ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Підприємства військового відомства: чи є шанс на прибутковість?

Публікації
Прочитаєте за: 5 хв. 17 Жовтня 2020, 18:06

2016 рік став останнім, коли підприємства Міноборони у сукупності отримали прибуток. Тоді вони перерахували до державної казни 136 тис. грн. У наступні роки загальні фінансові показники 114 підприємств лише погіршувалися і наразі демонструють стабільну збитковість (зокрема, торік вона становила 39,7 млн грн).

Ці дані встановлено у межах дослідження Незалежного антикорупційного комітету з питань оборони (НАКО) «Державні підприємства Міноборони: як подолати корупцію і неефективність?» Як уже повідомляла АрміяInform, в обговоренні результатів презентації взяли участь представник Комітету Верховної Ради України з національної безпеки, оборони та розвідки Ігор Копитін та консультант Комітету Юрій Федоренко, заступник начальника управління з питань запобігання та виявлення корупції МО України Віктор Осадчук, начальник відділу організації діяльності державних підприємств та установ МО України Євгеній Шатков і експерт з питань держвласності Дмитро Яблоновський. Модерувала захід виконавча директорка НАКО Олена Трегуб.

Необхідно провести аудит підприємств і земель Міноборони із залученням іноземних партнерів України

Ігор Копитін

Оборонному відомству слід переглянути власну політику управління держпідприємствами, які перебувають у його підпорядкуванні, заявив Ігор Копитін. На його думку, якщо вони не працюють на потреби Збройних Сил, їх слід передати на приватизацію у Фонд державного майна.

− Щоб зрушити питання з місця, необхідно провести аудит підприємств і земель Міноборони, − зазначив він. – Сам аудит бажано здійснити із залученням іноземних партнерів України − для об’єктивнішої оцінки ситуації.

Для демонстрації негараздів у цій царині він навів полігон «Широкий лан», який займає близько 29 тис. га землі, однак більша частина території нині віддана приватним фермерським господарствам. На яких умовах, невідомо…

На базі профільного Комітету ВРУ за участі незалежних експертів, зокрема НАКО, буде створено робочу групу, яка вивчить ситуацію і чітко сформулює пропозиції щодо долі підприємств Міноборони

Ігор Копитін запропонував створити на базі профільного парламентського комітету робочу групу за участі незалежних експертів, зокрема НАКО, яка вивчить ситуацію і після цього чіткіше сформулює пропозиції щодо долі підприємств Міноборони.

Гліб Канєвський

Водночас попередній аудит підприємств Міністерства оборони вже проведено. Як зазначив дослідник Гліб Канєвський, на початку 2020-го створено експертну групу з вивчення цього питання. Зібрано й вивчено усі акти внутрішніх перевірок, здійснених департаментами Міноборони, Рахунковою палатою і навіть матеріали кримінальних проваджень, які масово супроводжують діяльність держпідприємств.

Зокрема, Рахункова палата України у своїй перевірці вказала такі причини негараздів ДП МО України: невдала фінансово-господарська діяльність; незадовільний стан основних фондів; накопичення різного роду заборгованостей, через що підприємства не можуть брати участь у тендерах; економічна неспроможність конкурувати з приватним сектором.

Брак стратегії управління ДП та неефективна кадрова політика призводять до втрати майна, нелегальної передачі його в оренду на користь приватних підприємців

Гліб Канєвський звернув увагу на те, що брак стратегії управління ДП та неефективна кадрова політика призводять до втрати нерухомого й рухомого майна; нелегальної передачі за готівку майна в оренду; неправомірного використання основних фондів і персоналу на користь приватних підприємців.

Під час проведення дослідження виявилося: на багатьох підприємствах повноцінні фінансові звіти не складають або складають зі значним запізненням. При цьому це пояснюють хронічними фінансовими проблемами на всіх ДП, частою відсутністю призначених директорів, втратою установчих і бухгалтерських документів…

28% підприємств Міноборони − будівельні, інші займаються складським господарством, готельною справою, поліграфією, лісовим господарством, торгівлею… І тільки 15,5 % пов’язані зі сферою оборони

Серед ДП МО України найбільше будівельних підприємств (28%), інші займаються складським господарством, готельною справою, поліграфією, лісовим господарством, торгівлею… І тільки 15,5 % цих підприємств пов’язані зі сферою оборони. На підприємствах зайняті майже 3 тис. осіб, однак через відсутність стратегії ефективного управління вони деградують. Роками тягнуться процеси реорганізації та ліквідації цих підприємств. Зрештою все це призводить до накопичення боргів і втрати активів.

Як приклад безгосподарності виконавча директорка НАКО Олена Трегуб навела готель «Козацький». Попри те, що він розташований у центрі Києва, не веде діяльності, фігурує у кримінальних провадженнях і щороку демонструє збиткові фінансові результати…

Представники Міноборони, які взяли участь в обговоренні, з попередніми висновками експертів погодилися. За словами заступника начальника Управління з питань запобігання та виявлення корупції МО України полковника юстиції Віктора Осадчука, ведення оборонним відомством господарської діяльності є невластивою функцією, а система управління держпідприємствами тут застаріла і потребує змін. Однак рішення про зміну цих функцій – політичне, і його слід ухвалювати на рівні керівництва держави. Водночас, запевнив Віктор Осадчук, висновки дослідження НАКО візьмуть до уваги у підготовці нової Антикорупційної програми Міноборони.

Віктор Осадчук

 

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Олексій Данілов зустрівся з делегацією штаб-квартири НАТО — про що говорили

Олексій Данілов зустрівся з делегацією штаб-квартири НАТО — про що говорили

Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов наголосив, що процес деколонізації росії є викликом для цивілізованого світу.

Унікальна акція: кримськотатарський прапор, пошитий у Краматорську, підняли над Кримом

Унікальна акція: кримськотатарський прапор, пошитий у Краматорську, підняли над Кримом

Зустріч «Кримський спротив. Слово свідка» відбулась до Дня спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя у просторі виставки «Україна — розп’яття» Національного музею історії України у Другій світовій війні.

Поранення на фронті: розмір виплат у 2024 році

Поранення на фронті: розмір виплат у 2024 році

З власного досвіду можу сказати, що перебуваючи у госпіталі чи лікарні, далеко не одразу задаєшся питанням про те, що мають виплатити у разі поранення, адже виникає чимало запитань більш важливих: що із побратимами, які, можливо, також були поранені, що зі зброєю та спорядженням, бо це «інвентарка», яку потрібно здавати, а також як бути із документами тощо...

«Ломикамінь»: У столиці презентували виставку, присвячену жіночому спротиву в Криму

«Ломикамінь»: У столиці презентували виставку, присвячену жіночому спротиву в Криму

У Києві до Дня спротиву окупації Криму презентували мистецьку виставку «Ломикамінь. Жіночий спротив у Криму», яку організувало Представництво президента України в АРК та Офіс «Кримської платформи».

Україна та Болгарія працюють над розширенням торговельних потоків і відновленням судноплавства

Україна та Болгарія працюють над розширенням торговельних потоків і відновленням судноплавства

Президент України Володимир Зеленський провів продуктивні та цілком конкретні перемовини з Прем’єр-міністром Болгарії Ніколаєм Денковим.

Судитимуть учасника нзф рф, який зґвалтував жінку в окупованому Маріуполі

Судитимуть учасника нзф рф, який зґвалтував жінку в окупованому Маріуполі

Учасник нзф, перебуваючи у складі мотострілецької бригади так званої «народної міліції лнр», з березня 2022 року перебував в окупованому Маріуполі. Там він зайшов у підвал та зґвалтував жінку.

Захищаємо світ

00
00
00