ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Про дружбу «Кока-коли»… з автоматом Калашникова, або кілька дієвих «дідівських» способів чищення зброї

Прочитаєте за: 4 хв. 19 Жовтня 2020, 17:58

Попри унікальну надійність цієї лінійки автоматів кожен з нас, інтенсивно їх застосовуючи, хоча б раз стикався з випадками неподавання патрона в патронник, його утиканням, осічками, прихватами або невідбиттям гільзи.

Половину причин цього становлять аж ніяк не технічні причини — річ тут у малопомітному сильному забрудненні ударно-спускового механізму, патронника, тертьових частин, газових каналів, забрудненні або застиганні мастила в затворі тощо.

Знаю багато фанатів стрілецької справи, які на чергову ротацію у зону бойових дій везуть із собою силу-силенну дорогих засобів для чищення зброї, — пальму першості тут зазвичай тримають снайпери. А втім, для «капітального» чищення свого улюбленця можна обійтися старими мисливськими прийомами й недорогою, доступною у вільному продажі, хімією.

Пропозиція для скептиків

Охочим покепкувати над викладеним нижче раджу спершу провести нескладний експеримент із власним автоматом. І дам такий критерій оцінювання результатів. Спробуйте стандартний спосіб чищення. А через деякий час проженіть каналом ствола чистенький патч (спеціальний валик для чищення стволів) або білі ганчірку чи серветку. Даю гарантію: на матеріалі ви побачите брудні сліди нагару, який поступово розчинило саме ж мастило вже після чищення та змазування. А за використання запропонованого способу на них буде тільки світле мастило. Ну і підкреслю: цей спосіб більше годиться саме для ґрунтовного, а не щоденного догляду за зброєю.

Не маєш часу чистити — «консервуй ствол»

Після бою, зміни з бойового чергування не завжди є час на ретельний догляд за автоматом. Утім, є простий спосіб зберегти його бойові спроможності завдяки відомому всім автомобілістам засобу WD-40. Головний інгредієнт цього продукту — уайт-спірит. Також до нього входять мінеральні оливи, які забезпечують довготривалий захист від вологи та корозії. Разом з летючими вуглеводами продукт має низьку в’язкість і розпорошується як аерозоль.

 

WD-40 легко проникає у приховані порожнини ствольної коробки та газової камори, розчиняючи накоксований нагар. Окрім того, він не вступає у хімічну реакцію з продуктами згоряння порохів. А ще — повністю витісняє воду з металу, й згодом чистити зброю стає помітно легше. Коли ж отримаєте змогу взятися за чистку по-серйозному, просто видаліть WD-40, протерши зброю ганчіркою.

Велика «автоматна мийка»

Знаю з мисливського досвіду, що багато хто не сприймає миття зброї, особливо нарізної… окропом. Але повірте, це один з найдешевших і найдієвіших способів очистити її від бруду, нагару та мастил. Отже, беремо металеве відро та чайник. Кип’ятимо воду, розчиняємо в окропі звичайне господарське мило — отримуємо слаболужний розчин.

 

Ствол беремо в рукавицях або ганчіркою (буде гаряче). Нагрівання не тільки спрощує чищення та миття, а й дає металу змогу після закінчення процедури моментально висохнути. Не бійтеся, що зброя заіржавіє після контакту з водою. Бо після промивання чистим окропом і подальшого змазування це практично неможливо.

Саме чищення таке, як завжди. Проливши ствол мильним розчином, вводимо шомпол зі щільним патчем (валиком зі спеціального матеріалу) або йоржиком у ствол і чистимо, час від часу змиваючи бруд новою порцією окропу. Весь бруд вимивається у відро. Протягом кількох хвилин змивається буквально все: і накоксований нагар, і масла, і будь-який інший бруд. Якщо ви ніколи раніше цього не робили, то будете дуже здивовані результатом — ствол буде як новісінький.

До речі, після промивання стають помітними дефекти, яких раніше ви не помічали. Річ у тому, що, провівши чищення маслом, ви можете просто не помітити дрібних каверн або висипок, які маскує саме масло. Мабуть, саме ця особливість і дала привід вважати, буцімто миття шкідливе для зброї, хоча воно просто виявляє недоліки.

Мастила, «Кока-кола» та перетворювач іржі

Отож, ми вимили автомат, висушили та протерли. Залишається його змастити. Спеціальні мастила-спреї дуже зручні, втім ціни на них, так би мовити, кусаються. Не такі вже довершені й масла для швейних машинок, якими дехто захоплюється, та трансформаторне мастило.

Для наших цілей найкращий варіант — гарні автомобільні масла. Їх виробляють із присадками, але для зброї це тільки на краще. Згодиться будь-яке якісне синтетичне масло будь-якого бренду. Але! Воно трохи густіше ніж збройове, тому рекомендується брати саме рідке з наявних у продажу. Воно гарно витісняє вологу та береже рухомі автоматні деталі.

 

Є ще кілька нюансів. Свого часу було цілою проблемою якісно очистити газовий поршень, де нагар особливо сильний і міцний. Скажу без натяку на жарт: «Кока-кола» справляється з цією бідою просто блискуче! Виявилося, що відмочування в кока-колі дає дуже швидкий результат. Однак важливо! Боже борони вас обробляти цим пекельним напоєм інші поліровані сталеві деталі, які відразу стають сірими. А ще не слухайте тих, хто радить чистити заіржавілі частини автомата перетворювачем іржі. Нагар він зніме, але разом з ним знищить вороніння.

 

Читайте нас в Telegram
30 років Збройним Силам України. Дайджест АрміяInform Лайфхак