
Це абсолютно новий, можна сказати, відпрацьований кров’ю та життям наших бійців предмет військової амуніції українського воїна – аптечка медична індивідуальна.
Пригадаймо 2014 рік, коли українські військові лише мріяли про гемостатичні засоби в індивідуальному застосуванні, а зі всього, чим бійців могли забезпечити військові медики, були індивідуальні перев’язочні пакети (по одному в руки). Навіть гумових джгутів (так звані джгути Есмарха) часто-густо бракувало. Тепер, виходячи на лінію стримування російської агресії, наші воїни отримують індивідуальні аптечки, розроблені й апробовані в реальних боях.

Кореспонденти АрміяInform вирішили дізнатись, що входить до цієї оновленої бойової аптечки, а також який відсоток забезпечення ними серед солдатів наразі на передовій. Для цього завітали до механізованого взводу, що саме ніс службу на одній з ділянок «нуля» поблизу Світлодарська.
– Хочете подивитись нашу сучасну аптечку? Це не проблема! – одразу промовив бойовий медик взводу молодший сержант Віталій Олексевич. – Давайте для чистоти експерименту запропоную вам самому підійти до будь-якого солдата і подивитись, чи є в нього аптечка взагалі, ну, і що в ній усередині.

Ми так і зробили. Виявляється, за роки війни аптечки не лише отримали добряче наповнення, а й знайшли місце на стандартних засобах захисту. Іншими словами, у кожного воїна вона розташована на своєму стандартному визначеному місці, і в разі потреби її не потрібно шукати в усій амуніції, втрачаючи дорогоцінні секунди.
– Аптечка медична загальновійськова індивідуальна має логіку комплектування. Кожен препарат чи засіб має власне місце. Якщо аптечка правильно укомплектована, то навіть якщо повністю відкрити застібку, з неї нічого не повинно випадати, – продовжив Віталій.
Сам аптечний підсумок повністю розкривається на дві великі половини. Кожен препарат розташований у визначеному місці. Одразу впадає в очі, що серед новинок, уже в обов’язковому порядку, є назофарингеальний (носоглотковий) повітровід. Іншими словами – це силіконова трубка, яка в разі поранення дозволяє людині дихати, навіть якщо вона знепритомніла. Крім звичайних і стерильних бинтів, чимало уваги приділено кровоспинним препаратам.
– Для прикладу, для тампонування рани і зупинення кровотечі, маємо «кровоспас». Це дуже хороший і дієвий засіб, – продовжує своєрідну екскурсію аптечкою молодший сержант Віталій Олексевич. – Також є пов’язка екстреної допомоги у разі травми (серед широкого загалу цей засіб відомий як «Ізраїльський бандаж»). За правильного застосування ця пов’язка може тиснути на рану, зупиняючи кровотечу, виконуючи роль турнікета.
Слід підкреслити: сучасний турнікет, який можна використовувати однією рукою, теж входить у комплектацію. Крім нього, є ще інший спеціальний гумовий джгут. Всі ці засоби герметично упаковані у товстий поліетилен. Ззовні літерами й малюнками показано, як і де можна застосовувати той чи інший бандаж чи пов’язку.
– Головною перевагою я б назвав те, що всі без винятку препарати та засоби – українського виробництва, – наголосив бойовий медик взводу. – Тобто можемо їх використовувати і знати, що з легкістю укомплектуємо аптечку в дуже короткі терміни. До того ж навіть кровоспинні препарати багато в чому кращі за деякі іноземні аналоги.
Варто зауважити: цей підрозділ укомплектований аптечками на 100 відсотків. Крім того, з бійцями кілька разів на тиждень проводять заняття з використання аптечки та надання першої домедичної допомоги як собі, так і пораненому товаришу.
Серед недоліків, які є в цій аптечці, бойовий медик назвав порівняно незручний підсумок для препаратів і відсутність у стандартній комплектації картки пораненого.
– Щодо картки пораненого, то ми її можемо виготовити і самотужки, – каже медик. – І вона нам потрібна, щоб ті люди, які надаватимуть допомогу пораненому на інших ділянках, вже знали, що було зроблено і не втрачали дорогоцінний час.
Ось так, крок за кроком, і змінюється нинішня українська армія. Наші воїни не лише стають вправнішими у військовій справі, а й отримують надійніший захист, однострій та зброю. Та про це ми розповімо в наступних наших публікаціях.