ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Останній рубіж капітана Колодія

Life story: історії військових
Прочитаєте за: 4 хв. 23 Січня 2021, 15:31

4 серпня 2014-го. До Донецького аеропорту заходить батальйонно-тактична група 93-ї окремої механізованої бригади. Її завдання — замінити бійців 72-ї бригади, які кілька місяців поспіль з десантниками, спецпризначенцями та добровольцями утримували підходи до летовища.

Один з підрозділів батальйонно-тактичної групи очолює капітан Сергій Колодій. Для офіцера це не перше бойове хрещення — лише кілька днів тому він звільняв Авдіївку та Піски, що згодом стали опорним пунктом наших сил, через який здійснювали ротацію та постачали провізію і боєприпаси захисникам аеропорту.

Будучи командиром роти, Сергій Колодій не раз сідав на місце механіка-водія, виводячи підрозділ в атаку на ворога. Інтенсивність боїв була такою, що люди в «броні», поливаючи противника вогнем, буквально труїлися пороховими газами, але своє завдання виконували до кінця.

— Сергій Володимирович був жорстким, вимогливим, але водночас справедливим командиром, — розповідає колишній військовослужбовець 93-ї ОМБр Дмитро Сорока. — Якщо комусь і діставалося від нього на горіхи, всі розуміли: цілком заслужено, тому образ не мали. Він міг вплинути на нас і словом, і ділом. У наших очах був взірцевим офіцером.

Змінивши 72-гу, бійці укріпили позиції й облаштували кілька нових, одну з яких назвали «Рубіж». Цей же позивний отримав і Сергій Колодій.

Атаки противника ставали дедалі частішими. Обороняючи летовище, «Рубіж» неодноразово виїжджав на найгарячіші напрямки, аби допомогти відсікти ворога. Впевненість і рішучість командира додавала сил і воїнам.

— У моменти затишшя він завжди знаходив хвилину, щоб підбадьорити нас. З кимось переговорить, дасть пораду — і змучений боями підрозділ оживає, — розповідає Дмитро Сорока. — Якось привезли ПТКР, які багато з нас, мобілізованих, ніколи навіть не бачили. Тож просто на позиціях «Рубіж» проводив заняття з їх вивчення.

З вересня 2014-го в аеропорту розпочалися важкі бої. Окупанти накривали позиції сил АТО з артилерії й мінометів — до 50 обстрілів на добу. Ворожі танки, виїжджаючи з укриттів, вели вогонь по старому й новому терміналах прямим наведенням. «Польові командири» бойовиків щодня анонсували взяття летовища, але українські захисники раз у раз успішно відбивали ці атаки. Саме тоді, у середині вересня, воїнів у ДАПі, на мужності яких трималася вся його оборона, вперше назвали «кіборгами».

28 вересня від ранку розпочалися спроби штурмувати з різних напрямків по всьому периметру оборони.

— Перший обстріл розпочався о 6:20, — пригадує військовослужбовець 93-ї ОМБр Олександр Савченко, який того дня чергував на командно-спостережному пункті батальйону, забезпечуючи зв’язок. — По хлопцях, які були у ДАПі, ворог випустив «Гради» й після короткої паузи почалися обстріли артою та стрілкотня, які не вщухали весь день.

Особовий склад, який обороняв позиції у терміналі С, заблокувала піхота противника, виникла загроза оточення й полону.

Щоб вивести бійців з термінала, капітан Сергій Колодій зайняв місце механіка-водія БМП-2 та разом з оператором-навідником і санінструктором роти висунувся на допомогу підлеглим, відсікаючи вогнем атаку бойовиків.

Раптово їм назустріч з-за ангара вийшов танк Т-72. БМП маневрувала й відходила, відстрілюючись з гармати та кулемета по танку й піхоті противника, що залягла.

Уже майже діставшись укриття, БМП зазнала прямого влучання танковим снарядом і запалала. Двох членів екіпажу вибухом викинуло з броні, «Рубіж» залишився в охопленій вогнем машині. Тіло Сергія змогли забрати лише за кілька днів під час короткого затишшя між боями.

Під прикриттям екіпажу БМП двадцятьом українським воїнам, виснаженим безперестанними боями, вдалося вийти з оточення, а до аеропорту зайшов резерв з підрозділів 79-ї аеромобільної та 93-ї механізованої бригад, який продовжив оборону.

У 2016 році Сергій Колодій отримав звання Героя України (посмертно) й нагороджений орденом «Золота Зірка», який вручили його матері. У рідному селищі Пересічне, що на Харківщині, його ім’ям назвали вулицю і школу, в якій він навчався. На будівлі школи встановлено меморіальну дошку. Пам’ять Героя шанують і у виші, де він здобував військову освіту. На території Військового інституту танкових військ йому встановлено пам’ятник, а в музеї закладу є окрема експозиція, присвячена Сергію Колодію.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Попереджав росіян про атаки БПЛА: суд виніс вирок «кроту», який зливав ворогу дронові операції ЗСУ

Російського агента, який передавав росіянам інформацію про дронові операції Сил оборони, засудили до 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна.

«Drone Deal» і захист неба — Україна домовилася про новий формат співпраці з Литвою та Латвією
«Drone Deal» і захист неба — Україна домовилася про новий формат співпраці з Литвою та Латвією

Україна розширює співпрацю з європейськими партнерами у сфері дронів та протиповітряної оборони.

Як на параді: російські штурмовики атакують без техніки
Як на параді: російські штурмовики атакують без техніки

Пілоти штурмового батальйону «Чорний лебідь» 225-го штурмового полку зробили добірку схожий уражень піхоти окупантів.

«Масовані штурми технікою відійшли в минуле»: Олександр Сирський про тактику росіян на Олександрівському напрямку
«Масовані штурми технікою відійшли в минуле»: Олександр Сирський про тактику росіян на Олександрівському напрямку

На Олександрівському напрямку російська армія дедалі рідше застосовує великі механізовані штурми, роблячи ставку на дрони, артилерію та малі піхотні групи.

«Запоріжжя має відчути результат»: у регіоні тестуватимуть нову систему захисту неба та запускають приватне ППО
«Запоріжжя має відчути результат»: у регіоні тестуватимуть нову систему захисту неба та запускають приватне ППО

На території Запоріжжі упродовж місяця розгорнуть нову інноваційну систему ППО, а паралельно стартує пілотний проєкт «приватної ППО».

«Не схоже на випадковість»: Володимир Зеленський пов’язав масовану атаку рф із візитом президента США до Китаю
«Не схоже на випадковість»: Володимир Зеленський пов’язав масовану атаку рф із візитом президента США до Китаю

Одна з найдовших і наймасштабніших російських атак по Україні навряд чи є випадковою, адже відбулася саме під час візиту президента Сполучених Штатів до Китаю.

ВАКАНСІЇ
Військовослужбовець

від 20100 до 125000 грн

Надвірна

Косівський РТЦК та СП

Зв’язківець

від 21000 до 121000 грн

Київ

243 окремий батальйон Сил ТрО

Перекладач з іспанської мови

від 20000 до 120000 грн

Дніпро

108 окрема бригада ТрО ЗСУ

Водій автомобільної групи

від 23000 до 23000 грн

Могилів-Подільський

Державна прикордонна служба України

Водій-механік танка

від 20000 до 120000 грн

Київ

130 Батальйон ТрО

Сержант із матеріального забезпечення

від 27000 до 127000 грн

Мукачеве, Закарпатська область

--- ---