
Віцепрем’єр-міністр Ольга Стефанішина відкрила фотовиставку «Жінки, мир, безпека» з нагоди 20-ї річниці ухвалення Резолюції Ради Безпеки ООН. На виставці представлені світлини жінок-військовослужбовців, які разом із чоловіками захищають незалежність України.
31 жовтня 2000 року як відповідь на серйозні виклики, проблеми, пов’язані з участю жінок у процесах встановлення миру, а також подоланні наслідків збройних конфліктів Рада безпеки ООН ухвалила Резолюцію № 1325. Вона мала основний напрямок – рівноправна участь жінок і чоловіків на всіх рівнях ухвалення рішень.
До 20-річчя цієї Резолюції у Києві в приміщенні Клубу Кабміну відкрили фотовиставку. Мета заходу – показати, наскільки небайдужі жінки до ситуації у країні, та привернути увагу суспільства та влади до проблем жінок у ЗС України, розв’язання яких дасть змогу не лише гарантувати дотримання прав людини, а й зміцнить українську армію.
«Цю виставку демонстрували й в Україні в різних містах, і за кордоном. Я дуже щаслива, що сьогодні завдяки цій виставці маємо ще одну нагоду розповісти про жінок, які попри всі перешкоди і обмеження хоробро відстоювали та відстоюють незалежність України, її територіальну цілісність», – наголосила Ольга Стефанішина.
Попри те, що вже минуло двадцять років, політики і громадські діячі переконані – про рівність прав чоловіків та жінок слід нагадувати частіше, ніж раз на рік.
«У 21-му столітті ми ще маємо говорити й доводити, що жінки мають право захищати свою країну. Що жінки вправі брати участь у процесах ухвалення рішень так само, як це право мають і чоловіки. Що жінки повинні мати однакові права й рівні можливості, як це визначено і в українській Конституції, як це визначено у національному законодавстві», – зазначила урядова уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко.
Над фотовиставкою працювало чимало людей, але на думку засновниці громадської організації «Жіночий ветеранський рух» Андріани Арехти, особливої уваги заслуговує психологиня-фотограф, яка зробила більшу кількість світлин і допомагала воїнам на фронті.
«Вона приїжджала у батальйони, фотографувала дівчат. У неї також є портрети хлопців, фотографії того, як усе відбувалося. І потім Український жіночий фонд відібрав фотографії для такої виставки. А насправді їх дуже багато», – говорить Андріана Арехта.
Загалом, як розповіли організатори, відібраних світлин було понад 1 тисяча, а на виставці представили лише тридцять. Фото жінок різної вікової категорії з різними долями й професіями: військових, волонтерок, медиків, психологів – передають їхні роль та місію в російсько-українській війні.
Фото Дмитра Юрченка