ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Питання соціального статусу ветеранів мають одержати підтримку в парламенті

Прочитаєте за: 7 хв. 16 Липня 2020, 16:54 1

Тимчасова спеціальна комісія Верховної Ради з питань правового статусу ветеранів війни (ТСК) — новий орган, що розглядає питання соціального захисту прав ветеранів, інвалідів. Про підсумки роботи за вісім місяців, можливий перегляд її компетенції та строк повноважень, а також про перспективи подальшої роботи у законодавчому полі ми говорили з головою ТСК, народним депутатом Яною Зінкевич.

Нині достеменно невідома точна кількість ветеранів

— Яно Вадимівно, з якою метою створено Тимчасову спеціальну комісію з питань правового статусу ветеранів війни?

— Необхідність створення Тимчасової спеціальної комісії зумовлена потребою скоординованого комплексного та системного регулювання питань правового статусу ветеранів війни, зокрема тих, що перебувають одночасно у віданні кількох комітетів Верховної Ради України поточного скликання.

— Над чим працювала ТСК останнім часом. Що вдалося зробити й над чим ще працюєте?

— Якщо говорити про роботу, то через карантин ми фактично працювали чотири місяці. В цей час робочі групи ТСК доопрацювали проєкти законів про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щодо відновлення пільг у зв’язку з рішенням Конституційного Суду України № 12-р/2018 від 18 грудня 2018 року та «Про статус ветеранів та членів сімей загиблих (померлих) Захисників України, ветеранів». Також створено робочу групу з врегулювання питання встановлення груп інвалідності військовослужбовцям і ветеранам війни в умовах реформування галузі охорони здоров’я в Україні.

Після закінчення карантину в нас було лише два засідання. На одному з них заслуховували Міністра у справах ветеранів України Сергія Бессараба. Він розповів про нагальні проблеми, що існують у ветеранському середовищі. Нас найбільше цікавило запровадження Єдиного реєстру ветеранів. Міністр розповів, на якому етапі його створення, коли очікують його запуск. Тобто всі юридичні тонкощі цього проєкту. І, звісно, про його безпеку.

Нині достеменно невідома точна кількість ветеранів. У Мінсоцполітики своя категорія ветеранів, у Міноборони — своя. У МВС і СБУ — свої ветерани. І це все дуже важко звести до кінця.

Якщо ж говорити про учасників бойових дій, то тут хоч приблизно якась сумарна цифра є. Найбільш готова база — це учасники АТО/ООС, бо їх краще реєстрували. Там на 95 % база готова.

Проте ми зіткнулись із серйозною проблемою: в Україні дещо знівельоване поняття «ветеран». У державі є ветерани праці, ветерани шахтарської служби тощо. Тобто у нас немає такого, як в інших країнах, де ветерани — це учасники бойових дій, а в деяких державах це поняття поширено на ветеранів військової служби. Тобто ми все ж таки сходимося до поняття, звісно ж, «учасники бойових дій», і, можливо, до цього слід залучати й ветеранів військової служби за вислугою років. А решті категорій потрібно змінювати назви, бо нівелюється саме поняття «ветеран».

«Госпітально-реабілітаційна» реформа — на важкому марші

— Нині проблемою є подальше функціонування госпіталів ветеранів війни через впровадження другого етапу медреформи. ТСК внесла у парламент постанову ВРУ про недопущення зупинення функціонування госпіталів ветеранів війни, в якій рекомендувала урядові відтермінувати участь цих закладів у переході на нову систему фінансування терміном на один рік та зберегти їхнє фінансування через передавання субвенції з держбюджету через Мінохоронздоров’я України. Що буде потім?

— Так, до нас упродовж зими й березня надходило багато звернень від ветеранських госпіталів щодо того, що вони не готові до підписання договору з Національною службою здоров’я України (НСЗУ), а також немає запропонованого пакета послуг, який би забезпечував реабілітацію ветеранів у повному обсязі. Відповідно, всі розуміють те, що коли вони вступлять у другий етап медичної реформи, то отримають дуже мізерні кошти, як порівняти з тими, що були раніше. На жаль, так і сталося.

Отже, у березні ми завчасно обговорили цю ситуацію й ухвалили відповідну постанову № 3235, яка зупиняє цей процес і повертає субвенцію на рік. Для того, щоб упродовж року НСЗУ нормально прописала «реабілітаційний пакет» документів і госпіталі змогли підписати договори та отримати належне фінансування.

Ми вважаємо: або за рік НСЗУ створить «реабілітаційний пакет», або ми ухвалимо рішення щодо продовження дії постанови ще на рік, поки НСЗУ не підготує відповідні документи. Бо реабілітаційних госпіталів не так вже й багато.

Для підтримки функціонування реабілітаційних закладів один госпіталь — «Лісову поляну» — я ще у жовтні запропонувала передати від Міністерства охорони здоров’я України на баланс Міністерству у справах ветеранів. У вересні 2019-го там створили відділення для лікування учасників АТО/ООС із посттравматичним синдромом, контузіями.

І тут виник конфлікт, бо раніше це був «афганський» санаторій. Були мітинги «афганців», які виступали категорично проти, щоб сюди привозили контужених військовослужбовців зі сходу України.

Після кількох зустрічей з керівництвом закладу, ветеранськими організаціями, народними депутатами вдалося дійти консенсусу й цю проблему розв’язали.

Таким чином, ми запропонували передати ще два госпіталі, аби тільки Мінветеранів було спроможне їх утримувати. Це Український державний медико-соціальний центр ветеранів війни у селі Циблі, що на Київщині, та Республіканський центр лікування і реабілітації наслідків нейротравм у селищі Клевань Рівненської області. Там півтора року тому було збудовано новий корпус для лікування пацієнтів-спинальників і з черепно-мозковими травмами. Але щодо Клеваня є нині проблема. Заклад частково перебуває на балансі міської влади, а частково на балансі МОЗУ. Через це питання затягується, але й це ми розв’яжемо.

На початку березня постанову № 3235 ми передали до парламенту, але через зміну прем’єр-міністра, а потім – карантин ухвалити її швидко не встигли.

У червні парламент ухвалив постанову № 3532. Її підтримала більшість народних депутатів. А перед тим мені телефонували з кількох госпіталів і повідомили, що місцева влада вирішила їх закрити через брак фінансування. Тобто нашими зусиллями збережено мережу реабілітаційних установ і їхні трудові колективи.

А далі дивитимемося по ситуації, якщо до вересня – жовтня не нададуть пропозиції пакету послуг від НСЗУ, який покриє потребу ветеранів, ми звертатимемося до Верховної Ради з ініціативою продовження дії цієї постанови ще на рік.

Деякі пільги не працюють…

— Як на законодавчому рівні розв’язують питання соцзахисту колишніх військових, ветеранів військової служби та членів їхніх сімей?

— Основні питання розв’язує, звісно ж, Комітет ВР з питань соціального захисту прав ветеранів. Вони напрацьовують більшість законопроєктів. Але часто бувають дуже спірні питання. Адже більшість членів Комітету з питань соцзахисту ветеранів має намір максимально скасувати пільг. І це стосується не тільки ветеранів військової служби, учасників бойових дій. Це й чорнобильці, й інші категорії населення… А це зовсім недоречно, тим паче, що такі ініціативи пізніше скасує Конституційний Суд.

Якщо говорити безпосередньо про всі пільги ветеранів, то тут справді слід проаналізувати, бо деякі пільги не працюють. Приміром, безоплатне підключення телефона. Під неї закладають кошти, а вона реально непотрібна. То краще ці кошти вкладати, аби працювали ті пільги, якими ветерани користуються. Щоб була більша можливість проходити санаторно-курортне оздоровлення, наприклад. Якщо є пільга на безоплатний проїзд, то щоб люди могли нею користуватися надалі.

— Як плануватимете роботу Тимчасової спеціальної комісії з питань правового статусу ветеранів війни найближчим часом?

— На відміну від роботи тимчасових комісій попередніх слухань, які працювали впродовж п’яти років, цього разу ТСК створено терміном на рік. 3 жовтня закінчується період, відколи працює комісія і її роботу не можна продовжувати звичайним рішенням. Її діяльність так прописана Верховною Радою, що комісію треба тільки закривати, а нову створювати.

Ми вже підготували звернення до всіх фракцій, щоб вони нам виділили свої представників. Бажано, щоб це були ті самі люди. У нас кілька разів змінювався склад комісії, і тут залишилися працівники, яким ця тема близька й вони над нею інтенсивно працюють.

Проте у будь-якому разі комісія має намір продовжити роботу всіх робочих груп і далі співпрацювати з профільними міністерствами, Кабінетом Міністрів та комітетами ВРУ для захисту прав ветеранів, членів їхніх сімей та членів сімей загиблих.

Фото Дмитра Юрченка

5
1

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook
Мітки: