ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Міста, приречені на вуличні бої

Прочитаєте за: 6 хв. 12 Грудня 2020, 12:47 12

«Бій в місті − це останнє, в чому я хотів би брати участь», сказав мені якось один із офіцерів. Його можна зрозуміти: бій у місті вважають одним із найважчих. Першими це відчули на собі під час Другої Світової солдати воюючих армій. Буквально пеклом стали міста, які доводилося брати з боями. Назви Сталінград, Будапешт, Берлін до останніх днів життя викликали тремтіння у тих, хто їх брав чи обороняв.

У сучасній історії особливою жорстокістю вирізнялися бої в Будапешті (Угорщина) у 1956 році, Хюе (В’єтнам) у 1968-му, Грозному (Росія) у 1996 році, Ель-Фаллуджі (Ірак) у 2004-му, Мосулі (Ірак) 2016−2017 і Алеппо (Сирія) 2012−2016 роки. Тут на початковому етапі спостерігалась неготовність особового складу до ведення боїв у місті. Крім того, часто солдати противника не носили яскравої уніформи, і це викликало додаткові труднощі в ідентифікації цілей.

Першими з такою особливістю зіткнулися бійці Радянської армії в Афганістані в 1979−1989 роках, потім − ізраїльтяни, коли ЦАХАЛ (Армія оборони Ізраїлю) під час проведень військових операцій в Південному Лівані й на територіях, контрольованих палестинцями. Тоді ж командування ізраїльського спецназу ухвалило незвичне для початку 1980-х рішення тренувати бійців на територіях занедбаних сіл у Південному Лівані. Там відпрацьовували тактику і порядок взаємодії малих груп у містах, при зачистці будинків чи контролі підвалів.

Після відходу частин ЦАХАЛу з Південного Лівану ухвалено рішення будувати спеціальний навчальний центр. Нині Baladia є одним із найбільших тренувальних центрів у світі. На його будівництво витрачено понад 45 мільйонів доларів. Площа його 20 квадратних кілометрів. На території майже 500 будівель: від одноповерхових примітивних хиж до багатоповерхівок із 50 кімнатами і шахтою ліфта. Побудовані й школи, магазини, гаражі, мечеті, мерії, табір біженців, базар, цвинтар. 1200 дверей, 2500 вікон, 7 кілометрів доріг, 12 кілометрів бетонних стін. Одночасно тут можуть відпрацьовувати до п’яти сценаріїв. У цьому центрі навчаються бійці бойових бригад. Для більшої реалістичності ЦАХАЛу протистоять одягнені в костюми місцевих жителів бійці спецпідрозділів, наносячи раптові удари, імітуючи демонстрації протесту.

Досвід тренувань у спеціальних центрах виявився настільки корисним, що армія США і її Морський корпус у останні роки вклали сотні мільйонів доларів у модернізацію основних військових баз. Наразі понад 30 з них обладнані спеціальними тренувальними центрами для відпрацювання навичок ведення бойових дій у міських умовах. І недавно цей список поповнився ще 30 базами!

Типовий симуляційний центр складається, як правило, з трьох невеликих сіл, одного селища, доріг, мостів, труб і колодязів каналізації. Стандартні сценарії відпрацювання: пошук і знешкодження саморобних вибухових пристроїв, убезпечення конвою. Крім цих, порівняно невеликих об’єктів, існують спеццентри, кожен із яких створений під окрему задачу.

Fort Polk, Louisian

Цей комплекс побудований на ділянці 56 кв. км. До його складу входять кілька сіл і тактичних полігонів. Центр назвали Shughart-Gordon на честь героїв фільму «Падіння Чорного Яструба». Містечко спочатку планували як типовий американський або німецький населений пункт із 29 будинками. Його будівництво обійшлося у 12 мільйонів доларів. Під впливом сучасних завдань частину будівель модернізували в стилі архітектури Близького Сходу. Крім іншого, тут є комплекс із восьми будівель аеропорту і п’ять споруд військового призначення.

Camp Lejeune, near Jacksonville, North Carolina

Симуляційний центр, розміщений на 8 гектарах, обійшовся в 7,8 мільйонів доларів і суміщений зі стрільбищем. У містечку можна використовувати тільки холості патрони або лазерні імітатори. Принаймні доти, поки не вирішать проблема рикошету й осколків гранат. Це не просто комплекс, збудований у середземноморському стилі, де дорожні знаки для додання правдоподібності дубльовані на кількох мовах. Тут є школа з футбольним полем, яке можна використати як вертолітний майданчик, а спортивний зал всередині будівлі залежно від легенди буде госпіталем чи місцем для полонених. На дах місцевого банку теж може приземлятися вертоліт. Усі шляхи, які ведуть до містечка, підготовлені для пересування танків й іншої важкої техніки. Усередині симуляційного центру дороги асфальтовані, щоб ними могли рухатися легкі бронетранспортери. Є вуличне освітлення, рів із водою, для тренування на гумових човнах, і каналізація, в якій теж проходять тренування. Спочатку в 1989-му це місце проєктували як звичайне східноєвропейське містечко, але 11 вересня внесло корективи.

Marine Corp Air Station Yuma, Arizona

Це місце називається Yodavill на честь майора Морського корпусу США Флойда Юсрі з позивним «Йода». Центр збудовано 1999-го, офіційна назва «Комплекс Місто − мета». Його призначення − відпрацювання сценаріїв вогневої підтримки з повітря. Але використовують його не тільки ВВС США, а й інші роди військ, які прагнуть вдосконалити навички взаємодії сил наземного базування та авіації.

Ft. Knox, Kentucky

Ця локація носить назву «Африканське місто Шанті». Комплекс має 15 міських будівель різної поверховості, зокрема, модель готелю, «резиденція президента», мерія, злітно-посадкова смуга з ангаром. Центр управління територією замаскований під стару водонапірну башту. А на околиці міста збудовано «нетрі». Всі дії під час відпрацювання сценаріїв записують на відеокамери, що дає змогу докладно розібрати етапи проходження операцій і виявити помилки.

Судячи з усього, незабаром у США збудують тренувальне місто під кодовою назвою CAMOUT вартістю 250 мільйонів доларів. Там буде 1560 будівель різної поверховості, розбиті на сім районів, східний і західний стадіони, госпіталь, «Старе місто» (копія одного з передмість Багдада), промисловий та дипломатичний райони. Місто розділить річка шириною 24 метри, причому в деяких місцях її русло буде безводне. Будуть тут і «руїни», а навколо міста – «нетрі».

Свої міські тренувальні центри також є у ЦРУ, ФБР, Федеральних Маршалів, поліції, Служби охорони президента США. До речі, якщо солдат армії США потрапляє в частину, де побудований такий тренувальний центр, це зовсім не означає, що всі три роки він відпрацьовуватиме навички тільки на його території. Щоб постійно перебувати в тонусі й не допускати недбалість у навчанні, його регулярно відправлятимуть в інші симуляційні центри НАТО.

У європейських країнах теж будують такі центри. Так, у Франції недалеко від Ля-Рошеля створено навчальний центр, призначений для підготовки мотопіхотних, парашутно-десантних, гірничо-піхотних, танкових й інженерних підрозділів та підрозділів спецпризначення для вирішення завдань як у бойових діях, так і для участі в миротворчих операціях. На його базі організовано навчання військовиків держав-членів НАТО і ЄС. Проходять тут перепідготовку і викладачі, й інструктори військових навчальних закладів та навчальних частин. Водночас може навчатися до 2 800 військовослужбовців.

Особливе місце на території центру займає інфраструктура, призначена для навчання тактиці ведення бойових дій у міських умовах. Площа об’єкта близько 120 га. Організаційно включає три зони: теоретичної та індивідуальної підготовки до виконання бойових завдань; тактичної підготовки підрозділів і штурмових груп; вогневої підготовки.

Цікавою особливістю є те, що будівлі імітують морські контейнери, що робить їх рухливими й дозволяє оперативно міняти планування «міста». Як згадує полковник запасу Віктор Кевлюк, «раніше ця ділянка належала фермеру, в якого викупили ділянку. Сам будинок фермера залишився у центрі, і там розташовано штаб і командний пункт, а все інше розставлено за планом навчань − морські контейнери з вивісками «ШКОЛА», «БАНК», «ЖИТЛОВИЙ БУДИНОК». На їх базі відпрацьовують тактику дій патрульних і штурмових груп».

Одним із найбільших таких полігонів ЄС є база Багатонаціонального міжвидового центру з підтримки боєготовності (JMRC), що в Хоенфельсі в ФРН. Саме там проводили багатонаціональні навчання Combined Resolve − XII, в яких брали участь підрозділи ЗСУ. Там, зокрема, задіяли спеціальних акторів, які грали роль місцевих мешканців, але це – тема іншої статі.

(Далі буде)

33
1

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram

Захищаємо світ

00
00
00
Лонгрід