ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Собаки на службі в авіації

7 Листопада 2020, 16:41
Собаки на службі в авіації

Підсумкову перевірку у Збройних Силах України наразі складають не тільки військовослужбовці, а й службові собаки. В Івано-Франківській бригаді тактичної авіації п’ятеро німецьких вівчарок успішно склали ці іспити. Три з них виконали нормативи для несення захисної і вартової служби. Вони отримали спеціалізацію «протидиверсійні службові собаки». Один пес виконав нормативи для несення вартової служби на закритих територіях без кінолога і ще один – нормативи для допуску до пошуку мінно-вибухових речовин. Тестував собак суддя міжнародної категорії Української кінологічної федерації Віктор Щєтінін.

– Нашу службу в бригаді створили у 2019 році,  – розповідає начальник кінологічної служби бригади працівник Збройних Сил України Сергій Богатирьов. – Тоді ж ми отримали цих тримісячних цуценят. Спершу вони пройшли загальний курс дресирування. Наші кінологи в цей час вивчали нахили вівчарок. Наприклад «Кеті» під час ігор дуже полюбляла шукати викинуті або заховані речі. Тож ми вирішили розвивати у неї саме ці навички. Вона з радістю кидалася шукати кинутий тенісний м’ячик. Згодом кінологи прикріпили до нього невелику частину певної вибухової речовини. Далі від м’ячика відрізали половину, потім знову половину. З часом від м’ячика не залишилося нічого. «Кеті» з радістю шукала лише вибухівку. А от «Кольт», «Крон», «Курт» та «Кінг» демонстрували гарні охоронні навички. Тож далі ми тренували їх саме за протидиверсійною тематикою.

У бригаді в складі кінологічної служби, окрім начальника, п’ять кінологів. Четверо з них військовослужбовці контрактної служби, які пройшли спеціальні курси у Центрі розмінування Збройних Сил України у Кам’янці-Подільському.

–  Робочий день кінологи починають з настанням світлового дня, – каже Сергій Богатирьов. – Ми «прив’язані»  до біоритмів собак. Годування, декілька годин звичайної собачої активності й далі починається дресирування. В перші місяці основне завдання – виховання послуху. Це найголовніше. З дорослішанням псів залучають до вправ за напрямком майбутньої служби. Усі команди ми віддаємо німецькою мовою. Цього міжнародного стандарту дотримуються в багатьох країнах світу. Німецькі слова короткі, тож кінолог швидко віддає команду, а пес її швидко чує і розуміє. Наприклад, українське слово «сидіти» складається з трьох складів, а німецьке «зіт» – лише з одного. А от в повсякденному житті ми спілкуємося з нашими вихованцями державною українською мовою. Тож іноді жартуємо, що наші вівчарки володіють двома людськими мовами і однією собачою.

Військові кінологи кажуть, що посилення їхньої служби в Збройних Силах України почалося після того, як почастішали диверсії на військових об’єктах, зокрема на складах озброєння.

– У нашому випадку собаки допомагають охороняти територію аеродрому та усі важливі об’єкти бригади, – зазначає Сергій Богатирьов. – На цій величезній території встановлено чимало технічних засобів охорони, однак і для собак тут є чимало роботи. Ще один важливий напрямок – мінно-вибухова безпека. Собака відчуває одну молекулу вибухової речовини на 500 мільйонів частин повітря. Перед кожною льотною зміною разом із фахівцями службовий собака буквально «прочісує» злітно-посадкову смугу та територію поруч, обходить авіаційну техніку. Також наша «Кеті» «зустрічає» усі вантажі, контейнери, які надходять у бригаду.

Та є ще один аспект служби собак, який має скоріше ірраціональний, емоційно-душевний характер. Це ставлення пілотів та наземного персоналу до службових собак на аеродромі.

– Наших службових собак люблять і поважають усі авіатори, – каже прес-офіцер бригади лейтенант Роман Ющак, – кожен, хто зустрічає їх на аеродромі, мимоволі усміхнеться, настрій підіймається. Це речі, які цінує в душі кожний військовослужбовець.

Фото Романа Ющака

19

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
До Дня всіх закоханих — розкажи історію кохання на передовій Вишкіл, Новини