ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Сьогодні — Міжнародний день вшанування пам’яті жертв фашизму

Історія Новини
Прочитаєте за: 4 хв. 12 Вересня 2021, 11:33

У другу неділю вересня Україна разом з усім світом традиційно вшановує пам’ять жертв фашизму. Відзначення Міжнародного дня пам’яті жертв фашизму започатковано у 1962 році саме у вересні (друга неділя), тому що на цей місяць припадають дві пов’язані з Другою світовою війною дати — день її початку і її повного завершення.

День пам’яті жертв фашизму — це День пам’яті десятків мільйонів людей, які загинули в Другій світовій війні: мільйонів солдатів, яких фашистські лідери зіштовхнули один з одним, але ще більше — мирних жителів, які гинули під бомбами, від хвороб та від голоду.

Враховуючи воєнно-політичну ситуацію,  коли Україна знову зазнає військового вторгнення і на сході країни гинуть наші солдати, утвердження у суспільній свідомості ідеалів миру стає як ніколи актуальним.

Червоний мак українсько-європейська символіка, якою вшановують пам’ять жертв фашизму

У 2014 році в Києві на офіційних заходах з нагоди річниці перемоги над нацистською Німеччиною вперше було вжито європейську символіку пам’яті полеглих у війні — червоний мак.

Графічне втілення-алюзія (з одного боку — червоного маку, з іншого —кривавого сліду від кулі) передає глибину смислу війни, розповідає про страждання, про смерть, про героїзм, про мільйони загиблих.

Червоний мак — водночас є символом європейським та українським. Історично червоний мак є символом пам’яті жертв Першої світової війни, а згодом — жертв усіх військових та цивільних збройних конфліктів, починаючи з 1914 року.

В українській традиції, зокрема у народних піснях та переказах, маки є символом пам’яті за полеглими в бою і зацвітають там, де пролилася козацька кров.

Видається доцільним популяризувати цю символіку та використовувати в подальшому під час вшанування пам’яті жертв фашизму.

Внесок України в боротьбу проти фашизму

Україна входить до числа країн, які найбільше постраждали від фашизму в роки Другої світової війни — як від воєнних дій, так і від військових злочинів. Прямі втрати населення — вбиті та померлі від поранень або голоду, зниклі безвісти — становлять мільйони осіб.

Війна прийшла на українські землі 1 вересня 1939 року — разом із першими гітлерівськими бомбами, що впали на Львів та інші міста, а залишила їх 28 жовтня 1944 року.

Українці ж як народ зустріли війну одними з перших — 1 вересня 1939 року, — а завершили одними з останніх — 2 вересня 1945 року. Капітуляцію останньої воюючої країни — Японії — від імені Радянського Союзу приймав український генерал Кузьма Дерев’янко.

Український напрям був головним на «Східному фронті», а відтак — у всій війні: саме тут діяло в різний час від 50 до 75% всіх дивізій вермахту і половина всіх радянських сил (4 фронти та 54 армії).

Незважаючи на те, що Україна належала до східноєвропейського театру війни, українці воювали по всьому світу. Український слід залишився на полях головних битв на інших фронтах Другої світової війни: Вестерплятте, Дюнкерк, Монте-Кассіно, Нормандія, Маньчжурія. Українці були мобілізовані або долучилися добровільно до більшості головних світових армій, що протистояли фашизму.

Не менш як 100 тисяч українців у складі Війська Польського стали на боротьбу із нацизмом у вересні 1939 року і не менше ніж 8 тисяч з них загинуло. Найбільше українських солдатів (до 6 мільйонів) нараховувала Червона армія, близько 130 тисяч перебували в арміях Великої Британії, Франції, Канади та СІЛА.

Українська повстанська армія від часу створення у 1942 році і до часу відступу нацистів з теренів України наприкінці 1944 року брала активну участь у боротьбі проти гітлерівської окупаційної системи, завдавши їй значних втрат.

Отже, у роки Другої світової війни з гітлерівською Німеччиною та її союзниками воювали близько 7 мільйонів українців, їх внесок у перемогу над фашизмом був одним із визначальних.

Ознаки загрози фашизму у XXI столітті

Ключовими ознаками фашизму є: культ особистості, зневага до ліберальних цінностей, систематичне нехтування правами людини, однопартійна система, мілітаризм, культ війни та сили, тотальний контроль спецслужб, антисемітизм та ксенофобія, державна пропаганда в ЗМІ, зовнішня агресія. Ці ознаки об’єднують і Третій Рейх у минулому, і пануючий тепер у Росії режим.

Одним із виявів зазначених ознак у випадку з путінською Росією є її агресія проти України. Українці протистоять цій агресії, але, як і у випадку з фашизмом у середині XX століття, протистояти потрібно, об’єднавши сили всього демократичного світу. Єдність перед обличчям ворога має стати усвідомленою необхідністю і є запорукою перемоги.

Підготувала Ольга Мосьондз

Читайте нас в Telegram
Ворог завдав авіаудари по Харкову, постраждали дві жінки – розпочато провадження

Ворог завдав авіаудари по Харкову, постраждали дві жінки – розпочато провадження

За процесуального керівництва Київської та Шевченківської окружних прокуратур м. Харкова розпочато досудові розслідування за фактами порушення законів та звичаїв війни (ч. 1 ст. 438 КК України).

З початку доби відбулося 105 боєзіткнень, 16 ще тривають, — Генштаб ЗСУ

З початку доби відбулося 105 боєзіткнень, 16 ще тривають, — Генштаб ЗСУ

Станом на 19:30 19.05.2024 року, динаміка бойових зіткнень зберігається. З початку доби відбулося 105 бойових зіткнень.

Президент України: першочергова наша увага всім районам бойових дій

Президент України: першочергова наша увага всім районам бойових дій

Глава держави розповів про доповідь Главкома Олександра Сирського про ситуацію на передовій.

Воїни-холодноярці знищили «танк-черепаху» у районі Андріївки

Воїни-холодноярці знищили «танк-черепаху» у районі Андріївки

На цих кадрах воїни 93-ої ОМБр «Холодний Яр» за допомогою ПТРК «Javelin», «Стугна» та FPV-дронів стримують натиск ворога та знищують кілька одиниць російської бронетехніки, які намагалися штурмувати позиції холодноярців.

У дикій природі російські окупанти-шкідники закопуються в землю

У дикій природі російські окупанти-шкідники закопуються в землю

На відео пташка 14 окремого полку безпілотних авіаційних комплексів влітає прямісінько в окупантів та знищує їх вщент.

Наразі відомо про щонайменше 27 поранених внаслідок російських обстрілів Харківщини

Наразі відомо про щонайменше 27 поранених внаслідок російських обстрілів Харківщини

За оновленою інформацією, станом на зараз відомо про щонайменше 27 поранених. Серед них вже двоє працівників поліції. Загинули 6 людей.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Бойовий медик взводу

від 24000 до 124000 грн

Мукачеве, Закарпатська область

Технік служби захисту інформації в автоматизованих системах

від 21000 до 21000 грн

Чернігів

Військова частина А7328

Військовослужбовець ЗСУ

від 20100 до 120100 грн

Кременчук

Старобільський РТЦК та СП

Майстер цеху, військовослужбовець

від 20000 до 50000 грн

Вознесенськ

Військова частина А2920

Водій-гранатометник

від 20500 до 120500 грн

Київ

Військова частина А7039

Кухар в 126 ОБр ТРО

від 20000 до 120000 грн

Херсон, Херсонська область