ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Прокуратура АР Крим та міста Севастополя передала до Міжнародного кримінального суду нові свідчення про воєнні злочини Росії на півострові – Віталій Секретар

Прочитаєте за: 14 хв. 17 Листопада 2020, 21:36 5

Прокуратура Автономної Республіки Крим та міста Севастополя направила до Офісу Прокурора Міжнародного кримінального суду повідомлення про черговий воєнний злочин Росії на окупованому півострові. Це повідомлення стало дев’ятим з 2016 року. Воно стосується незаконного призову мешканців Криму на службу в армію РФ, а також пропаганди і «військово-патріотичного виховання» серед дітей Криму.
Про те, як правоохоронні органи АРК розслідують справи про порушення прав людини на півострові, розповів перший заступник керівника прокуратури АР Крим та міста Севастополя, радник юстиції Віталій Секретар.

Права людини для окупантів – порожній звук

Віталію Віталійовичу, який нині стан з дотриманням прав людини в окупованому Криму? Які справи перебувають на розгляді прокуратури АР Крим та м. Севастополя? Чи є успіхи?

– Права людини для окупантів – порожній звук. Починаючи з 2014 року РФ та її окупаційна адміністрація систематично порушують права людини в Криму. Прокуратура автономії зафіксувала на півострові численні факти умисних вбивств, викрадень, катувань, позбавлення права власності, переслідувань активістів, журналістів з політичних, релігійних й інших дискримінаційних мотивів. Перелік, на жаль, можна продовжувати ще довго.

Загалом, ми здійснюємо процесуальне керівництво в понад 1100 кримінальних проваджень, у яких слідство здійснюють Головне управління Нацполіції в АР Крим та м. Севастополі, Головне управління СБУ в АР Крим і Територіальне управління ДБР у м. Мелітополі, юрисдикція якого поширюється на злочини, вчинені в Криму.

Утім, масив кримінальних проваджень не відображає кількості злочинів, вчинених на окупованому півострові. Чому? Тому, що є об’єднані кримінальні провадження. Приміром, лише одне провадження щодо широкомасштабного знищення і привласнення держвласності включає понад сто епізодів.

Якщо зосередитися на конкретних прикладах, то останнім часом я б виділив масові порушення прав людини у так званих справах Хізб ут-Тахрір. Через їх призму окупаційна влада активно нав’язує наратив, що представники кримськотатарського народу – це «терористи або екстремісти».

Окупаційна влада активно нав’язує наратив про те, що представники кримськотатарського народу – це «терористи або екстремісти»

Окупаційні «правоохоронці» діють за відпрацьованою схемою: незаконні обшуки, вилучення релігійної літератури, потім затримання, щоб у подальшому незаконно засудити за начебто причетність до терористичної організації.

На цей момент окупанти «притягнули до відповідальності» 77 осіб. У листопаді цього року Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону засудив трьох фігурантів «красногвардійської справи Хізб ут-Тахрір», призначивши покарання у вигляді позбавлення волі строком від 12 до 18 років.

Питання в тому, що згідно з українським законодавством, це об’єднання громадян не вважається терористичним і не заборонено, а в Росії Верховний Суд визнав його поза законом. І тепер ми спостерігаємо, як окупанти використовують це рішення суду для боротьби з «інакомисленням», притягуючи представників корінного народу Криму до відповідальності.

Все це частина політики держави-окупанта, спрямованої на переслідування громадян України в Криму та їх залякування. Її кінцева мета – витіснення осіб, незгодних з окупаційним режимом, зміна демографії півострова.

До речі, окремий важливий кейс – «демографія», де ми якраз розслідуємо зміну демографічного складу населення, оскільки одна з цілей Кремля є саме заселення півострова росіянами.

Лише за офіційною статистикою, маємо 55 тисяч внутрішньо переміщених осіб, які змушено залишили півострів. Але важливо розуміти: не всі кримчани отримували довідку ВПО. Тобто реальна кількість вимушених переселенців з Криму значно більша.

Сьогодні, лише за офіційною статистикою, 55 тисяч внутрішньо переміщених осіб, які змушено залишили півострів

Крім того, за підрахунками деяких спеціалістів, населення окупованого півострова зросло на понад 800 тис. осіб (на 35%) за рахунок заохочувальних федеральних програм і переселення мешканців різних регіонів РФ. Але ця цифра не остаточна, оскільки фігурують різні дані. Нині створено відповідну робочу групу, до якої долучили національних та міжнародних експертів, аби розробити методику підрахунку кількості осіб, які покинули окупований півострів та кількість осіб, яких Росія переселила з метою його колонізації.

– Назвіть найвагоміші досягнення відомства впродовж останніх років

– Загалом, починаючи з 2014-го, маємо 30 вироків. Це і вирок колишньому депутату Верховної Ради АР Крим 6-го скликання, якого засуджено за ч. 1 ст. 111 КК до 12 років позбавлення волі. Вирок колишньому «міністру охорони здоров’я Республіки Крим», засудженого за ч. 1 ст. 111 КК до 10 років неволі. А ексдепутатці Верховної Ради АР Крим 6-го скликання, засудженій за ч. 1 ст. 111 КК до 14 років позбавлення волі, винесено заочний вирок.

Скерували до суду 206 обвинувальних актів, серед яких і щодо ексголови Апеляційного суду АР Крим за ч. 1 ст. 111 КК України (державна зрада).

Стосовно особливостей нашої роботи, ми розробили і реалізуємо Стратегію розвитку прокуратури АР Крим в умовах окупації на 2019–2021 роки, налагодили співпрацю з Міжнародним кримінальним судом, громадськими і неурядовими організаціями, впровадили в роботу методи комунікації з кримчанами, що залишилися на півострові.

–‑ Як мотивує російська влада депортацію громадян України з Криму?

– Окупаційна адміністрація встановила вимоги до перебування на території Криму – маєш отримати право на постійне проживання або російське громадянство. Тобто якщо ти громадянин України і не отримуєш російський паспорт, і не стаєш лояльним до окупаційного режиму, то держава-агресор робить все, щоб або ти його прийняв, або залишив цю територію.

Окупаційна адміністрація встановила вимоги до перебування на території Криму – маєш отримати право на постійне проживання або російське громадянство

До прикладу, нещодавно повідомили про підозру «заступнику голови суду» і «судді» незаконно створеного «Евпаторийского городского суда Республики Крым», які видворяли громадян України за нібито «порушення режиму перебування на території РФ». Приміром, кримчанину, одному з потерпілих у нашому провадженні, відмовлено в отриманні російського паспорта через його активну громадську діяльність. Далі окупаційний суд видворив його з Криму через «відсутність документів на проживання». На півострові залишилися його сім’я, діти, зрештою, майно. Ми встановили близько 40 аналогічних незаконних рішень, винесених тільки вказаними суддями, але загалом їх значно більше.

На моє глибоке переконання, наступним кроком для витіснення проукраїнськи налаштованого населення є реалізація березневого указу президента РФ, яким поширено на півострів положення російського законодавства про неможливість володіння земельними ділянками в межах прикордонних територій іноземцями, особами без громадянства та іноземними юридичними особами.

До «прикордонних територій» фактично віднесено близько 80% площі АР Крим та 99% Севастополя, а до іноземців – громадян України, які є мешканцями Криму!

Російська влада в порушення норм міжнародного права прямо зобов’язала законних власників таких ділянок провести їх обов’язкове відчуження протягом року, а завуальовано: отримати громадянство РФ або позбавитися власності.

– На Вашу думку, від чого захищається Російська Федерація?

– Тези про «захист» – виключно для маскування справжніх мотивів. Держава-окупант та її адміністрація спрямовує свої дії на витіснення українського і кримськотатарського населення, зміну демографії з метою завершення анексії. І беззаконня вони прикриватимуть різними мотивами.

Мілітаризація нового покоління – воєнний злочин

– Окрема тема – мілітаризація дітей в окупованому Криму. Що робиться, аби протистояти негативному впливу російської пропаганди на дитячу свідомість?

– Окупаційна влада в дітей «стирає» українську ідентичність, пропагує війну, мілітаризує освіту, нав’язує міфічну велич Російської Федерації.

Прокуратура автономії здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні за фактами пропаганди державою-окупантом вступу дітей до армії РФ, незаконного переміщення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, які є громадянами України. Фіксуємо кожен факт порушення норм міжнародного гуманітарного права.

У вересні цього року прокуратура спільно з Кримською правозахисною групою направила інформаційне повідомлення в Міжнародний кримінальний суд за фактом пропаганди серед дітей служби в армії Російської Федерації.

– Хто найбільше впливає на молоде покоління кримчан?

– До широкомасштабної політики військово-патріотичного виховання залучені: міністерства оборони, спорту, культури Російської Федерації, «Міністерство освіти, науки і молоді Республіки Крим», кримське відділення всеросійського дитячо-юнацького військово-патріотичного громадського руху «Юнармія», «Державна бюджетна освітня установа додаткової освіти Республіки Крим «Регіональний центр з підготовки до військової служби і військово-патріотичного виховання» («Кримпатріотцентр»), відділення загальноросійської суспільно-державної організації «Добровільне товариство сприяння армії, авіації та флоту Росії» («ДТСААФ Росії») та інші.

До прикладу, у Сімферополі є середня загальноосвітня школа-дитячий садок № 36, який своїм наказом відкрив три кадетські класи для заохочення та розвитку військово-прикладних навичок та ідей серед дошкільнят. Їх мета – «створення основи для підготовки неповнолітніх громадян до служіння РФ на цивільному і військовому поприщі».

У Керченському навчально-виховному комплексі «за заявами батьків» створені класи військово-музичного спрямування. Зокрема, у 5–6-х класах із військово-музичною спрямованістю навчання й виховання введено курс «Юний кадет», під час якого учням викладають основи військової справи.

У Севастопольському кадетському училищі навчаються 840 кадетів, починаючи із 11-річного віку.

Це пряме порушення статті 51 IV Женевської конвенції, яка забороняє пропаганду служби в армії держави-окупанта. Пропаганда від дітей далі спрямовується на підлітків, яких призивають на службу в армію держави-окупанта. Хто відмовляється – притягують до адміністративної та кримінальної відповідальності і далі знову примушують їх до служби.

– Як відомо зі звітів правозахисних організацій, у кадетських училищах, військових навчальних закладах, школах уроки патріотизму, військову справу викладають кадрові офіцери збройних сил Росії, які брали участь у бойових діях на Донбасі, окупації Криму. Чи відкривала прокуратура АРК кримінальні справи проти таких осіб?

– Уся інформація щодо осіб, які реалізують політику пропаганди служби в армії держави-окупанта, зокрема, серед дітей, документується в рамках зазначених кримінальних проваджень, про які говорив раніше.

Водночас у липні цього року в одному з кримінальних проваджень ми призначили семантико-текстуальну експертизу, за наслідками якої вирішимо питання повідомлення про підозру одному з керівників військово-патріотичних організацій за ст. 438 КК України. Збір доказової бази стосовно протиправної діяльності зазначених осіб триває щоденно.

– Скільки кримінальних справ порушено проти українських призовників російською владою через «ухилянство»? Яке покарання їм передбачає російське законодавство?

– Відповідно до Федерального закону РФ «Про військовий обов’язок та військову службу» та Кримінального кодексу РФ, чинність яких окупаційна влада поширює на окупований Крим, осіб, що ухиляються від примусового призову, продовжують притягувати до кримінальної відповідальності. Тим самим держава-окупант змушує їх служити у збройних силах.

Якщо в жовтні 2018 року ми ідентифікували 11 осіб, притягнутих до кримінальної відповідальності за «ухилення від примусового призову», і 4 осіб, слідство щодо яких тривало, то торік осіб, притягнутих до відповідальності, вже 71, і стосовно 63 інших слідство тривало. Наразі у нас є відомості стосовно близько 150 таких кримінальних справ.

Слід зазначити, що притягнення наших громадян до кримінальної відповідальності за російським законодавством не звільняє їх від обов’язку до служби у збройних силах держави-окупанта. Ми ж неодноразово наголошували і повторюємо: кримчан, яких примусово призвано на службу до збройних сил РФ, не можна притягнути до жодної відповідальності на материковій частині України. Вони, навпаки, є жертвами воєнного злочину.

– Як реагує прокуратура Автономії на такі випадки?

– Військовим комісарам міста Ялти, а також Євпаторії і Сак, Сакського району, повідомлено про підозри за ч. 1 ст. 438 КК України, тобто, порушення законів та звичаїв ведення війни. Слідством встановлено: ці підозрювані організовували і брали участь у примусових призовних компаніях населення окупованого півострова на строкову військову службу у збройні сили Росії. Також направлено до Офісу Прокурора МКС кілька повідомлень стосовно незаконного призову і пропаганди військової служби.

– Скільки інформаційних повідомлень направлено прокуратурою АРК до Міжнародного кримінального суду щодо порушень прав людини?

– Загалом прокуратура до МКС подала 9 повідомлень різної тематики: стосовно депортації населення, знищення і експропріації власності, незаконного переміщення ув’язнених з окупованої території до Росії, примушення населення Криму до служби в російських збройних силах, використання збройними силами РФ цивільних як «живих щитів» при окупації АР Крим та м. Севастополя, поширення військової пропаганди серед дітей.

Також до кінця 2020-го прокуратурою АР Крим та м. Севастополя планується направлення до МКС ще двох інформаційних повідомлень щодо: переслідування журналістів на тимчасово окупованому півострові й незаконного переміщення в’язнів з території півострова до пенітенціарних установ на території РФ.

Мета подання зазначених інформаційних повідомлень – початок повноцінного розслідування Офісом Прокурора МКС воєнних злочинів, вчинених в Криму та притягнення високопосадовців держави-окупанта до відповідальності. Наразі перебуваємо на завершальній стадії попереднього вивчення Офісом Прокурора МКС інформаційних повідомлень і ближчим часом очікуємо початку розслідування справи по Україні.

– Як налагоджуєте відносини з громадськими правозахисними організаціями на території Криму? Чи є співпраця?

– Особливість нашої прокуратури в тім, що ми досить результативно співпрацюємо з громадськими та неурядовими правозахисними організаціями, діяльність яких пов’язана з Кримом. Так доводимо можливість ефективної співпраці між громадянським суспільством і державою. До прикладу, готуючи повідомлення до МКС, робимо це разом із громадськими організаціями. Основою цих повідомлень є матеріали наших кримінальних проваджень і верифіковані досудовим розслідуванням відомості, які зібрали правозахисники.

– Один із найнебезпечніших наслідків окупації Криму РФ – значне погіршення екології на півострові. Ані українські, ані міжнародні експерти не мають доступу до детального вивчення реальної ситуації. Як здійснюється оцінка завданих збитків?

– Так, безумовно, ви маєте рацію. У рамках кримінальних проваджень, розпочатих за екологічною тематикою, ми встановили численні факти протиправного видобутку корисних копалин, навіть на екологічно забруднених територіях, знищення лісових насаджень, рослин, занесених до Червоної книги України, умисної зміни території та статусу об’єктів природно-заповідного фонду, здійснення забудов.

Для прикладу, лише внаслідок видобутку піску з акваторії Каркінітської затоки фактично знищено Бакальську косу, яка має статус регіонального ландшафтного парку. Незаконно змінено статус національного природного заповідника «Мис Мартьян», перетвореного на природний парк регіонального значення. На базі Кримського природного заповідника створено національний парк «Кримський», а пам’ятка природи місцевого значення «Півострів Меганом» взагалі залишилась без охоронної зони. Результатом будівництва інфраструктурного об’єкта – так званої траси Таврида – стало знищення понад 111 тисяч дерев.

Наразі із цих питань комунікуємо з Мінприроди, пояснюємо, що потрібно моніторити й аналізувати екологічну ситуацію в Криму, а відсутність доступу до півострова – не виправдання. Усі ми працюємо у специфічних умовах. Слід розробити методику нарахування збитків, завданих злочинами в екологічній сфері через незаконну діяльність окупаційної влади. Звісно, розслідування злочинів такої категорії було б значно ефективніше, якби в ньому брали участь контролюючі органи та надали свою інформацію.

Наприкінці жовтня тему екології обговорювали на спільній нараді керівників державних органів, яку прокуратура АР Крим та м. Севастополя, за участю заступника Генерального прокурора Гюндуза Мамедова, проводила на КПВВ «Каланчак». До обговорення ми запрошували Міністерство екології, Державну екологічну інспекцію, Держгеонадра. Вирішили спільно активізувати роботу на цьому напрямку.

Мета в держави-агресора одна – захоплення українського майна

– Після захоплення Росією півострова окупаційна влада вилучила і знищила багато державного майна, зокрема військового. Чи відкрила прокуратура АРК справи щодо відшкодування державою-агресором завданих збитків? І що з військового майна ви намагаєтесь повернути в державну власність України?

– Усі факти захоплення державного майна прокуратура АРК об’єднала в одне велике провадження, оскільки окупанти мали єдиний умисел – захоплення українського майна. Зверталися до різних відомств, зокрема Міністерства оборони України, і збирали інформацію з повним переліком майна, яке перебувало в їхній власності на території Криму до окупації.

Прокуратура АРК звернулася до Міністерства оборони України та зібрала інформацію з повним переліком майна, яке перебувало в його власності на території Криму до окупації

Тут ми активно поєднуємо як національний механізм, так і міжнародний – звернення до Офісу Прокурора Міжнародного кримінального суду. Зокрема, наше перше повідомлення до МКС наприкінці 2016-го стосувалося саме масштабного знищення і привласнення майна, не виправданого військовою необхідністю. У ньому йшлося і про всі зафіксовані факти так званої націоналізації держмайна України окупаційною адміністрацією РФ.

У 2020 році ми направили друге інформаційне повідомлення з цього питання, у якому звернули увагу Офісу Прокурора МКС на продовженні окупантами протиправної діяльності із захоплення майна. Водночас питання захисту майнових прав держави, зокрема повернення майна, відшкодування його вартості тощо – це сфера діяльності Міністерства юстиції України та Міністерства закордонних справ України, з якими ми тісно співпрацюємо під час підготовки ними міждержавних заяв проти РФ із «кримських питань».

– Ми спостерігаємо згубну тенденцію порушення прав і тиск на релігійні меншини. Одна з них – Православна церква України у Криму. Відомо, що чинником переслідування ПЦУ в Криму є проукраїнська позиція й небажання перереєструватися за російським законодавством.

– З початком окупації АР Крим та м. Севастополя ПЦУ, а з нею і українська релігійна громада перебувають під постійним тиском, зазнають переслідувань. Держава-окупант та її адміністрація продовжують реалізацію політики, спрямованої на витіснення ПЦУ з Криму.

Ми здійснюємо процесуальне керівництво у низці кримінальних проваджень стосовно утисків Православної церкви України на тимчасово окупованому півострові. До окупації Криму на територіях військових частин були релігійні споруди, у яких розміщувалися священники тоді ще УПЦ КП. Однак, окупанти, заселивши своїх військових, одразу ж виселили представників ПЦУ, і в ці приміщення перемістили священників Московського патріархату.

Продовженням політики переслідування української церкви є виселення громади ПЦУ з Кафедрального собору святих рівноапостольних князів Володимира і Ольги у тимчасово окупованому Сімферополі.

Окремо розглядаємо ситуацію з церквою ПЦУ в Євпаторії. Нещодавно Митрополит Сімферопольський і Кримський Климент отримав пакет документів від так званого Управління Федеральної служби судових приставів по Республіці Крим із незаконною вимогою демонтувати дерев’яний храм Православної церкви України «Неопалима купина» у строк до 3 листопада 2020-го та сплатити штраф у розмірі 50 тисяч рублів.

Такі протиправні дії окупантів є прямим порушенням норм міжнародного гуманітарного права і черговим підтвердженням тиску й дискримінації за релігійною ознакою.

– За якими статтями судять в Криму політв’язнів?

– На превеликий жаль, але мені здається, що висловлювання «була б людина, а стаття знайдеться» – це реальність сьогодення в Криму. Людей притягують за «зберігання зброї» у доокупаційний період, застосовуючи ретроспективно російське законодавство, що прямо заборонено IV Женевською конвенцією про захист цивільного населення під час війни, визнають учасниками терористичних та екстремістських організацій, обвинувачують у шпигунстві та вчиненні диверсій.

Тобто головне тут не стаття, а результат – придушення спротиву окупації.

– З яких питань звертаються громадяни окупованого півострова до вашого відомства?

– Останнім часом чимало громадян звертаються з питань відчуження земельних ділянок через указ президента РФ, турбує їх примусовий призов у російську армію, як і шахрайське заволодіння майном.

Ми створили максимально безпечні й комфортні умови для комунікації з кримчанами: запроваджений онлайн-відеозв’язок за допомогою Skype, на офіційному вебсайті прокуратури створена електронна форма для анонімних повідомлень. Окрім звичного прийому громадян, є змога телефонувати на мобільний номер або написати у Viber, WhatsApp, Telegram.

Фото Дмитра Юрченка

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram