ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

10 цікавих фактів про День Соборності України

Публікації
Прочитаєте за: 4 хв. 22 Січня 2021, 8:00
??????????????????????????????????????????????????????????

Сьогодні відзначають 102-гу річницю проголошення Акту Злуки, що увінчав соборницькі прагнення українців обох частин України. Нагадаємо всім землякам, що сила нації в єдності! Отже, до вашої уваги цікаві факти про цей день.

1. Акт Злуки був невипадковим явищем, а наслідком і вершиною об’єднавчого руху, що тривав від середини ХІХ ст. на українських землях, які були в складі різних держав. 1 грудня 1918 року УНР і ЗУНР підписали «передвступний» договір про Злуку у Фастові, після якого й прийняли ухвалу про об’єднання двох частин України в одну державу. Проголошення Акту Злуки відбулося 22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві. У зачитаному на зборах «Універсалі соборності», зокрема, відзначалося: «Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України — Західноукраїнська Народна Республіка і Наддніпрянська Велика. Здійснились віковічні мрії, якими жили й за які умирали найкращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка».

2. Концепцію політичної соборності України сформулювали наприкінці XIX століття. У Львові 23-річний студент-галичанин Юліан Бачинський, у Харкові 27-річний юрист-східняк Микола Міхновський. У 1895 році у праці «Україна irredenta» Юліан написав, що прапором української буржуазії є «вільна, велика, незалежна, політично самостійна Україна — одна, нероздільна від Сяну по Кавказ!»Микола Міхновський у брошурі «Самостійна Україна» у 1900 році зазначив: «Одна, єдина, нероздільна, вільна, самостійна Україна від Карпат аж по Кавказ».

3. Однією з найбільших інтриг того дня було, чи цілуватимуть Симон Петлюра та Володимир Винниченко — соціалісти-антиклерикали — хрест. Однак священник, підносячи хрест до вуст керівників УНР, нахилився, затуливши собою огляд. Натовп нічого не побачив. Це й досі лишається загадкою.

4. Площею пройшли кіннота, піхота та артилерія. Національний хор виконав «Ще не вмерла Україна», «Вічний революціонер» та «Вкраїно мати, кат сконав». Урочистість завершилась військовим парадом, який очолив комендант Січових Стрільців Іван Чмола. Це вразило киян, адже це все відбувалося на очах у більшовицької армії.

5. Для галицьких політиків Київ виглядав столицею, вони називали його «Великою Україною». Євген Петрушевич, керівник ЗУНР, так і не приїхав до Києва на Акт Злуки. Йому було комфортніше у Відні, бо він був представником австрійського парламенту. Але погодився, щоб такий Акт був підписаний.

6. У роки радянського тоталітарного режиму проголошення незалежності УНР і День Соборності не відзначали. Перше офіційне та масштабне святкування відбулось аж у 1939 році в столиці Карпатської України місті Хуст. На той час ці землі перебували у складі Чехословаччини, а День Соборності став найбільш масовим заходом українців за 20 років. На демонстрацію вийшло понад 30 тисяч українців.

7. У сучасній Україні на державному рівні вперше відзначався цей день вже у 1999-му. У 2011 році указом    президента Віктора Януковича День соборності 22 січня скасований на офіційному рівні. Відновлено вже у 2014 році після його втечі.

8. Головною традицією у День Соборності став живий ланцюг. Історія починається з 1990 року, коли патріотично налаштовані українці вирішили символічно продемонструвати державну єдність. Він протягувався з Києва до Львова та Івано-Франківська, Стрия, Тернополя, Житомира та Рівного. Цю традицію продовжують українці й донині. До української акції приєднуються люди в інших країнах.

9. Національний банк України у межах серії «Відродження української державності» ввів в обіг пам’ятну монету номіналом 5 гривень з нагоди сторіччя Злуки у 2019 році. Назвали — «100 років Акту об’єднання — соборності українських земель», тираж її становив 40 тисяч штук.

10. Цього дня по всьому світу, де існують організовані об’єднання українців, проходять молебні за Українську державу.

Підготували Головатюк Тетяна та Валентина Вілюра

Читайте нас у Facebook
@armyinformcomua
СБУ затримали нардепа, який систематично поширював російські фейки

СБУ затримали нардепа, який систематично поширював російські фейки

Служба безпеки та ДБР викрили на нових злочинах чинного народного депутата України, який з листопада 2024 року перебуває під вартою за державну зраду.

Ще одинадцятеро дітей евакуйовано з тимчасово окупованої Херсонщини

Ще одинадцятеро дітей евакуйовано з тимчасово окупованої Херсонщини

З тимчасово окупованої частини Херсонської області на підконтрольну Україні територію вдалося повернути ще 11 українських дітей.

Мріяв ударити по ЗСУ «Кинджалами»: у Миколаєві затримали зрадника

Мріяв ударити по ЗСУ «Кинджалами»: у Миколаєві затримали зрадника

За доказовою базою Служби безпеки реальний термін ув’язнення отримав ще один агент фсб, який коригував ракетні удари рф по Миколаєву.

Україна отримала від ЄС 1 млрд євро за рахунок російських активів

Україна отримала від ЄС 1 млрд євро за рахунок російських активів

Європейський Союз передав Україні ще один мільярд євро за рахунок російських активів.

Світлофори у 2026-му, зарплата — в січні: як живе окупована Луганщина

Світлофори у 2026-му, зарплата — в січні: як живе окупована Луганщина

Російські інвестори, які заходять на окуповану територію Луганщини, замість розвитку приносять лише нові проблеми.

МОУ підбило підсумки реалізації стратегії безбар’єрності в 2023-2024 роках та окреслило нові пріоритети

МОУ підбило підсумки реалізації стратегії безбар’єрності в 2023-2024 роках та окреслило нові пріоритети

У Міністерстві оборони України відбулася  робоча зустріч з Уповноваженою Президента України з питань безбар’єрності Тетяною Ломакіною та профільними громадськими організаціями.

ВАКАНСІЇ

Водій (кат. D, DE), військовослужбовець

від 25000 до 125000 грн

Київ

Азов, 12-та бригада спеціального призначення НГУ

Водій-механік кат. В, С, D, військовослужбовець

від 21000 до 121000 грн

Краматорськ

81 ОАеМБр

Пожежник

від 20000 до 20000 грн

Васищеве

Військова частина 3075 НГУ

Кінолог-інспектор прикордонної служби

від 21000 до 24000 грн

Мукачівський прикордонний загін

Навідник (за контрактом, ЗСУ)

від 20100 до 120000 грн

Вінниця

Вінницький РТЦК та СП

Дизеліст-електрик

від 21000 до 21000 грн

Запоріжжя

Бердянський РТЦК та СП

--- ---