ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Курсантам Військової академії розповіли про те, хто насправді заснував Одесу

Прочитаєте за: 2 хв. 12 Жовтня 2020, 15:12

У межах інформаційно-просвітницької кампанії «Південь без міфів» Південний міжрегіональний відділ Українського інституту національної пам’яті, який очолює ветеран російсько-української війни Сергій Гуцалюк, організував лекцію для курсантів та офіцерів Військової академії (м. Одеса). Тема лекції виявилася дуже актуальною і цікавою для слухачів академії, адже стосувалася саме історії  Причорноморської Пальміри, точніше розвінчанню російського міфу щодо заселення цих земель, зокрема й міста Одеси.

Нинішню лекцію провів кандидат історичних наук, викладач історико-філософського факультету Одеського Національного університету імені Мечнікова Володимир Півторак. Він на підставі архівних документів довів, що майбутнє місто Одеса було відоме ще з XV століття як Кочубіїв, пізніше Хаджибей. І лише наприкінці XVIII століття Катерина ІІ видала рескрипт «Про вільний вхід торговельних суден у Хаджибейську гавань та реконструкцію існуючого порту», що дало початок створенню російського міфа про Одесу. Але козацькі поселення тут існували задовго до нібито заснування Одеси в 1794 році. Перші козаки поселилися біля Хаджибейського лиману одразу після Полтавської битви (1709 рік). Разом зі шведським королем Карлом XII з-під Полтави відступив гетьман Іван Мазепа, який підтримав Швецію у війні з Росією. Вони разом зі своїми дворами потрапили на територію Османської імперії. Збереглися документи паші Бендер (Бессарабія), який просить у свого керівництва харчування та намети для Карла і Мазепи.  Адже об’єктивна історія краю охоплює також історію Кримського ханства і Речі Посполитої, козацьке освоєння степових просторів.

На жаль, ці наративи маловідомі в українському суспільстві. Наприклад, що задовго до приходу Російської імперії у причорноморських степах розвивались міста і йшла жвава торгівля. Натомість, починаючи з часів правління Катерини II, активно впроваджувався колонізаційний дискурс про те, що на простори Північного Причорномор’я цивілізацію принесла саме Росія, яка відвоювала ці землі в Османської імперії. Так виник концепт «Новоросії» як нових освоєних імперією земель. Під цей концепт сформували міфи про заснування Російською імперією міст краю.

Присутні курсанти й викладачі вишу ознайомились також із цікавими картографічними джерелами, що нещодавно були введені до наукового обігу завдяки кропіткій пошуковій науковій роботі істориків у різних архівах світу, зокрема, у Стамбульському османському архіві, де працював не один рік наш український історик, одесит Олександр Серба.

Фото пресслужба Військової академії (м. Одеса)

 

 

Кореспондент АрміяInform
Стежте за нами в Instagram
Мітки:
Пані Військова. Дайджест АрміяInform 30 років Незалежності. Дайджест АрміяInform Армія і суспільство