ТЕМИ
#Нові контракти #Втарти ворога #Відео #Повернення з СЗЧ

Перші українські морпіхи

Історія Публікації
22 Травня 2021, 8:00
Прочитаєте за: 4 хв.
Google logo Слідкуйте за АрміяInform в Google

Історія морської піхоти України бере свій початок ще у 18 столітті, коли українській отаман Антін Головатий, виконуючи обов’язки командувача Чорноморської козацької флотилії, брав участь у взятті турецьких фортець Очаків, Хаджібей, а також штурмі Ізмаїла в 1790 році. Саме завдяки козакам чорноморської флотилії Антона Головатого, які, діючи на маневрених суднах «чайках», на ранок 11 грудня 1790 року подолали Дунай і першими висадилися під стіни фортеці. На 8 годину козаки взяли редути і вдерлися до фортеці. На її вулицях чорноморців атакував відбірний корпус яничарів під командуванням кримського хана Каплан-Гірея. Бій був жорстокий, ніхто нікого не жалів. Останній кримський хан загинув у цьому бою разом зі своїми п’ятьма синами. Морські піхотинці Головатого захопили 26 ворожих знамен. Ці військові трофеї цінуються найвище, бо означають військову доблесть і звитягу. У двох морських битвах — біля острова Верхнього Чатапи та вище Ізмаїла — козаки потопили османські кораблі й позбавили гарнізон Ізмаїла підтримки флоту та можливості доставляти підкріплення з османського берега Дунаю.

Не менш славетними були досягнення української морської піхоти під час визвольної боротьби України в 1918–1921 роках. Гетьман Павло Петрович Скоропадський розумів важливість такого роду військ, як морська піхота, для підвищення потужності збройних сил та обороноздатності держави. Як «Верховний Воєвода Української Армії і Флоту» він у перший же місяць свого перебування при владі звернув увагу на необхідність створення служби морської піхоти, тим більше, що українська держава мала дуже протяжну берегову лінію по Чорному і Азовському морях. З огляду на це 23 травня 1918 року гетьман Скоропадський видав указ Україні по Морському відомству «Про початок формування бригади морської піхоти у складі трьох полків для несення служби».) Незабаром було затверджено новий Військово-морський прапор України. Пізніше, у 90-х роках XX століття, цей прапор стане символом Військово-Морських Сил незалежної України. Морські піхотинці несли службу на узбережжі держави та військово-морських фортецях, а також, здійснювали десантні операції.

22 лютого 1992 року, за рік після проголошення незалежності України, у Севастополі 880-й батальйон морської піхоти зі складу 810-ї ОБрМП ЧФ під командуванням майора Віталія Рожманова склав присягу на вірність українському народові. Батальйон був найкращим у складі 810-ї окремої бригади морської піхоти, до якої він входив, за підсумками попереднього 1991 року. 1 липня 1993 року, після створення Військово-Морських Сил України, у Севастополі був сформований 27-й окремий батальйон морської піхоти, до якого були зараховані найкращі офіцери Чорноморського флоту, які виявили бажання служити Україні. Вони принесли із собою дух і традиції, властиві лише цьому елітному роду військ.
Після захоплення півострова російськими військами і початком військової агресії РФ частина особового складу підрозділів морської піхоти вийшла на материкову Україну. Протягом семи років морські піхотинці брали активну участь у бойових діях проти незаконних збройних формувань РФ. Відповідно до Указу Президента України № 39/2018, у структурі Військово-Морських Сил України було створено Командування морської піхоти, до складу якого входить дві окремі бригади, а також один окремий батальйон морської піхоти, окремий розвідувальний батальйон, артилерійська бригада, реактивний артполк, окремий зенітний ракетний дивізіон.

До 2016 року окремої підготовки офіцерів морської піхоти в Україні не було, набирали з інших родів військ. У 2014 році відбувся перший набір до вищого військового навчального закладу в Одесі на факультет ДШВ. За два роки було ухвалено рішення створити групу морської піхоти. Курсантам-третьокурсникам надали вибір — продовжувати навчання на десантному факультеті чи на додаток до повітря та суші опановувати і морську стихію. У 2016 році у виші було проведено перший набір курсантів-морпіхів. 2 червня 2018 року в Одеській військовій академії вперше в Україні відбувся випуск офіцерів морської піхоти —12 випускників факультету підготовки спеціалістів Десантно-штурмових військ (ДШВ) отримали дипломи бакалаврів, у яких зазначено спеціалізацію: «Управління діями морської піхоти». На плац Військової академії на урочисту церемонію випуску молоді лейтенанти морської піхоти вийшли в парадних одностроях Військово-Морських Сил ЗСУ, з кортиками, а напередодні їм вручили берети кольору морської хвилі.

Кореспондент АрміяInform

За чотири години — мінус 11 ждунів: артилеристи 110-ї бригади розчистили шлях для побратимів
За чотири години — мінус 11 ждунів: артилеристи 110-ї бригади розчистили шлях для побратимів

Артилеристи 110-ї ОМБр за чотири години знищили 11 російських FPV-дронів, які перебували в засідці, забезпечивши безпечний рух українських підрозділів.

«Ми не зрозуміли, що сталося»: морпіхи зірвали російську ІПСО та взяли полонених на Костянтинівському напрямку
«Ми не зрозуміли, що сталося»: морпіхи зірвали російську ІПСО та взяли полонених на Костянтинівському напрямку

Розвідники 36-ї окремої бригади морської піхоти зірвали спробу російських військових провести інформаційно-психологічну операцію.

Дронар батальйону «Стриж» ювелірно ліквідував окупанта одним точним ударом
Дронар батальйону «Стриж» ювелірно ліквідував окупанта одним точним ударом

Пілот FPV батальйону безпілотних систем «Стриж» 10-ї бригади «Едельвейс» майстерно уразив ворога, продемонструвавши бездоганну точність і холодний розрахунок.

Президент обговорив із генсеком НАТО постачання Україні ракет-перехоплювачів
Президент обговорив із генсеком НАТО постачання Україні ракет-перехоплювачів

Президент України Володимир Зеленський провів розмову з Генеральним секретарем НАТО Марком Рютте.

ВАКАНСІЇ
WorkUa Оператор засобів РЕБ

від 50000 до 120000 грн

Вся Україна

42 ОМБр

Olx Старший технік, військовослужбовець

від 20000 до 120000 грн

Дніпро, Дніпропетровська область

WorkUa Старший механік, водій

від 20000 до 120000 грн

Краматорськ

23 ОМПБ 56 ОМПБр

WorkUa Автослюсар (за контрактом у ЗСУ)

від 50000 до 170000 грн

Кривий Ріг

Криворізький РТЦК та СП

WorkUa Гранатометник, військовослужбовець

від 21000 до 63000 грн

Запоріжжя

Василівський РТЦК та СП

Olx Електрозварник експлуатаційно – технічного взводу

від 20000 до 50000 грн

Старокостянтинів, Хмельницька область