ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Які здобутки й турботи воїнів Сіверського краю у 2020 році

Прочитаєте за: 9 хв. 28 Грудня 2020, 14:13

Серед основних здобутків року, що минає, військових із Чернігівщини, Черкащини та Сумщини є будівництво житла, участь у заходах територіальної оборони, випробування сучасних зразків ОВТ. А найпоширенішими проблемними питаннями серед армійців залишаються отримання власного житла та окремі аспекти соцзахисту.

Сучасне житло для армійців

На початку року понад 500 військовослужбовців 169-го навчального центру «Десна» Сухопутних військ ЗС України отримали кімнати в нових гуртожитках. Для зручного проживання введено в експлуатацію п’ять нових казарм поліпшеного планування на 125 осіб кожна. Ці будівлі блочного типу – дві кімнати з загальним санвузлом і окремою душовою. У помешканнях є нові меблі, побутова техніка і сантехнічне обладнання. На кожному поверсі передбачені пральня й сушарка, повноцінна кухня, оснащена необхідною сучасною технікою, та їдальня. У кімнатах є все, що потрібно для комфортного проживання військовослужбовців.

Нові комфортні гуртожитки поліпшеного типу для контрактників збудували й у селищі Гончарівське, що на Чернігівщині.

Розпочали їх зводити з середини 2018-го. Вартість однієї будівлі близько 15 млн грн і кожна розрахована на 125 військовослужбовців. Тут є пральня, холодильники та індукційні плити.

Водночас у Конотопі Сумської області для військовослужбовців та членів їхніх сімей здали в експлуатацію будинок на 24 квартири. Біля нього збудували автостоянку, дитячий та спортивний майданчики.

– Ми зробили рівномірний розподіл площі, і це по 8 квартир різного метражу – три-, дво- та однокімнатних. У кожній є ламінат, бойлери, змішувачі, унітази й інше необхідне обладнання. Це житло буде службовим, – розповів головний інженер одного з підрозділів Державної спеціальної служби транспорту Сергій Мануйленко.

У цьому місті військові будівельники зводять житло вже не вперше. Зокрема, у попередні роки здані в експлуатацію 48- та 24-квартирні новобудови і 60-квартирний будинок, переобладнаний з казарми.

Випробування вітчизняних зразків озброєння та військової техніки

Упродовж 2020-го військові Державного науково-дослідного інституту випробувань і сертифікації озброєння та військової техніки (ДНДІ ВС ОВТ), що дислокується в Чернігові, провели випробування сучасного озброєння і військової техніки.

Так, спеціалісти згаданого Інституту спільно з Акціонерним товариством «Мотор Січ» провели спеціальні випробування вертольота Мі-2МСБ, оснащеного дослідною системою стрілецького озброєння і серійною системою некерованого ракетного озброєння.

Мі-2МСБ – українська модернізована версія багатоцільового вертольота Мі-2. Він  порівняно з базовою моделлю отримав розширені льотно-технічні характеристики, які перетворили його на легку ударну модифікацію.

Водночас тривали державні випробування дослідного зразка безпілотного авіаційного комплексу «Лелека −100». Він розроблений для роботи в умовах складної радіоелектронної обстановки, у режимі навмисної постановки радіозавад або блокування систем супутникової навігації.

Також військові випробувачі ДНДІ ВС ОВТ провели практичну частину дослідних випробувань дистанційно керованої платформи Camel – безпілотного наземного апарату, призначеного для розвідувальних операцій, виявлення та знищення живої сили й легкоброньованих цілей противника, супроводу розвідувальних груп, перевезення та доставки військового вантажу на лінію зіткнення (у небезпечні зони). Його можна використовувати як прикриття відходу особового складу або евакуації поранених.

Фахівці Інституту провели випробування модернізованого дослідного зразка танка Т-72. Зокрема, перевірили основні тактико-технічні характеристики в умовах, максимально наближених до реальної експлуатації.Танк оснащений комплектом сучасної цифрової радіостанції і супутниковою навігаційною системою, що дозволить ефективно застосовувати озброєння машини під час бойових дій.

З огляду на збільшення маси, встановлено потужніший двигун, замінено елементи ходової частини, додано систему відеопаркування для спрощення маневрування. Вдосконалено і комплекс динамічного захисту й оновлена система протипожежного обладнання.

Проводили тут і контрольні випробування ударного оперативно-тактичного середньовисотного БПЛА з великою тривалістю польоту Bayraktar TB2. Визначалися тактико-технічні й льотно-технічні характеристики безпілотника з оновленим обладнанням. Розроблено програму та методики контрольних випробувань, за якою виконують льотні експерименти в співпраці з представниками турецької компанії-виробника.Випробні польоти проводили екіпажі Повітряних Сил ЗСУ, які пройшли підготовку в Туреччині.

Заслуговують на велику увагу визначальні відомчі випробування зразка вітчизняного БПЛА «PD-2». Військові науковці тестували його в три етапи: лабораторний, наземний і льотний. Оцінювали його бойові, експлуатаційні й технічні характеристики, встановлювали відповідність отриманих результатів вимогам ЗСУ до безпілотного авіакомплексу цього класу.«PD-2» призначений для ведення повітряної розвідки в інфрачервоному і оптичному діапазоні в будь-який час доби та корегування вогню артилерії.

Також фахівці ДНДІ ВС ОВТ провели контрольні льотні випробування зенітних керованих ракет до ЗРК С-300В1. Зовнішньотраєкторні вимірювання здійснювала радарна система MFTR-2100/40.

Спеціалісти Інституту проводили й типові випробування, зокрема, легкого переносного ракетного комплексу (ЛПРК) «Корсар» з удосконаленим прицілом, який значно розширює його бойові можливості. Комплекс із дальністю стрільби до 2,5 кілометрів, призначений для ураження нерухомих і рухомих броньованих цілей з будь-якими видами й типами броні: танків, бронетранспортерів, швидкісних десантних катерів, малорозмірних цілей-дотів, вертольотів, безпілотників.

Територіальна оборона – важливий етап підготовки військових

Під час навчань «Об’єднані зусилля  − 2020» значна роль приділялася органам управління військових частин територіальної оборони, зокрема, розгортанню системи тероборони ОК «Північ» та відповідних штабів зон і районів на чолі з головами обласних та районних адміністрацій.

Водночас персонал Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соцпідтримки здійснював оповіщення, психологічне і медичне обстеження, а також прибуття резервістів до підрозділів. Особовий склад бригад тероборони розмістився у базових таборах та пунктах постійної дислокації і отримав однострої, військову амуніцію та зброю.

Спільні командно-штабні навчання територіальної оборони проводилися у Житомирській, Київській, Сумській та Чернігівській областях із Командуванням Об’єднаних сил ЗСУ. Їх мета – відпрацювання й перевірка системи управління територіальної оборони оперативного командування «Північ» та Збройних Сил України в цілому.

Для досягнення взаємодії і сумісності виконання спільних дій залучалий підрозділи інших складових сектору безпеки та оборони. Під час навчань виконували різноманітні завдання тероборони. Зокрема – захист і оборона держкордону, контроль населених пунктів, запровадження комендантської години, боротьба з диверсійно-розвідувальними силами та іншими озброєними формуваннями агресора, посилення охорони критичних об’єктів тощо. Виконання усіх завдань проводилося лише на реальних об’єктах.

Важливо, що більшість резервістів, залучених до навчань, мають бойовий досвід.

А наприкінці року на базі Черкаського обласного територіального центру комплектування та соцпідтримки відбулася наукова конференція з керівним складом тероборони Сухопутних військ ЗСУ. До заходу залучили командирів бригад тероборони й заступників військових комісарів із ТРО зі всієї України.

− Останні 3 роки тероборона розвивається високими темпами. Ми часто проводимо навчання. Цього року під час «Об’єднаних зусиль − 2020» розгорнуто систему управління Територіальної оборони України й залучено понад 7000 резервістів. У нас великий відсоток особового складу, який прибуває на збори, ми спроможні виконувати поставлені завдання, − переконаний командир одного з батальйонів тероборони Ігор Ліхнов.

Соціальний захист. Що турбує захисників?

У Сумах на початку 2020-го розроблена програма «Соціальна підтримка захисників України та членів їх сімей на 2020−2022 роки», яка передбачає близько 105 млн грн на реалізацію соціальних гарантій воїнів-сумчан. Кошти розподілять пропорційно впродовж трьох років із бюджету міста.

Водночас цього року на отримання одноразової цільової матеріальної допомоги для придбання житла захисникам України та членам сімей загиблих воїнів місцеві обранці передбачили понад 20 млн грн – по 350 тис. грн для 59 сімей військових.

Послуги з психологічної реабілітації у 2020-му для ветеранів-сумчан надавали два санаторії: «Південь-Курорт-Сервіс» (Одеська область, Білгород-Дністровський район, смт Сергіївка) та «Токарі» (Сумська область, Лебединський район с. Токарі). Їх надають у межах відповідного фінансування на рік. У бюджеті на 2020 рік для мешканців Сум на це передбачили 745 тис. гривень. Цих коштів вистачило, аби оздоровити близько 70 воїнів.

Відповідно до постанови Кабміну від 31 березня 2015 р. № 200, воїни мають право самостійно обирати заклади санаторно-курортного лікування. На 2020 рік бюджетом міста Сум передбачено відповідно 951 тис. гривень.

Проблемою для ветеранів залишається земельне питання. Так, по 100 тис. гривень виплачуватимуть у Черкасах учасникам АТО/ООС та членам сімей загиблих воїнів. Кошти отримають як компенсації за неотриманий наділ. Відповідне рішення ухвалив міськвиконком. Затвердили й список перших тридцяти осіб, які отримуватимуть таку одноразову матеріальну допомогу. У разі її отримання пільгові категорії осіб втрачають право на безоплатну земельну ділянку із земель комунальної власності Черкас.

А міська влада Чернігова цього року вирішила надати 678 земельних ділянок по 6 соток кожна для садівництва учасникам АТО/ООС і членам родин загиблих воїнів. Обирали майбутніх власників ділянок шляхом сліпого жеребкування, яке транслювали місцеві медіа.

Основні питання, які порушують воїни Чернігівщини, – отримання власного житла або грошової компенсації за нього, одноразова грошова допомога, компенсація відсоткової знижки за комірне, психологічна допомога, санаторно-курортне лікування й психологічна реабілітація.Та найболючішою проблемою таки є житло. За останні п’ять років трьом родинам загиблих учасників АТО/ООС і 6 інвалідам війни міська влада, відповідно до рішення уряду, придбала квартири. Водночас 9 інвалідів війни й 1 родина загиблого військовослужбовця отримали грошову компенсацію на поліпшення житлових умов.Також учасникам бойових дій Чернігова виплачують одноразову грошову допомогу – 1000 гривень. Загалом за п’ять років її отримали майже 1500 ветеранів і членів сімей полеглих воїнів.

У серпні 2020-го депутати міськради підтримали відповідний проєкт та запровадили почесне звання «Захисник України – Герой Чернігова». Його присвоюють чернігівцям, які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України безпосередньо у районах проведення бойових дій. Окрім нагрудного знаку, до почесного звання передбачена разова виплата в розмірі 10 мінімальних зарплат, що наразі становить майже 50 тис. гривень.

В області затверджено і «Програму соціальної підтримки учасників антитерористичної операції, операції Об’єднаних сил, членів їхніх сімей, бійців-добровольців у Чернігівській області на 2019–2023 роки». Документ передбачає низку виплат для воїнів та їхніх родин як щомісячних, так і одноразових.

На Чернігівщині реалізують дві державні програми забезпечення житлом учасників АТО/ООС та членів їхніх сімей. За такими програмами власне помешкання отримали 86 родин інвалідів війни 1 та 2 груп, виплачено грошову компенсацію двом родинам воїнів, що становить майже 1,8 млн гривень. Передбачає документ і виплату компенсації за житло.

У 2020-му 115 учасників АТО/ООС із Чернігівщини безкоштовно навчалися за спеціальністю «Водій автотранспортних засобів», отримали свідоцтво і водійські права. На це обласна програма передбачила близько 1 млн гривень.

Фото: Ігор Березинський, Олександр Парій, з офіційного сайта Міністерства оборони України та з офіційної сторінки соціальної мережі «Фейсбук» Генерального штабу ЗСУ

8
1

Кореспондент АрміяInform

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook