ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

У чому важливість військових лісгоспів?

Прочитаєте за: 3 хв. 16 Липня 2021, 17:18

Оборонне відомство веде активну роботу з повернення до своєї сфери управління чотирьох лісогосподарських підприємств — Житомирського, Новомосковського, Ржищівського й Остерського, які за розпорядженням КМУ від 4 вересня 2013 року № 773-р передані до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів. Ба більше, цим розпорядженням передбачено забрати у Міноборони всі військові лісгоспи як цілісні майнові комплекси.

Встигли відібрати п’ять — Новомосковський військовий лісгосп, Житомирський, Остерський, Ржищівський та Лубенський. Решту військових лісгоспів не вдалося забрати у військового відомства через Революцію Гідності, розпалювання Росією збройного конфлікту на сході України. Лубенське військове господарство наразі як окрема юридична організація за ці роки ліквідована, майно перейшло до складу Державного Лубенського лісництва. У Міноборони боротимуться за повернення майна колишнього Лубенського військового лісгоспу.

Головний спеціаліст сектору лісового господарства Управління державної власності Головного управління майна та ресурсів Олександр Черніков розповів, що наразі у сфері управління Міноборони ведуть свою діяльність 12 військових лісгоспів. Загальна площа територій, на якій лісогосподарські підприємства Міноборони здійснюють діяльність, становить майже 197 тис. га, що є лише 1,8 % земель лісового фонду України. На цій території розміщено десятки військових частин, чимало об’єктів зберігання боєприпасів. Ліси цих господарств використовують 13 полігонів як природні захисні бар’єри.

Щоб пересічний читач зрозумів важливу роль військових лісгоспів для військового відомства, акцентую, що у різних регіонах нашої країни в лісових масивах розміщуються військові бази, склади, арсенали, полігони. Ліси, які розташовані навколо них, є буферною зоною для захисту населення, господарських об’єктів і довкілля від можливих негативних наслідків заходів бойової підготовки військ. Також варто додати, що військові лісгоспи постачають для потреб військ і безпосередньо підрозділів, залучених до проведення ООС, пиломатеріали, дрова, елементи оборонних конструкцій за цінами суттєво нижчими від загальнодержавних.

В особливий період перелік завдань, які виконуються на землях оборони, військових лісгоспів значно ширший.

11 з 12 військових лісгоспів, які перебувають у сфері управління МО України, прибуткові.

Тепер повертаюсь до рішення Кабміну 2013 року про виведення зі сфери управління Міноборони п’яти військових лісгоспів до Держлісагентства. За цим фактом розпочато кримінальне провадження. В межах досудового розслідування проведено низку експертиз. Зокрема, за висновком комісійної військової експертизи, рішення Кабінету Міністрів № 773-р від 04.09.2013 року завдало негативного впливу боєздатності ЗС України, знизило рівень боєготовності, стан організації бойової підготовки, виконання завдань за призначенням та підвищило ступінь ураження військ.

У цьому контексті Олександр Черніков додав, що передача військових лісгоспів до сфери управління Держлісагентства призвела до неефективного використання земель лісогосподарського призначення. Йдеться про значне збільшення масштабів рубок (у середньому на 40 % зросли обсяги вирубки лісу у цих господарствах), особливо лісів Новомосковського господарства. Тут є великий ризик втрати захисних властивостей лісів навколо військових об’єктів та, як наслідок, зниження бойової підготовки військ.

Олександр Черніков також розповів, що щільність лісів у військових лісгоспах набагато вища, ніж у лісогосподарствах Держлісагентства. І ще один факт: тривалий час лісогосподарства Держлісагентства отримували з держбюджету субсидії на відновлення лісів, а військові лісгоспи висаджували молоді ліси коштом господарства. Нині 11 з 12 військових лісгоспів, які перебувають у сфері управління МО України, прибуткові.

АрміяІnform і надалі стежитиме за розвитком подій щодо повернення лісгоспів до сфери управління Міноборони.

15
Читайте нас у Facebook