ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

У Вінниці відкрилась виставка зброї та військового спорядження

Прочитаєте за: 2 хв. 20 Липня 2021, 13:34 1

У Великому та Малому виставкових залах Вінницького обласного краєзнавчого музею розпочала роботу виставка, яка репрезентує раритетну зброю й військове спорядження з фондових зібрань Національного музею історії України (288 предметів) та Вінницького обласного краєзнавчого музею. Співробітники музею говорять, що це стало можливим завдяки реалізації проєкту міжмузейного обміну, започаткованого торік.

В археологічній частині експозиції представлено предмети озброєння від кам’яної доби до середньовіччя. З-поміж найдавніших експонатів – гостроконечники та вістря доби середнього палеоліту (100-40-30 тис. років тому), перші кам’яні сокири епохи неоліту (VII-V тис. до н. е.). Також експонується чимало видів зброї, які виникли ще за кам’яної доби, зокрема, списи, ножі, сокири та луки зі стрілами. Є тут і кам’яні сокири та булави, а також зброя доби бронзи: ножі, сокири, вістря списів та сокири-кельти (V-II тис. до н. е.). Доповнюють експозицію унікальні предмети з колекції ВОКМ – знахідки з курганного могильника XV-X ст. до н. е. із с. Гордіївка, що на Вінниччині – бронзові ножі та загадкові шпильки-стилети.

Озброєння скіфів репрезентують короткі залізні мечі-акінаки, вістря стріл та списів, деталі обладунків, кінська збруя та похідне спорядження VІІ-ІV ст. до н. е. Військову культуру сарматів ілюструють матеріали з всесвітньо відомого комплексу поховання сарматського вождя І ст. н. е., яке було виявлене біля с. Пороги колишнього Ямпільського району Вінницької області.

Відвідувачам екскурсоводи музею розповідають, що новий етап в історії військового мистецтва розпочався в IX ст. після утворення Давньоруської держави. Тут експонують численні зразки озброєння як давньоруських воїнів, так і представників кочівницького світу. Це насамперед залізні мечі – одноручні, півтораручні, палаші, а також наконечники списів.

Особливу увагу відвідувачів, кажуть музейники, привертають захисні обладунки гусара Речі Посполитої й італійського кірасира XVII ст. Представлено в експозиції й різні типи іранських, турецьких, польських та угорських шабель, що були на озброєнні в українському козацькому війську впродовж XVI-XVIII ст.

Вогнепальну зброю репрезентовано різноманітними зразками рушниць, пістолетів з ударно-кремінними, колісцевими і капсульними замками, виготовленими майстрами Західної Європи, Близького Сходу, Кавказу та Японії XVII-XIX ст.

Окремо представлено колекцію холодної зброї, передану до фондової збірки у 2014 році управлінням СБУ у Вінницькій області: англійський палаш кінного полку лейбгвардії початку XIX ст., японські мечі, африканська церемоніальна зброя ХІХ-ХХ ст. тощо.

Журналістові АрміяІnform у музеї розповіли, що цей знаковий для Вінниччини виставковий проєкт організатори присвятили 30-й річниці Незалежності України. І реалізували за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики України й облдержадміністрації. Триватиме виставка зброї до 5 грудня.

12

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram

Захищаємо світ

00
00
00
MilitaryArt