ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Як Росія паплюжить імідж ЗСУ: кейс про українського атовця, що в’їхав у натовп американців

Прочитаєте за: 5 хв. 10 Липня 2020, 12:51

На тлі масових антирасистських протестів у США, що спалахнули наприкінці травня, в українському й американському інформпросторі, звісно, й у російському, була проведена чергова інформаційно-психологічна операція РФ з метою дискредитації української армії. Гучний фейк російських пропагандистів про «ветерана АТО Богдана Вечірка, який на вантажівці-цистерні в’їхав у натовп протестувальників американського міста Міннеаполіс», в Україні спростували. Справжнім водієм бензовоза виявився повний тезка 22-річного українського військового з Вінниччини – 35-річний Богдан Вечірко, громадянин США, який емігрував до Америки ще в дитинстві.

Та цікавим у цій історії є той факт, що, попри оперативні спростування Генерального штабу ЗСУ та посольства України в США, проросійські ЗМІ України й, на жаль, деякі провідні загальнонаціональні інформаційні ресурси продовжили поширювати запущений через російські медіа фейковий меседж про українського військового «терориста», що наробив галасу в Америці.

АрміяInform пропонує невеликий урок медіаграмотності – ознайомитися з детальним аналізом, як відбувалась інформаційно-психологічна операція РФ, аби застерегти читачів у майбутньому не довіряти подібній інформації, а деякі українські ЗМІ закликати до відповідальнішої професійної діяльності, що не шкодитиме національним інтересам держави.

Вдало вибраний інформаційний привід – одна з головних вимог успішного фейку

31 травня в мережі з’явилася інформація, що в американському місті Міннеаполіс під час масових протестів проти расизму та поліційного свавілля вантажівка-цистерна в’їхала в натовп людей. Хоча ніхто не постраждав, розлючені протестувальники витягнули водія й сильно побили, пізніше здавши поліції. Влада штату Міннесота ідентифікувала водія як Богдана Вечірка й висунула звинувачення за підозрою у скоєні нападу. На той час було відомо лише те, що водій має прізвище та ім’я слов’янського походження – Богдан Вечірко. Звичайно, такою неповнотою та обмеженістю даних про подію у медіапросторі оперативно скористалися російські спецслужби для поширення власної версії.

Майже відразу російські та проросійські видання розпочали поширення інформації про те, що водій є українцем і колишнім бійцем Збройних Сил України, мав терористичні наміри, що, зі свого боку, «притаманно» українській армії: «ексбойовик української армії направив вантажівку в натовп людей», «українського націоналіста звинувачують у наїзді в натовп протестувальників», – писали російські ЗМІ.

Аби інформація здавалася правдивою, слід заздалегідь готувати аргументаційну базу

Як доказ вищезазначеного використовували обліковий запис у соцмережі Facebook, власником якого є військовослужбовець ЗСУ з таким же прізвищем. Аби приховати факт «підміни», профіль військового позначили як спам, унаслідок чого адміністрація соціальної мережі його заблокувала. Таким чином, стало неможливо встановити автентичність поширюваної інформації.

Також у США зареєстровано домен BogdanVechirko.com, який перенаправляє на інформаційний ресурс підтримки протестних акцій у США Black Lives Matter. Ймовірно, таким чином російські спецслужби намагалися закцентувати увагу на причетності України до протестних акцій в Америці.

Окрім цього, для підсилення фейкового меседжу у текстах і заголовках використовували слова-емоціогени, що викликають у людини емоційне напруження й супроводжуються переживанням сильних емоцій. А саме: поширення повідомлень відбувалось методом «засівання», коли сформоване ядро – інформаційний ресурс «Русская Весна» – тиражується в соціальних мережах у години найбільшої активності користувачів.

Канали поширення інформації та про що вони можуть розповісти

Якщо проаналізувати інформаційні повідомлення різних сторін, то в США офіційні посадові особи не робили заяв щодо належності Богдана Вечірка до України. Лише висвітлювався сам факт події й підтвердження затримання певної особи, а негативної риторики в бік України немає. Проте для впливу на російськомовну аудиторію в США російські пропагандисти використали портал Vinograd.us, що позиціюється як російськомовний ресурс для іммігрантів в Америці. Там опубліковано повідомлення з інформацією, що Богдан Вечірко родом з України й проходив службу в районі АТО (наразі публікація видалена).

Аналіз російського інформпростору свідчить про проведення скоординованої операції щодо дискредитації ЗСУ, а точніше її продовження. Адже це не перший і не останній фейк, що активно розкручувався саме через російські або українські ресурси проросійського характеру. Цього разу все почалось зі славнозвісного «зливного бачка» Страна.UA.

І хоч згодом Посольство України в США повідомило, що водій вантажівки має американське громадянство, а Генштаб спростував приналежність українського бійця до будь-яких заворушень за океаном і закликав не піддаватися деструктивному впливу з боку кремлівського режиму, все ж низка українських ЗМІ опублікували інформацію з посиланням на  Vinograd.us і фото військового Богдана Вечірка досі «гуляють» мережею.

Окрім іміджевих втрат української армії, маємо ні в чому невинну жертву – родину українського військового, яка зазнала неабияких переживань через поширення неправдивих відомостей. Нині мати армійця – Людмила Вечірко – вимагає від журналістів, які поширювали фейк, спростування, інакше – готуватиме судовий позов.

Закликаємо кожного споживача інформації, зокрема і представників медіа, не піддаватися на маніпуляції та робити елементарну перевірку інформації, особливо якщо йдеться про війну й українську армію. Нині вони – одна з головних мішеней російської пропаганди.

18
Читайте нас в Telegram