ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

81 рік тому українець за походженням Ігор Сікорський підняв у небо перший у світі гелікоптер VS-300

Прочитаєте за: 3 хв. 14 Вересня 2020, 10:00

Ігоря Сікорського називають «батьком гелікоптерів», який відкривав небо людству. Вже у 24 роки він сконструював знаменитий чотиримоторний літак «Ілля Муромець» з екіпажем із восьми осіб, що наводив жах на німецьких льотчиків під час першої світової війни. А 14 вересня, 81 рік тому, в США відбувся перший політ дослідного зразка його гелікоптера VS-300 (S-46), який через п’ять років вперше у світовій історії поставили на серійне виробництво.

Народився видатний авіаконструктор 6 червня 1889 року у Києві. Закінчив Морський кадетський корпус у Петербурзі, однак морським офіцером, про що мріяли батьки, так і не став. Навчався в Київському політехнічному інституті. Починав з проєктування гелікоптерів, ідею яких підказали малюнки славетного Леонардо да Вінчі. Пізніше зайнявся аеропланами. Склав іспит на звання пілота, встановив світовий рекорд швидкості польоту з двома пасажирами.

Сікорський, не закінчивши навчання у Київському політехнічному інституті, отримав декілька пропозицій про роботу. Йому запропонували посаду головного інженера в акціонерному товаристві «Російсько-Балтійський Вагонний Завод», а також таку саму у підрозділі військово-морської авіації.

Ледь не розбившись під час показового польоту в Білій Церкві – в карбюратор двигуна потрапив комар, й мотор заглух – Сікорський прийшов до ідеї використання в літаках кількох моторів для пересування на далекі відстані. Працюючи на «Російсько-Балтійському вагонному заводі» у Петербурзі, він побудував багатомоторний «Ілля Муромець».

Після приходу до влади більшовиків конструктор емігрував за океан і з 1919-го мешкав у США. Заснував там авіаційну фірму. За ангар слугував курятник одного знайомого, нічну сторожу несли самі працівники фірми, а необхідні деталі часто знаходили на найближчому смітнику.

Винос. Усього особисто Сікорським (або ж під його керівництвом) було розроблено 78 різноманітних літальних апаратів. 72 з них випускалися серійно, 2 були доведені до стадії дослідних зразків і лише 4 залишилися на папері. А ще авіаконструктор розробив серію літаків, які побили світові рекорди. Так, гідроплан S-42 встановив 10 світових рекордів і вперше в світі забезпечив регулярні рейси через Атлантичний і Тихий океани.

Особливу ефективність гелікоптери мали під час пошуково-рятувальних та санітарних робіт (конструктор вважав головним завданням таких машин саме рятування людей, а не бойові дії). Зрештою, навіть президенти США з 1947-го постійно використовували гелікоптери Ігоря Сікорського.

Помер «батько гелікоптерів» у США 26 жовтня 1972-го. Розповідають, що у день похорону інверсійні сліди двох літаків, що пролітали перпендикулярними курсами, ніби утворили в небі великий хрест, мовби прощаючись зі своїм творцем.

Читайте нас в Telegram