ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

«Без професійно підготовленого персоналу кораблі, безпілотні комплекси, інша техніка будуть просто залізом. Нове озброєння та військова техніка потребують умілого застосування» — командувач ВМС ЗС України контрадмірал Олексій Неїжпапа

Прочитаєте за: 8 хв. 26 Лютого 2021, 21:00

Як сучасна модель підвищує рівень сумісності з органами управління збройних сил держав-членів Альянсу

Головна мета розвитку ВМС — створення та підтримання військово-морського потенціалу на рівні, достатньому для стримування й відбиття зовнішньої агресії з морського напрямку. Щоб відповідати вимогам сьогодення, флот має бути ефективним, боєздатним та взаємосумісним з флотами інших країн-членів і партнерів НАТО. У цьому контексті особливо важливим є процес трансформації ВМС України за стандартами Альянсу.

Про особливості процесу переходу підрозділів національного військового флоту на стандарти та процедури НАТО кореспонденту АрміяInform розповів командувач Військово-Морських Сил ЗСУ контрадмірал Олексій Неїжпапа.

— Військово-Морські Сили ЗС України рухаються незмінним стратегічним курсом у НАТО. Розвиток і набуття спроможностей у морі, під водою, у небі й на землі є вкрай актуальним завданням, ми впевнено крокуємо цим шляхом, — підкреслив командувач Військово-Морських Сил ЗС України контрадмірал Олексій Неїжпапа.

Наразі серед головних здобутків у Військово-Морських Силах є завершення переходу органів військового управління на функціонування у складі типових J- (G, A, N) структур. Ця модель підвищує рівень сумісності штабів з органами управління збройних сил держав-членів Альянсу.

Проведено важливу роботу з розмежування повноважень органів військового управління. Відповідно до стандартів НАТО, Командування ВМС відповідає за загальну генерацію, зокрема планування застосування та, власне, розвиток виду Збройних Сил. Функції підготовки, а це генерування сил, а також функцію застосування сил, виконують різні органи управління. У ВМС ЗС України ці функції розділено. Морське командування виконує функцію застосування, а флотилія наразі займається підготовкою корабельно-катерного складу, здійснює злагодження підрозділів, має всебічно їх забезпечувати й утримувати в постійній бойовій готовності до застосування.

Загалом формування Командування морської піхоти, Морського командування та флотилії Військово-Морських Сил з розподілом функцій генерації й застосування сил дозволило провести суттєві зміни щодо організації діяльності ВМС.

Про цінність радників

У країнах НАТО доволі давно й успішно функціонує інститут радників. Впровадження цього важливого напрямку, який має на меті покращити ефективність діяльності та спроможності керівництва війська й видів Збройних Сил України, є також одним з важливих стандартів НАТО. У ВМС ЗС України запроваджено групу радників у складі 5 осіб.

Це фахові, підготовлені люди з відповідною освітою, які мають великий професійний і життєвий досвід управління як військовими підрозділами, так і цивільними структурами. Зокрема на флоті радниками призначені люди, які мають великий досвід управління оперативно-тактичного й оперативно-стратегічного рівня та відповідну військово-морську освіту. Мають великий досвід служби у ВМС України та розуміють усі процеси, які відбуваються на флоті.

Ці люди працюють за покликом серця, хочуть допомагати своїми знаннями та досвідом відповідним керівникам. Звісно, радники рішень не ухвалюють, вони виконують дорадчі функції, здійснюють комунікацію за відповідними напрямами з представниками органів влади, суспільством, представляють інтереси за дорученням керівника.

Дівчата, які навчаються на штурманів, служитимуть на майбутніх кораблях ВМС України

— Украй важливим вважаю запровадження посади радника з гендерної політики. Забезпечення рівних прав і можливостей для жінок і чоловіків на флоті дасть змогу ефективно реалізувати програму управління кар’єрою військовослужбовців. Нам є чим пишатися, в нас уже проходить службу на кораблі жінка-військовослужбовець, є перша жінка-водолаз, яка вже стала інструктором з водолазної справи. Ще раніше у частинах морської піхоти запроваджено посади командирів підрозділів, які успішно обіймають жінки. Наразі у Військово-морському ліцеї навчаються 15 ліцеїсток, а в Інституті ВМС Національного університету «Одеська морська академія» — 9 курсанток, серед яких є ті, що вперше обрали саме корабельні спеціальності. Дівчата, які навчаються на штурманів, служитимуть на майбутніх кораблях ВМС України, — відзначив контрадмірал Олексій Неїжпапа.

Крім того, у ВМС є радники з юридичних питань, стратегічних комунікацій, політичних питань і національної безпеки.

Флот — важливий суб’єкт внутрішньої політики й геополітики загалом

— Звісно, ВМС не має повноважень для створення законопроєктів, але флот є важливим суб’єктом внутрішньої політики та геополітики загалом. Тому питання морської політики дуже актуальні наразі. Радник з політичних питань уже працює у Верховній Раді України, інформує народних депутатів стосовно формування потреб для національного флоту, а також здійснює науково-експертне супроводження діяльності підкомітету Верховної Ради України з питань морської політики та морської безпеки. Він бере участь у розробленні документів нормативно-правової бази з питань морської політики й морської безпеки, — розповів керівник виду ЗС України.

Інститут радників є важливим і дієвим інструментом, який дозволяє максимально ефективно використовувати всі ресурси для якісного функціонування ВМС в цілому. Недаремно посади радників уже давно передбачені у країнах Альянсу.

— Наприклад, багатим і корисним є досвід впровадження інституту радників у США. Там офіцери, генерали та адмірали, які в запасі або у відставці, максимально використовують свій досвід у підсиленні спроможностей власної армії. Тобто військове лобі забезпечується на найвищих щаблях влади у США. Яскравий приклад — генерал-лейтенант Фредерік Бенджамін «Бен» Ходжес III командував армією США в Європі (USAREUR) з листопада 2014-го до грудня 2017 року. Він — бойовий офіцер, десантник, учасник воєн в Іраку та Афганістані. Після відставки у 2018 році Ходжес працює в Центрі аналізу європейської політики (Center for European Policy Analysis), — підкреслив контрадмірал Олексій Неїжпапа.

Трансформація підготовки персоналу у ВМС

Трансформаційні процеси відбуваються у питаннях підготовки особового складу та військово-морській освітній діяльності.

— До ВМС України надходить нове озброєння та військова техніка. Флот отримує нові кораблі, до кінця цього року надійде на озброєння перший береговий ракетний комплекс «Нептун» та ударний безпілотний комплекс типу «Байрактар». А це нові способи та форми до експлуатації й застосування. Тому підготовка органів військового управління та персоналу має бути якісною. Впроваджуються зміни у програму підготовки, — зазначив контрадмірал Олексій Неїжпапа.

ВМС України мають досвід підготовки екіпажів катерів іноземного виробництва. Це фахова підготовка як на раніше отриманих від США патрульних катерах класу «Айленд», де моряки набувають важливий досвід у справі керування катером, так і в Навчальному центрі ВМС, де відпрацьовують питання ведення бойових дій, штурманської підготовки, безпеки плавання й боротьби за живучість. Звісно ж, мовна підготовка. Після цього екіпажі вибувають до США на курс допідготовки на отримання допуску до експлуатації катерів цього класу. Цей досвід використовуватимуть у підготовці екіпажів кораблів, які отримує Україна.

У цьому році флот отримає від США ще три патрульних катери класу «Айленд»

Починаючи з 2014-го, ВМС України отримують значну допомогу й підтримку від західних партнерів, зокрема військово-технічну допомогу від США.

— Це величезний напрямок роботи. Після виходу з Криму за допомогою міжнародних партнерів фактично з коліс провели українсько-американське навчання «Сі Бриз». Далі поступово відновили бойові та оперативні спроможності. Починаючи з 2014-го, з іноземними колегами провели понад 200 заходів спільної підготовки, отримуємо човни, водолазне обладнання, тепловізори, засоби зв’язку, радіотехнічні комплекси й інше обладнання. Усе це — підтримка наших друзів. Ця допомога триватиме. У цьому році флот отримає від США ще три патрульних катери класу «Айленд», — розповів контрадмірал Олексій Неїжпапа.

За допомогою партнерів з НАТО розроблено Стратегію Військово-Морських Сил ЗСУ до 2035 року. На її основі розробляється Концепція розвитку ВМС, де буде чітко передбачено візії розвитку корабельно-катерного складу, морської піхоти, морської авіації, інших підрозділів родів військ флоту, завдання, поетапне нарощування спроможностей і зони відповідальності.

— Без професійно підготовленого персоналу кораблі, безпілотні комплекси, інша техніка будуть просто звичайним залізом. Нове озброєння й військова техніка потребує умілого та ефективного застосування. Задля цього наші партнери роблять дуже багато. Наші офіцери навчаються у Військово-морській академії в Італії, деякі вже закінчили навчання у Великій Британії та Туреччині. До слова, офіцери оперативно-тактичного рівня навчаються у США й Королівському коледжі оборонних наук Академії оборони Великої Британії, — зауважив командувач національного військового флоту.

Флотські курсанти навчалися у Польщі та Болгарії. До пандемії вихованці Інституту ВМС та Відділення військової підготовки здійснили похід до дружніх країн Чорноморського регіону, де відбувалися спеціалізовані тренінги.

Заплановано будівництво ракетних катерів і військово-морських баз на Чорному й Азовському морях за допомогою кредиту Великої Британії

Кілька слів про підготовку флотського рядового, сержантського (старшинського) складу. Впродовж 2020 року проведено підготовку 570 військовослужбовців українських ВМС у межах операції ЗС Великої Британії ORBITAL та операції ЗС Канади UNIFIER.

— Уперше торік у рамках операції ORBITAL розпочато підготовку за участю іноземних інструкторів для корабельно-катерного складу ВМС України. Понад 200 військовослужбовців плавскладу, зокрема вахтові офіцери, пройшли відповідний вишкіл. Проводяться спеціалізовані тренінги за участю представників США та Великої Британії, — відмітив контрадмірал Олексій Неїжпапа.

Крім того, за словами керівника національних ВМС, міжнародна допомога від партнерів важлива й тому, що це передусім економія часу й ресурсів для української сторони. А в умовах війни на Сході України — це дуже важливо. У цьому контексті слід нагадати, що заплановано будівництво ракетних катерів і військово-морських баз на Чорному та Азовському морях коштом кредиту Великої Британії.

Фото автора та служби зв’язків з громадськістю Командування ВМС ЗС України

18

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook