ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Іван Миколайчук зіграв 34 ролі, більшість із них відображали незламну волю українського народу

Прочитаєте за: 3 хв. 15 Червня 2020, 10:06 7

15 червня 1941 року народився Іван Миколайчук — видатний український кіноактор, сценарист та режисер. Після доносів Миколайчука кваліфікували як «людину ворожої ідеології». У відповідь на звинувачення він спалахнув, намагаючись пояснити різницю між «націоналізмом» і «патріотизмом». Натомість радянська влада фільми з Миколайчуком почали вилучати з показу.

…Українці знають його як Івана Палійчука з фільму Сергія Параджанова «Тіні забутих предків». Утім, Миколайчук був не лише талановитим актором, він також написав 9 сценаріїв та здійснив 2 режисерські роботи.

Традиційно щороку на День народження Миколайчука відбувається етно-фестиваль «На гостини до Івана» в Чорториї, Чернівецької області. Усі кіношедеври Івана Миколайчука: зіграні, відзняті та написані – транслюють просто неба. У цьому ж селі відбудували батьківську хату Миколайчука і зробили з неї садибу-музей.

За своє життя Іван Миколайчук зіграв 34 ролі, більшість із них відображали патріотизм до України та незламну волю українського народу. Колеги по знімальному майданчику називали його «народним» актором. Режисер Михайло Іллєнко в дитинстві разом зіграв із Миколайчуком у фільмі «Білий птах з чорною ознакою». Він поділився спогадами про тодішні кінематографічні пригоди: «Була повінь сильна, позривало мости. І зйомки зупинилися через те, що проїхати нікуди не можна було. Іван мені запропонував маленьку екскурсію Карпатами. Мене вразило, що Івана знали всі, здається, і він знав усіх».

Дитинство в гуцульському селі, раннє кохання, рання кар’єра, рання смерть. Якби Іван Миколайчук жив не в закритому суспільстві, він став би героєм не лише національного, а й світового кінематографу. Натомість за правду в УРСР він носив тавро «неблагонадійного».

У 70-ті, коли розпочалася гонитва за діячами культури, страшним ударом для Миколайчука став арешт Сергія Параджанова. Пізніше і його кваліфікували як людину ворожої ідеології, заборонили знімати та грати. У 1979 році йому вдалося відзняти фільм «Вавилон XX», який завойовує приз «За кращу режисуру» на Всесоюзному кінофестивалі в Душанбе.

Подальша режисерська доля не склалась через «націоналістичний ухил» у культурі. У 1983-му були написані «Небилиці про Івана», а в 1984-му режисер готувався до роботи над фільмом за цим сценарієм, та його постановку було дозволено лише восени 1986 року. На жаль, через важку хворобу, розпочати зйомки фільму він так і не зміг.

Помер Іван Миколайчук 3 серпня 1987 року в 46 років. В останній рік життя Іван сильно хворів. Уже посмертно він став лауреатом Шевченківської премії 1988 року та за петицією Президента України Петра Порошенка отримав почесне звання «Героя України» в 2016 році.

 

Цікаві факти з життя Івана Миколайчука:

  • фільм «Тіні забутих предків» здобув 39 міжнародних нагород, 28 призів на кінофестивалях у 21 країні, за це він потрапив до Книги рекордів Гіннеса (Миколайчуку під час знімання стрічки було 23 роки);
  • односельчани розповідали, що того року, як помер Іван Миколайчук, до села Чорториї прилітали лебеді, яких прозвали Івановими;
  • знімався паралельно в двох фільмах «Тіні забутих предків» та «Сон», де зіграв молодого Тараса Шевченка;
  • на честь Івана Миколайчука назвали астероїд головного поясу – «8244 Миколайчук».
3
1

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Мітки: