ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Матеріальна відповідальність. За що і як можуть покарати військовослужбовців?

Важливо Консультації
Прочитаєте за: 3 хв. 12 Грудня 2020, 12:57

Торік, у жовтні, ухвалено Закон України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі». Тож, що потрібно знати армійцям, аби гідно захистити свої права в разі безпідставного притягнення до матеріальної відповідальності, розбирався кореспондент АрміяInform.

«Службове розслідування повинно бути проведено якісно, а вина військовослужбовця обов’язково доведена»

Згаданий закон передбачив досить чітке визначення термінів «військове майно», «матеріальна відповідальність», «пряма дійсна шкода» тощо.

– У цьому нормативно-правовому акті зазначено, передусім, умови, правила й підстави проведення службового розслідування у з’ясуванні вини військового, що є одним із основних чинників, який враховують під час прийняття остаточного рішення. За результатами такого розслідування складається акт, який затверджує певний командир чи начальник із залученням довідки фінансового органу військової частини з розрахунковою вартістю завданої матеріальної шкоди. Її розмір і порядок відшкодування, як правило, встановлюється за даними бухгалтерського обліку або під час проведення відповідної експертизи суб’єктом оціночної діяльності. На практиці в цих моментах досить часто виникають порушення, − розповів заступник начальника відділу Чернігівського місцевого центру надання безоплатної вторинної правової допомоги Ярослав Хоменко.

Доведення провини військовослужбовця у спричиненні матеріальної шкоди не позбавляє права командирів притягувати підлеглих і до дисциплінарної, адміністративної, кримінальної відповідальності. А звільнення з військової служби або переведення до іншого місця служби не є підставою уникнення матеріальної відповідальності. Загальний строк, упродовж якого командир або начальник може притягнути до матеріальної відповідальності – 3 роки з дня виявлення заподіяної шкоди.

– Був випадок, коли кількох військовиків однієї з військових частин намагалися покарати за нестачу пально-мастильних матеріалів. Загалом за всіма справами нестача становила майже 20 мільйонів гривень. Тут провели службові розслідування, військових притягнули до матеріальної і дисциплінарної відповідальності, але, як з’ясувалося, з суттєвими порушеннями. Пізніше суди захистили їхні права й скасували відповідні накази. Службове розслідування слід проводити якісно, а вина військовослужбовця обов’язково доведена, − зауважив Ярослав Хоменко.

Обставини перебування в АТО/ООС є поважними під час пропущення строку звернення до суду

Для багатьох військовослужбовців довести факт неправомірного притягнення до матеріальної відповідальності є принциповим питанням. Існують випадки у військовому середовищі, коли сума відшкодування невеличка, але таке стягнення може впливати на подальше проходження служби. Тому для військового важливо, аби службове розслідування врахувало всі обставини і його результатом стало об’єктивне та справедливе рішення.

Особливу увагу правники акцентують на зверненнях військових, що тривалий час перебувають на передовій. Бо вони не можуть вчасно звернутися за правовою допомогою і строки позовної давності слід поновлювати.

– Звертався до нас військовий, який довго був на Донбасі, з питання притягнення його до матеріальної відповідальності за втрату порожньої металевої бочки для пально-мастильних матеріалів. Так, приймаючи свою посаду, він зазначив про її відсутність у відповідному акті, але притягнули його до відповідальності за те, що не доповів про це рапортом. Він звернувся до нас через 1 рік після прийняття рішення про притягнення до відповідальності, при визначеному в адміністративному судочинстві – 1 місяць для аналогічних спорів. Ми довго судилися за поновлення строків у цій справі й таки досягли позитивного результату в суді апеляційної інстанції. Обставини перебування військового в тривалих відрядженнях на Сході України визнані поважними, − повідомив вищезгаданий правник.

Головною умовою притягнення до матеріальної відповідальності будь-якого військовослужбовця є, перш за все, наявність шкоди при передачі йому під звіт певних матеріальних цінностей, а не внаслідок мовчазної згоди з метою збереження чи обслуговування. Аналогічних правових позицій дотримуються і суди вищих інстанцій, зокрема, це рішення Верховного Суду від 25 березня 2020 року.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook
@armyinformcomua
Цифровізація та відкритість: за січень-травень через «Партнер МОУ» отримано понад 900 заявок

Цифровізація та відкритість: за січень-травень через «Партнер МОУ» отримано понад 900 заявок

Міністерство оборони України продовжує впроваджувати сучасні цифрові інструменти взаємодії з бізнесом.

Прикрашений опудалом кабана: українські пілоти знайшли ворожий «VIP-бліндаж»

Прикрашений опудалом кабана: українські пілоти знайшли ворожий «VIP-бліндаж»

Оператори безпілотних систем Сил оборони виявили на Лиманському напрямку «VIP-бліндаж» російських окупантів.

Найбільшу активність зс рф зафіксовано на Покровському та Лиманському напрямках — Генштаб ЗСУ

Найбільшу активність зс рф зафіксовано на Покровському та Лиманському напрямках — Генштаб ЗСУ

Від початку доби між українськими військами та російськими окупаційними силами відбулося 88 бойових зіткнень.

«Техніка знищена, залишки розвернулися і поїхали назад» — поблизу Харкова триває утилізація російських штурмовиків

«Техніка знищена, залишки розвернулися і поїхали назад» — поблизу Харкова триває утилізація російських штурмовиків

На Харківщині противник продовжує атакувати у складі малих піхотних груп під прикриттям «зеленки» — зелених насаджень. Ворожі штурмовики просочуються, намагаючись зайняти вигідні позиції. Проте, зазвичай, їх зупиняють українські дрони.

В Києві відбулася урочиста церемонія нагородження переможців XXV Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика

В Києві відбулася урочиста церемонія нагородження переможців XXV Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика

У конкурсі, зокрема, брали участь курсанти вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти та ліцеїсти військових (військово-морських) ліцеїв, що належать до сфери управління Міністерства оборони України.

Рустем Умєров оприлюднив відео повернення з російського полону українських захисників

Рустем Умєров оприлюднив відео повернення з російського полону українських захисників

Україна продовжує повертати своїх громадян із російського полону. Сьогодні відбувся черговий етап обміну, у межах якого додому повернулися українці, які перебували у вкрай тяжкому стані — важкопоранені та тяжко хворі.

ВАКАНСІЇ

Заступник командира роти

від 21000 до 190000 грн

Вся Україна

22 окрема механізована бригада

Начальник групи, військовослужбовець

від 21000 до 51000 грн

Чернігів, Чернігівська область

Сапер (розмінування)

від 20000 до 120000 грн

Київ

130 окремий батальйон 241 ОБр Сил ТрО

Розвідник

від 21000 до 190000 грн

Вся Україна

22 окрема механізована бригада

Стрілець

від 26000 до 130000 грн

Івано-Франківськ

75 окремий батальйон 102 ОБр Сил ТрО

--- ---