ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Іловайська трагедія. «Першими йшли два КамАЗи з пораненими. Від пострілу російського танка перша машина з людьми розлетілася на шматки…»

Life story
Прочитаєте за: 11 хв. 26 Серпня 2020, 20:09

29 серпня 2014 року — день прориву з оточення під вогнем російських військ, який став не тільки трагедією, а й проявом масового героїзму наших воїнів.

Багато хто пам’ятає кадри зі згорілою пожежною машиною під Іловайськом у серпні 2014-го. Вона стояла трохи осторонь від дороги. Що ж тоді сталося?

…Машина йшла в одній з колон. Перед нею — два КамАЗи з пораненими. На тентах — червоні хрести. Але для російських танкістів вони були всього лише однією з рухомих цілей. Постріл російського танка розніс першу машину буквально на шматки. І тоді, закриваючи другу машину, вперед рвонули бійці батальйону «Донбас». Серед них був і Євген Харченко з позивним Red — озброєний гранатометом, але вистрілити він не встиг. Другий постріл російського танка влучив точно в кабіну його машини.

Євген Харченко

Поранені з другого КамАЗа встигли вибратися з кузова й розповзтися. Вони вижили…

…З мамою Євгена Харченка Наталією кореспондент АрміяInform мав нагоду поспілкуватися особисто та дізнатися подробиці загибелі її сина.

Матір Євгена Харченка Наталія

«Коли він був в Іловайську, завжди нас підтримував, ніколи не розповідав, що в них там і як»

— Як він вирішив піти на фронт?

— Це було його рішення піти служити до батальйону «Донбас». Він відпочивав у Криму, любив його. Коли Крим було окуповано, я побачила, як у нього нездорово загорілися очі. Зрозуміла, що у нього щось «клацнуло» і він обов’язково піде захищати Україну. Ходив у військкомат, але йому відмовляли. З третього курсу академії МВС він перейшов на заочне відділення й закінчив факультет «Право та підприємництво», потім займався приватною юридичною практикою, відкрив свою компанію, набрав співробітників. Паралельно ще інший бізнес у нього був — торговельний. Поспішав жити, ніколи не опускав рук, був цілеспрямований, справедливий і водночас наївний, добрий і вразливий. Коли вирішив піти на фронт, для нас це було дуже болісно. Ми російськомовна родина, я етнічна росіянка, всі родичі в Росії живуть. Я йому ще казала: «Женю, не треба. Можливо, сюди не прийдуть». А він каже, що йде туди, щоб вони не прийшли.

Я дуже переживала, як він буде виживати у військових умовах. Про себе думала, що він взагалі такий домашній, строєм не любить ходити, і мама завжди була напохваті. Ми не могли йому перечити, тому що це рішення дорослого чоловіка, і ми його підтримали.

Коли він був в Іловайську, ніколи не розповідав, що у них там і як. Відповідь одна: «Мамо, все добре». І Антону навіть похвалився, братові: «Антоне, я відчуваю, що ви про мене молитесь, що ви мене підтримуєте. Мені тут щастить. Я бачив стільки смертей, стільки загинуло моїх хлопців, друзів, а мені щастить». Я якось Антону сказала, нехай би прикусив язика й узагалі — такі речі не можна говорити.

Вірю, що є якась сила, яка все бачить. Я йому молитви шила червоними нитками, зашивала в штани й говорила: «Ти все можеш втратити, а штани ти не втратиш». Напевно, на той момент він був не в тих штанях. Перед цим їх обстріляли, кажуть, речі всі згоріли. Про це ми мали інформацію.

«Вони ставали на коліна, цілували руки й говорили: «Завдяки Вашому синові та хлопцям, які були в тій пожежці, ми залишилися живі»

— Коли ви перестали отримувати від нього хоч якісь звістки?

— 27-28 серпня 2014 року був пост у фейсбуку Юрія Бутусова. Ми всі стояли під АП: наша сім’я, друзі, знайомі приїхали туди, просили, щоб хоч якусь посильну допомогу їм надали. У мене була в душі величезна надія, що все-таки хлопцям допоможуть, і благополучно вийдуть вони з цього оточення. Я тоді розуміла, що мій син мені не говорить усього, не писав, і я розуміла, в якій вони перебувають ситуації. А мені есемеска прийшла з телефона його друга Паші Вітренка: «У мене все добре. Женя». А потім, на наступний день, ми були під Міністерством оборони. Прорвалися до покійного Геннадія Воробйова, і ця людина теж зі сльозами на очах, величезним жалем, розвела руками… Загалом я зрозуміла, що у нас на багатьох ділянках скрутна ситуація, включаючи Іловайськ. Це в мене в голові тоді промайнуло… Ми приїхали додому, це було церковне свято, 28 серпня. О 17:30 ми стіл накрили, хотіли поїсти, і Женя дзвонить зі свого телефона. Я пам’ятаю його телефон — червона розкладачка, вживана, тому що він телефони постійно губив. І Женя мені дзвонив, зі мною розмовляв. Тоді він прощався. І я розуміла, що не сприймаю це. І просила: «це не до мене, це не моє, це не зі мною». Казала йому, що він найкращий, що ми його любимо, що в нього все буде добре й вони обов’язково вийдуть.

На наступний день ми відстежували ситуацію і по новинах, і мій чоловік в ютубі все дивився. Чекали цього виходу, чекали цього дня, ми ніч взагалі не спали. А потім за часом починаю дивитися, о котрій і як вони повинні були виходити, і, думаю, напевно, вже треба якось подзвонити йому. Я почала, а його телефон уже був поза зоною і більше не відповідав. Намагалася разів 10 ще зателефонувати, все було марно… Все… І потім вже, аналізуючи, що це було, хлопці сказали, в цей момент пожежну машину вже розбили. Всі Женіні товариші по службі там були. За кермом був «Ахім», з ними їхав командир 1-ї роти Сергій Петров «Тур», «Барні», «Восьмий», «Бірюк» і був з ними ще «Портос», він був на підніжці, кажуть, його кулеметна черга зрізала. Його знайшли у 18-му році. Андрій Щербина, він сам родом звідти, з Донеччини або з Луганщини, не знаю. Чоловік потім вивчав, чому пожежна машина виявилася збоку? Чому вона була не в колоні, чому її в колоні не розбили, а розбили в полі? Виявляється, першими йшли два КамАЗи з пораненими, з червоним хрестом. Російський танк розстріляв першу машину, яка разом з людьми розлетілася на шматки. І хлопці це побачили, ще можна було зістрибнути, сховатися, поповзти. Але вони виїхали та прикрили другу машину і прийняли удар на себе. Вони бачили, звідки стріляв цей танк, і завдяки їм хлопці з другого КамАЗа встигли сповзти, розповзтися й залишилися живі… Я з ними зустрічалася на Майдані, вони ставали на коліна, цілували руки та говорили: «Завдяки Вашому синові та тим хлопцям, які були в тій пожежці, ми залишилися живі».

Є фотографія, на ній чоловік мій стоїть, у центрі. Він з хлопцями їздив туди. Ось пожежна машина, вона ще димить, і червоними хрестами відзначені тіла обгорілі. Написано: «Ред», «Восьмий» і «Тур», ще хтось. Але це було потім. А в нас тоді почалися найважчі часи. Ми не мали жодної інформації, не знали, де наш син, постійно телефонували на цю волонтерську лінію. Постійно телефонували родичі «Реда» — стільки нам ніхто не телефонував. Усі хвилювалися. Загалом син старший, Андрій, через свого друга почав отримувати інформацію, йому сказали, в якому морзі у Дніпрі мій син. Спочатку розглядали фотографії, на якій обгоріле тіло. У нього на лікті було татуювання. На правому лікті він собі зробив таке: серп, молот у червоній зірці. Червоний колір він любив. Я у нього ще запитала, чому «Ред», бо red — червоний? А він мені сказав: «Ред», тому що коротко». Че Гевара для нього його ідеал, його символ, ще в дитячому-юнацькому віці були плакати Че Гевари, берети, футболки, все це у нього було.

«Вискочила на вулицю, ніде нікого немає, відкриті ворота та «Газель» заїжджає. Я бачу малиновий ящик, труну…»

— Як ви знайшли його?

— Брат, племінник і мій син їздили до Дніпра тричі чи чотири рази, шукали Женьку. До Запоріжжя їздили. Зрештою по фотографії, по ліктику з’ясували, що він був у цьому морзі. То було 18 вересня 2014 року. Сказали, потрібно їхати на впізнання. Така була ситуація… я на впізнання не пішла… піду тільки в тому разі, якщо побачу свого сина та його тут же заберу. Сказали, що фізично це зробити неможливо, тому що вони всі в мішках під номерами, і там все завалено. Сказали, якщо завтра його не заберете, не впізнаєте, ми вивеземо й закопаємо. Чоловік каже, це наш. Загалом по пальчиках, по ліктику знайшли розтрощене тіло. Ми його забрали.

— Коли ви почули, що його везуть?

— Я ті дні була в ступорі. Нам подзвонили з Дніпра, що його везуть додому. І потім надійшла інформація, що вони вже десь у Борисполі, і я краєм вуха чую питання: куди везти Женю — до моргу або додому? Запитали в мене. Я сказала, однозначно дитину везіть додому. Андрій, старший син мій, виїхав на трасу його зустріти. Мені було дуже шкода свого сина старшого, тому що він виїхав зустрічати брата, який повертається додому в такому вигляді. Вискочила на вулицю, ніде нікого немає, відкриті ворота і «Газель» заїжджає. Я бачу малиновий ящик, труну. Всі дивляться на мене, Женю понесли повз мене, а у мене абсолютно ніякої реакції, на всі боки подивилася, просила начебто допомоги… Розвела руками й запитала: ну хіба це Женя? Мені потім сказали, що я навіть не заплакала. Але це був він і є він, однозначно це він.

21 вересня ми його поховали в Бортничах.

Що я можу сказати… ми пройшли кола пекла й живемо з цим болем. Я завжди у хлопців питала: розкажіть, йому боляче було? Сказали, що він не відчув цього болю, що це було миттєво.

«Зробила татуювання в память про сина»

— Ви з кимось з його шкільних друзів спілкуєтеся?

— Так. Женю вже не повернути. За розповідями шкільних товаришів, він був боєць за справедливість, нікого не боявся, всіх захищав. Так, це йшло на шкоду його дисципліні, але він говорив правду. У нього було багато друзів. Ті ж самі друзі, коли ми привезли Женю… Один з них підійшов і запитав у мене, а навіщо ви його туди відпустили? Я на нього подивилася і кажу: «напевно, для того, щоб ти тут стояв». Він пішов замість тебе, в тому сенсі. У нас з кімнати ми прасувальну дошку не винесли, залишили за дверима, і тут — такий гуркіт, ця дошка — бабах! І я реально розумію, що це Женька обурився дуже сильно. Він завжди мені підказував щось. Він невидимий, але я відчуваю його присутність. Підтримка йде.

У всіх його друзів свої життя. Моя перукарка — Женіна однокласниця. Каже: «Ви навіть не можете уявити, який для нас шок був, коли сталося це з Женею. Ми в такому шоковому стані, в такому страху, не знали, як вам допомогти, як до вас прийти, що вам сказати». Є один друг, який весь час приїжджає на кладовище в день загибелі та в день народження. Приїжджає дуже рано, я розумію, що він там буває по шикарній ікебані. Ще один друг приходить до нас завжди на свята зі своїми дітьми, вони колядують і шоу нам влаштовують. Є ще один товариш, у якого троє діток, той відвідує нас і підтримує і морально, і психологічно, завжди Женю тепло згадує — це Саша Васюк. Всі вони живуть своїм життям, уже дорослі. Іноді бачу, виставляють фотографію зустрічі з випускниками, я дивлюся зі сльозами, тому що моєї дитини там немає.

— Наскільки я знаю, імям вашого сина назвали вулицю в Бортничах, що раніше була Леніна. Я розумію, що питання звучить безглуздо, але що ви відчуваєте, проходячи по вулиці свого сина?

— Як тільки почався процес декомунізації, прийшли хлопці, друзі. Вони написали звернення — просимо перейменувати вулицю Леніна на вулицю Євгена Харченка. У нас були збори, узгодження, протоколи, збір підписів, уся наша міська громада, 99 %, віддала голос моїй дитині. Були спроби розбити вулицю на дві частини, назвати частину ім’ям іншої людини. Але я відстояла цю вулицю. Що я відчуваю? Спочатку мені було дуже боляче, я проїжджала й опускала голову, тому що прочитати ім’я свого сина… Тепер я не можу сказати, що звикла та змирилася, але всередині у мене таке відчуття, що син — Герой. Йому було 27 років, він не встиг одружитися, нікого не залишив. Але принаймні є вулиця, названа на його честь. Я вважаю, що він заслуговує на це. Загинувши, наші діти для нас, батьків, підняли дуже високу планку. І ми не маємо права опустити прапор, як це пафосно б не звучало.

— Бачу у вас татуювання «Донбасу» на руці…

— Знаєте, я його нещодавно зробила. В пам’ять про мого сина. Чоловік спитав: навіщо ти це? Я кажу, він мене там знайде за татуюванням.

Серпневий матеріал АрміяInform про зустріч із киянами побратимів Євгена Харченка, читайте тут.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
$3 мільйони інвестицій для боротьби з інформаційними загрозами: допомога від європейських фондів

$3 мільйони інвестицій для боротьби з інформаційними загрозами: допомога від європейських фондів

Платформа Osavul отримала одну з найбільших інвестицій у Європі у сфері інформаційної безпеки — $3 мільйони від трьох європейських фондів: 42CAP, u.ventures та SMRK.

Виробництво зброї та потреби ЗСУ: Володимир Зеленський зустрівся з делегацію парламенту Данії

Виробництво зброї та потреби ЗСУ: Володимир Зеленський зустрівся з делегацію парламенту Данії

Президент України Володимир Зеленський провів зустріч зі спікером Фолькетингу Сореном Геле та віцеспікерами парламенту Данії.

На Лиманському напрямку ворог збільшує використання систем «Солнцепьок»

На Лиманському напрямку ворог збільшує використання систем «Солнцепьок»

Противник посилює натиск на Лиманському напрямку, збільшує застосування важких вогнеметних систем «Солнцепьок» по позиціях Сил оборони.

Любив прогулянки та листуватися з російською розвідкою — тепер за ґратами

Любив прогулянки та листуватися з російською розвідкою — тепер за ґратами

Заарештували чоловіка, який доповідав росіянам про зведення опорних пунктів у Святогірській громаді.

Сім людей постраждали внаслідок авіаударів по Харкову та передмістю

Сім людей постраждали внаслідок авіаударів по Харкову та передмістю

Сьогодні вдень російські терористи завдали удару по приватному сектору Київського району міста Харкова.

«Военный игрался, в эту гранату сидел, а она у него в руках взорвалась» — перехоплення ГУР

«Военный игрался, в эту гранату сидел, а она у него в руках взорвалась» — перехоплення ГУР

Головне управління розвідки Міністерства оборони України опублікувало перехоплені розмови мешканців красної яруги бєлгородської області щодо жертв серед військових та цивільних через недбале поводження з вибухівкою.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Психолог

від 20000 до 50000 грн

Суми

Військова частина 2240 НГУ

Майстер БПЛА, військовослужбовець

від 25000 до 125000 грн

Київ

Азов, 12-та бригада спеціального призначення НГУ

Сапер окремого батальйону сил ТрО

від 20000 до 120000 грн

Дніпро

233 окремий батальйон 128 ОБр Сил ТрО

Військова служба за контрактом: Обери свою майбутню професію!

від 23000 до 130000 грн

Корюківка, Чернігівська область

Програміст-Військовослужбовець

від 20100 до 125000 грн

Харків

Косівський РТЦК та СП

Начальник сховища

Львів

Військова частина А2678