ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Не все так просто: пільгова вислуга років та право на пенсію в контексті рішення Верховного Суду

Важливо Новини Соціальний захист
Прочитаєте за: 5 хв. 24 Березня 2021, 14:40

Постанова Верховного Суду від 3 березня 2021 року у справі № 805/3923/18-а, що пенсія за вислугу років може призначатися особам, в яких не вистачає календарної вислуги, водночас пільгової вислуги достатньо, стала доволі обговорюваною. Теоретична можливість «піти на пенсію раніше» звісно привертає увагу широкої авдиторії. Проте чому на практиці отримувати пенсійні виплати за пільговою вислугою не так просто, АрміяInform розказала юристка громадської організації «Юридична сотня» Марія Звягінцева.

Коротка передісторія

Судова справа № 805/3923/18-а розглядалася в різних інстанціях ще з 2018 року. Позивач не мав календарної вислуги для призначення пенсії, проте він брав безпосередню участь в антитерористичній операції (АТО) та мав 12 років пільгового стажу. На момент звільнення календарна вислуга років поліцейського становила 17 повних років, що бракувало, на думку відповідача, для призначення пенсії відповідно статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (№ 2262-XII), де передбачено саме обрахунок за календарною вислугою років.

Постановою Кабміну № 393 від 17 лютого 1992 року визначено порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років. Указана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, покликаним конкретизувати нормативне регулювання питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема і на пільгових умовах.

До вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці — час проходження служби, впродовж якого особа брала участь в антитерористичній операції.

Отже, судді об’єднаної палати Касаційного адміністративного суду Верховного Суду дійшли висновку, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу, є закон № 2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави та може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема постановою № 393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов’язується насамперед зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, визначеної у законодавчому порядку.

Це не закон і навіть не зразкова справа

Судова справа № 805/3923/18-а і її рішення від 3 березня 2021 року не є зразковою. Як це було, наприклад, з рішенням щодо нарахування компенсації за невикористану відпустку військовослужбовця ― учасникам бойових дій у особливий період. Далеко не всі справи, які розглядає Верховний Суд, є зразковими, тобто обов’язковими для застосування усіма судами за наявності типових ознак.

Практично вимагати автоматичного призначення пенсії на підставі наявності лише пільгової вислуги років особа не зможе

— Практично вимагати автоматичного призначення пенсії на підставі наявності лише пільгової вислуги років, на жаль, особа не зможе, — говорить Марія Звягінцева. — Я розумію, що дуже хотілося б спросити цей механізм, але так це не діє. Доведеться звертатися до суду по кожному конкретному випадку. І звісно, не буде стовідсоткової гарантії, що в подібній справі рішення суду ухвалять на користь позивача.

Марія Звягінцева

Навіть у своєму ж рішенні від 3 березня 2021 року Верховний Суд посилається на практику іншої колегії касаційної інстанції, яка винесла протилежне рішення, де зазначає, що все ж потрібна календарна вислуга. Оскільки справа не є зразковою, суд дійшов висновку, що потрібно відступити від правової позиції у подібних справах.

Таке рішення Верховного Суду вплине на кількість судових звернень з позивними заявами, адже висновок у справі № 805/3923/18-а набув чималого резонансу як у юридичних колах, так і серед осіб, які проходять службу в силових структурах.

Юристка пояснює, що таке рішення Верховного Суду вплине на кількість судових звернень з позивними заявами, адже висновок у справі № 805/3923/18-а набув чималого резонансу як у юридичних колах, так і серед осіб, які проходять службу в силових структурах.

— У зверненні з аналогічними позивними вимогами, як у справі № 805/3923/18-а, до суду позивачі та їхні представники посилатимуться на висновки Верховного Суду до моменту, поки інший склад колегії не відступить від них. За загальним правилом, в аналогічних справах береться до уваги постанова, ухвалена пізніше. На цьому наполягає сам Верховний Суд у своїй постанові від 30 січня 2019-го у справі №755/10947/17. Проте не завжди це правило діє на практиці, — резюмує Марія Звягінцева.

Ще не один гачок

Існує безліч правових нюансів, які, власне, майже унеможливлюють практичну реалізацію та впливають на часові межі. Тобто, цілеспрямовано звільнитися зі служби, не маючи 25-річної календарної вислуги, за наявності такої пільгової й очікувати, що зможеш отримати пенсію ― справа ризикова.

Цілеспрямовано звільнитися зі служби, не маючи 25-річної календарної вислуги, за наявності такої пільгової й очікувати, що зможеш отримати пенсію ― справа ризикова

— З огляду на завантаженість судів, недобір, те, що потенційно ця справа пройде три інстанції і гіпотетично знову дійде Верховного Суду ― окреслити часові межі нереально. Судова справа, про яку йде мова, розглядалася з 2018-го. Не всім релевантно буде звільнятися і звертатися до суду. Можливо, до того часу позивач уже буде на пенсії і без судової тяганини, — зазначає юристка.

Варто зважити, що постанова зобов’язала Департамент захисту економіки Національної поліції України оформити й подати необхідні документи до органів Пенсійного фонду для призначення позивачу пенсії за вислугою років. Проте існує ризик, що в такому випадку у відповідному органі Пенсійного фонду виплату позивачу не проведуть, посилаючись на статтю 12 Закону № 2262-XII.

— З огляду на практику, з якою я стикалася в юридичній діяльності, можу сказати, що існує вірогідність, що підрозділ Пенсійного фонду також відмовить позивачу в нарахуванні пенсії за вислугою років, навіть за наявності необхідних документів, посилаючись на необхідність мати 25 календарних років вислуги. Тобто можливо, що необхідно буде в судовому порядку оскаржувати і їхнє рішення у разі відмови, аби зобов’язати нарахувати й виплатити пенсію. А це додатковий час.

Крім того, ця постанова не зобов’язує відповідача видавати пенсійні документи за таких же обставин іншим особам. Не говорячи про інші органи державної влади.

Відповідно до Конституції України кожна особа має право на судовий захист, якщо вважає, що її права порушили. Тим більше, що учасники бойових дій (найчастіше саме вони мають пільгову вислугу років) звільняються від сплати судового збору. Проте, звільняючись зі служби без календарної вислуги у 25 років, і розраховуючи на пенсійне забезпечення, радимо все ж зважити усі «за» та «проти» й обов’язково проконсультуватися з юристом, що займається такою категорією справ.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook
Відстрочка від мобілізації онлайн: Міноборони запустило нову функцію у додатку Резерв+

Відстрочка від мобілізації онлайн: Міноборони запустило нову функцію у додатку Резерв+

Міністр оборони України Рустем Умєров оголосив про впровадження нової функції в додатку Резерв+, що дозволяє отримати відстрочку від мобілізації в онлайн-форматі.

Під прикриттям авіаударів: п’ять разів штурмували окупанти в районі Вовчанська

Під прикриттям авіаударів: п’ять разів штурмували окупанти в районі Вовчанська

Протягом минулої доби, застосовуючи бомбардувальну авіацію на Харківському напрямку, ворог п’ять разів штурмував позиції наших захисників в районі населеного пункту Вовчанськ.

Таксофони на вулицях: окупанти повертають Луганщину в епоху без мобільного зв’язку

Таксофони на вулицях: окупанти повертають Луганщину в епоху без мобільного зв’язку

Війська рф масовано обстрілюють позиції ЗСУ та села поблизу лінії фронту на Луганщині.

Ракетобомбою «гром-э1» по Харкову: ворог вдарив по місту гібридним авіабоєприпасом

Ракетобомбою «гром-э1» по Харкову: ворог вдарив по місту гібридним авіабоєприпасом

Для обстрілу обласного центру ворог використав авіаційний боєприпас «гром-э1» — гібрид планеруючої авіаційної бомби, на яку встановлено ракетний двигун, завдяки чому дальність польоту боєприпасу становить до 120 км.

Сапери Міноборони розмінували понад 6 тисяч гектарів території за тиждень

Сапери Міноборони розмінували понад 6 тисяч гектарів території за тиждень

Сапери Міноборони України продовжують очищати звільнені території від вибухонебезпечних предметів. Протягом минулого тижня, з 1 по 8 листопада 2024 року, фахівці розмінували понад 6 тисяч гектарів територій, зокрема майже 6 тисяч гектарів сільськогосподарських угідь.

Неспівмірні сили, засоби та рівень втрат: на Куп’янщині ворог «пре всім, чим може»

Неспівмірні сили, засоби та рівень втрат: на Куп’янщині ворог «пре всім, чим може»

У Харківській області окупанти зосередили свої зусилля на Куп’янському напрямку, однак не спромоглися повною мірою реалізувати поставлене завдання окупувати Лівобережну Куп’янщину до початку листопада.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Кухар

від 20000 до 22000 грн

Мукачівський прикордонний загін

Оператор-наведення, військовий

від 25000 до 125000 грн

Київ

Морська Піхота ЗСУ

Бухгалтер

від 21000 до 51000 грн

Житомир

Військова частина А1112

Начальник служби охорони державної таємниці в/ч А1915

від 25000 до 60000 грн

Чортків, Тернопільська область

Пожежний, військовий

від 25000 до 125000 грн

Київ

Морська Піхота ЗСУ

Номер обслуги 155 окремого батальйону територіальної оборони

від 21000 до 51000 грн

Степанівка, Сумська область