ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Борг у 30 тисяч гривень, або Як українським захисникам не потрапити на «податковий гачок»

Прочитаєте за: 3 хв. 30 Жовтня 2020, 13:48 1

З початком війни на Сході України багато чоловіків, які займалися підприємництвом, взяли до рук зброю і пішли захищати Батьківщину. Втім, мало хто знав, що настане час, коли їм органи податкової служби нараховуватимуть величезні борги з несплати єдиного внеску, так званої недоїмки. За що можуть застосовувати такі штрафні санкції і як в такому разі захистити своє право, розбирався кореспондент АрміяInform.

Законодавча неврегульованість

Нині чинне законодавство передбачає, що в разі призову на військову службу сплата всіх податків, які сплачували фізичні особи-підприємці, припиняється у випадку закриття власної справи.

– У мене був випадок, коли підприємець призвався до лав ЗСУ ще у 2005 році і дотепер проходить службу, але з нього органи податкової служби намагалися стягнути заборгованість зі сплати єдиного внеску в розмірі близько 30 тисяч гривень за період 2005–2020 років. Цей військовий перед призовом знявся з обліку в ДПС, закрив підприємництво, водночас через великий проміжок часу отримав вимогу щодо заборгованості у сплаті єдиного внеску. Цей час він і не знав про заборгованість, відповідно не отримував жодних повідомлень. У суді ми скасували цей борг. Тут слід бути дуже обережним, адже строки оскарження недоїмки – 10 днів. Нас врятував у цій справі карантин, навіть судовий збір стягнули, хоча потім і повернули через те, що рішення – на нашу користь, – розповів заступник начальника відділу Чернігівського місцевого центру надання безоплатної вторинної правової допомоги Ярослав Хоменко.

Головним тут є те, що з призовом до війська єдиний внесок сплачує роботодавець – військова частина, а органи податкової намагаються стягнути його практично в подвійному розмірі. Його сплата передбачена Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування» від 08.07.2010 року. Водночас цим Законом не врегульовано, хто безпосередньо повинен його сплачувати в разі призову на військову службу, зокрема сам підприємець чи військова частина.

– Це виникає у випадках, коли особа припиняє підприємницьку діяльність і за певний час має подати відповідні документи, щоб закрити свій ФОП. Але через певну бюрократію, коли в повному переліку бракує якогось документа або є неузгодженість Центру адмінпослуг і податкової, з’являються великі борги. Такі випадки, на жаль, непоодинокі. Намагаємось вирішити ці питання в досудовому порядку, методом направлення скарги вищому керівництву, а коли це не допомагає – звертаємося до суду в інтересах військових, – каже правник.

Захист прав у судовому порядку, коли майже все… проти тебе

Відповідно до законодавства вимоги про стягнення недоїмки надають одразу до органів виконавчої служби, без розгляду справи в суді. Одночасно законодавство як пільги визначає право на звільнення від сплати єдиного внеску для військовослужбовців, яких призивають за мобілізацією. Проте для людей, які підписують контракт, законодавці цю пільгу не передбачили. І це певною мірою є недосконалістю сучасного законодавства.

– Пригадую, якось військовий перебував у районі проведення ООС, і йому через виконавчу службу відраховували 20% з грошового забезпечення з причини несплати такого внеску. Він повідомив нас, коли в нього вже стягнули велику суму. Адже звернутися раніше за захистом своїх прав не мав можливості. Дуже приємно, що в цьому випадку виконавці пішли назустріч і припинили стягнення до набрання законної сили рішення суду. Ми намагалися діяти досить оперативно, виносили відповідні клопотання, проводили інші дії, щоб якнайшвидше повернути кошти армійцю, – повідомив Ярослав Хоменко. Наразі скасування сплати єдиного внеску вже узгоджено з позицією Верховного суду, коли судова колегія скасувала рішення попередніх судів та визнала такі борги незаконними, зокрема це рішення Верховного суду від 23.01.2020 року.

19

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook