом. До комплексу входять чотири безпілотники і одна базова станція.

Проєкт також є доволі вигідним для обох сторін, адже передбачає участь у ньому і турецьких, і українських підприємств, а також чималі інвестиції саме в українську економіку. За словами директора «Укрспецекспорту», турецька компанія Baykar Makina готова не лише йти на наш ринок, але й інвестувати, здійснювати спільні розробки, зокрема із залученням українських фахівців.

На початку вересня 2020 року під час візиту до Туреччини українська делегація на чолі з віцепрем’єр-міністром — міністром з питань стратегічних галузей промисловості Олегом Уруським відвідала виробничі потужності авіакосмічної корпорації ТАІ, компаній Roketsan, Aselsan, Baykar Makina, технопарк у Стамбулі, верф Sedef. Під час візиту було підписано Меморандум про співпрацю між Міністерством стратегічних галузей промисловості та Державним агентством з питань оборонної промисловості Туреччини.

Путін та Ердоган. Зустріч у Сочі

Усі ці події і підписані документи говорять про високий рівень українсько-турецької співпраці, проте «інформаційна машина» нашого ворога — Російської Федерації намагається втрутитись у двосторонні стосунки, розповсюджуючи претензійні й відверто брехливі відомості.

Нещодавно президент Туреччини Ердоган зустрічався в Сочі з президентом Росії Володимиром Путіним. Як повідомляють російські ЗМІ, лідери держав обговорили економічну сферу і міжнародні відносини. Зокрема, двосторонню співпрацю у врегулюванні конфліктів у Сирії, Лівії та Нагірному Карабаху.

Проте, ще до початку зустрічі, так званий рупор Кремля, прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що під час зустрічі Путін все ж порушить питання військово-технічного співробітництва України та Туреччини, але тему Криму порушувати не буде. Зокрема, повідомляє агентство ТАСС, він заявив: «Україна — країна, яка має внутрішні конфлікти на південному сході. Звичайно, нам не хотілося б, щоб подібні системи озброєнь, скажімо так, «гарячими головами» у військово-політичному керівництві України використовувалися для завдавання ударів по власних громадянах України».

Подібна заява — це чергова відверта маніпуляція фактами, це — постійна пропагандистська ідеологія про те, що на Донбасі триває «внутрішній конфлікт» або «громадянська війна», а не восьмий рік гібридної війни Росії проти України.

Крім того, Пєсков фразою, «що їм не хотілось би», озвучив реальні страхи російських військ перед турецькими безпілотниками Bayraktar. У їхній силі й ефективності росіяни змогли переконатись у кількох інших конфліктах, зокрема в Нагірному Карабаху. Росія розуміє, що маючи таке озброєння, Україна цілком здатна змінити ситуацію на Донбасі на власну користь.

Саме тому Кремль «вкидає» в інформаційний простір такі порівняно обережні фрази, на кшталт «не хотілось би, щоб застосували» і «порушить питання чужої двосторонньої співпраці (яка їх і не стосується. — Авт.)». А якщо до цих фраз у контексті озвучується ще й питання про закупівлю Туреччиною в Росії ракетних комплексів С-400, то все загалом має такий вигляд, ніби в Росії є реальний вплив на українсько-турецьке співробітництво у військовій сфері.

Нові домовленості між Туреччиною та Україною, або Курс є незмінним

Але насправді все це має інший вигляд. Саме 29 вересня 2021 року під час візиту президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана до Росії Україна і Туреччина підписали Меморандум щодо будівництва спільного навчально-випробувального центру з експлуатації безпілотників. Документ було підписано між Міністерством оборони України та компанією Bayraktar Savunma в присутності Президента України Володимира Зеленського.

Тобто курс двосторонньої співпраці залишився незмінним, бо якщо виникли б хоч найменші сумніви чи вплинули хоч якісь (зокрема російські. — Авт.) зовнішні чинники — подібний Меморандум не підписали б.

Щодо самого Меморандуму, то його підписали з української сторони Міністр оборони Андрій Таран, з турецької — генеральний директор компанії Bayraktar Халук Байрактар. Це Меморандум про співпрацю щодо будівництва та облаштування спільного навчально-випробувального центру для обслуговування, поточного ремонту, модернізації БПЛА, а також проведення навчання персоналу, пов’язаного з експлуатацією безпілотних літальних апаратів.

Згідно з документом, Bayraktar побудує на землях поблизу Василькова, що належать Міністерству оборони України, центр з обслуговування літальних апаратів компанії. Також у центрі здійснюватиметься навчання й підготовка персоналу, який працюватиме з цими БПЛА. Взагалі, в Україні буде споруджено ще низку таких центрів. Також планується налагодження українсько-турецького виробництва БПЛА. Bayraktar має на меті інвестувати власні кошти в будівництво в Україні заводу з виготовлення безпілотників, де працюватимуть українські фахівці. Про це інформує офіційний сайт Президента України.

Глава держави висловив подяку від себе особисто та від українського народу президенту Туреччини Реджепу Таїпу Ердогану за підтримку реалізації цього проєкту.

«Ми чекали на цей момент дуже довго. Це великий реальний крок уперед. Вдячний президенту Ердогану. Це реальна підтримка суверенітету й незалежності України», — сказав Президент України Володимир Зеленський після підписання Меморандуму. Тобто, як би не кричали кремлівські рупори, «караван українсько-турецької співпраці» впевнено йтиме далі своїм курсом.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram