ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Новий міномет «Молот» адаптують до боєприпасів НАТО

Інфографіка Новини Озброєння та техніка Сучасна зброя української армії
Прочитаєте за: 5 хв. 13 Березня 2021, 13:42

Все про 120-мм міномет М120-15 «Молот» кореспонденту АрміяInform розповів нинішній головний конструктор ПАТ «Завод Маяк» Олександр Гордєєв.

До початку військової агресії Росії проти нашої держави питання про виробництво вітчизняних мінометів не розглядалося. Здавалося, що запасів 120-мм мінометів 2Б11 радянського виробництва вистачає. Ситуація змінилась після першого етапу війни і втрат. Інші держави нам таку зброю продавати не поспішали.

  • Яке майбутнє чекає на міномет зі «складною» історією?

— У 2015 році ухвалено рішення організувати випуск 120-мм мінометів на українському підприємстві з вітчизняних матеріалів. На київському підприємстві «Завод “Маяк”», який входить до Державного концерну «Укроборонпром», у стислі терміни розробили та створили власний міномет — М120-15 «Молот».

Довідково.

З 1981 року 120-мм міномети 2Б11 виробляли на Мотовиліхінських заводах винятково на території РФ. Україна виробництва мінометів до розпаду СРСР не мала.

— На практиці одразу відтворити, на перший погляд, просту і зрозумілу конструкцію, а головне надійну, виявилось не так і просто. Після випуску першої партії виникли і перші проблеми.

З часом між виробником і замовником в особі військових виникли напружені стосунки, внаслідок чого у військах перебуває близько трьохсот мінометів, які офіційно на озброєння армії повноцінно так і не прийняли. «Олії у вогонь» підлили трагічні випадки із загибеллю й травмуванням військовослужбовців, пов’язані з «Молотами» та розголос у медіа. Поряд з цілком слушними проблемами висловлювали і «здогадки», про які самі артилеристи говорили: «Подумайте самі, хіба це не безглуздя?».

Попри проблеми, які виникають завжди, коли підприємство починає випускати нову, невластиву йому продукцію, у процесі серійного випуску такі зразки зазнають вдосконалення й усунення конструкторських і виробничих вад. Зброя проходить випробування, де з’являються зауваження та рекомендації від замовника.

Завод «Маяк» бореться за те, щоб міномет «Молот» прийняли на озброєння, щоб наша армія не відмовилась від нього. На виробництво майже 300 одиниць витрачені великі гроші. У 2015-му його розробили і налагодили виробництво в дуже обмежені терміни з недоліками, які нині ми вже усунули. Військове представництво перевіряє якість мінометів, далі міжвідомча комісія ухвалюватиме остаточне рішення щодо подальшої долі «Молота», — говорить Олександр Гордєєв. — Нам дуже важливо виробляти такий міномет у себе вдома, в Україні. Адже переваги очевидні. Незалежність від закордонних поставок як самих мінометів, так і комплектуючих, вирішує проблему з ремонтом, сприяє процвітанню виробничої бази, наш робітник та інженер мають роботу, а разом з цим заробітну плату, як результат — ситу українську сім’ю. Коли країна, що воює, випускає якийсь зразок зброї та постачає її власній армії, це не тільки посилює обороноздатність її самої, а й відкриває широкі можливості на міжнародному ринку зброї. І для нашої країни зайва копійка не завадить.

  • Удосконалення «Молота»

— Як відомо, міномет має класичну схему, яку розробив ще під час Першої світової капітан британської армії Стокс і яку використовують донині. Міномет становлять п’ять основних частин: ствол з казенником, запобіжник від подвійного заряджання, опорна плита, двонога-лафет і приціл.

Вдосконалений «Молот» зазнав основних конструктивних змін і незабаром теж буде представлений:

– ствол міномета виготовлений з якісного металу з відповідною обробкою каналу ствола, гарантовано витримує 5000 пострілів, що офіційно підтверджено;

– стволи виготовляють на одному з державних київських підприємств;

– запобіжник від подвійного заряджання з біметалевої пари (залізо+бронза), що забезпечує постійно легкий хід елементів запобіжника та значно зменшує загрозу корозії;

– опорна плита, створена за натовським зразком, дає змогу впевнено працювати як з піщаного ґрунту, так і з гірського ландшафту;

– двонога-лафет: значно покращена робота механізму вертикального наведення, хід механізму став більш м’яким і плавним, виготовлення деталей тепер відчутно якісніше;

– використані штатні мінометні приціли. У майбутньому планується оснастити «Молот» стандартними прицілами, які стоять на мінометах країн НАТО.

У цілому підготовлено низку змін, які дозволять українському міномету використовувати міни держав-учасниць НАТО.

  • Чому вибухають?

— Річ у тім, що вибухали як «Молоти», так і 2Б11. Жодного випадку нині, який підтвердив би факт вибуху міномета через конструктивні дефекти не підтверджено, — стверджує Олександр Гордєєв. — Адже міномет — це тип зброї, який суттєво не змінився за сотню років. Людський чинник — найбільший ризик. Ти можеш легко зняти корону, бо тобі треба швидко накидати міни, або під час інтенсивних боїв замість 5 тисяч мін, передбачених конструкцією, можна завантажити 7 тисяч. Міномети самі не вибухають і не винні, коли розрахунки належним чином не підготовлені. Або виникає зухвала самовпевненість і порушують накази, статути, написані людською кров’ю, нехтують заходами безпеки. Адже дуже простий спосіб покласти відповідальність на плечі виробника міномета. А хто відповість за бойову підготовку артилеристів? Утім, крапку в цій історії ще не поставлено. Останнє слово за слідчими органами…

  • Осічка й подвійне заряджання

— Розрив ствола міномета можливий внаслідок подвійного заряджання. Інколи міна, яка потрапляє у ствол, дає осічку. Найчастіше це відбувається внаслідок недбалого зберігання мінометних пострілів. У боєприпасах зволожується запал або порох у метальних зарядах. Під час заряджання такого пострілу відбувається осічка. За втрати контролю за мінометом, коли постріл не зафіксований, а осічку «проморгали», і відбувається подвійне заряджання. Іншою причиною вибуху міни у стволі є нештатне спрацювання детонатора, як наслідок перевищеного терміну зберігання, або їх неналежних умов. У такому випадку ні міномет, ні обслуга не є причиною вибуху, — розповідає головний конструктор ПАТ «Завод “Маяк”» Олександр Гордєєв.

Слід пам’ятати, що людина і зброя безпечні тільки окремо одне від одного. Тому в армії необхідно стимулювати професіоналізм, підвищувати виучку, прищеплювати відповідальність за своє життя та товаришів по зброї.

Виробникам зброї, своєю чергою, слід постійно жорстко контролювати якість продукції, використовувати новітні наукові розробки, щоб забезпечити максимальну ефективність вітчизняної зброї, що краще збереже життя наших військових. Наостанок — якісні міномети виб’ють ґрунт з-під ніг російських пропагандистів та їх добровільних помічників і підвищать престиж українського ОПК.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Від початку доби на фронті — 96 боєзіткнень, ворог активізувався на Куп’янському напрямку

Від початку доби на фронті — 96 боєзіткнень, ворог активізувався на Куп’янському напрямку

Ворог продовжує прикладати основні зусилля на Куп’янському та Покровському напрямках. Цієї доби кількість бойових зіткнень на всій лінії фронту збільшилась вже до 96.

Сили оборони атакували ворожі позиції та знищили евактранспорт

Сили оборони атакували ворожі позиції та знищили евактранспорт

Прикордонники відпрацювали по російських окупантах FPV-боєприпасами.

30 червня відбудеться благодійний забіг Честі імені Рекрута

30 червня відбудеться благодійний забіг Честі імені Рекрута

У Києві 30 червня відбудеться благодійний забіг Честі імені Рекрута — військового журналіста, воїна Міжнародного легіону ГУР МО України Олексія Чубашева.

Цілий день рф била по Нікопольщині дронами-камікадзе та з важкої артилерії

Цілий день рф била по Нікопольщині дронами-камікадзе та з важкої артилерії

Протягом дня 23 червня російська армія завдавала ударів по населених пунктах Нікопольщини з безпілотників та артилерії. Внаслідок обстрілів є численні руйнування.

Понад 480 захисників України відзначено державними нагородами

Понад 480 захисників України відзначено державними нагородами

Президент Володимир Зеленський відзначив державними нагородами ще 481 захисника України, 274 з них – посмертно.

Анджей Дуда у Китаї обговорить питання безпеки в Європі та війну в Україні

Анджей Дуда у Китаї обговорить питання безпеки в Європі та війну в Україні

Президент Польщі Анджей Дуда прибув до Китаю з офіційним візитом. Основними темами переговорів стануть безпека в Європі, зокрема війна рф проти України, та економічні питання.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Кулеметник

від 20000 до 120000 грн

Київ

20 окремий батальйон спеціального призначення

Медична сестра, Військовий

від 25000 до 125000 грн

Київ

Морська Піхота ЗСУ

Водій-електрик, військовослужбовець

від 20000 до 120000 грн

Хмельницький, Хмельницька область

Оператор БПЛА, військовослужбовець

від 20000 до 100000 грн

Дніпро

Інженерний батальйон Сил ТрО ОК Схід в/ч А4806

Такелажник, військовослужбовець

від 21000 до 51000 грн

Миколаїв

Військова частина А3476

Снайпер

від 51000 до 120000 грн

Запоріжжя

79 окремий батальйон 102 ОБр Сил ТрО