ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Війна на Донбасі змусила Польщу відновити тероборону. Чим для нас цікавий їхній досвід?

Прочитаєте за: 5 хв. 2 Червня 2020, 16:46 1

В Україні триває розбудова системи територіальної оборони. Кореспондент АрміяInform поспілкувалась із заступником командувача військ оперативного командування «Північ» із територіальної оборони полковником  Юрієм Колесніченком. Яким чином відбувається вишкіл особового складу бригад територіальної оборони? Чи є жінки в складі підрозділів тероборони? Досвід яких країн Україна взяла на озброєння?

У кожній області до 100 жінок перебувають у резерві для військових частин територіальної оборони

­– Юрію Івановичу, які завдання покладено на підрозділи територіальної оборони, підпорядковані оперативному командуванню «Північ»?

– Виходячи з нормативних документів, на підрозділи територіальної оборони покладено завдання ведення територіальної оборони в межах військово-сухопутної зони відповідальності оперативного командування «Північ». Для виконання завдань територіальної оборони в оперативному командуванні «Північ» у кожній області та місті Київ формуються бригади територіальної оборони.

На підрозділи тероборони покладаються, зокрема, такі завдання:

забезпечення умов для надійного функціонування органів державної влади, органів військового управління, оперативного розгортання військ; охорона та оборона важливих об’єктів і комунікацій; боротьба з диверсійно-розвідувальними силами, іншими озброєними формуваннями агресора та антидержавними незаконно утвореними озброєними формуваннями.

– Намалюйте портрет нинішнього тероборонця в ОК «Північ»?

– Це патріотично налаштований громадянин/громадянка України віком від 18 до 60 років. Більшість з них мають досвід участі в АТО/ООС. Переважна більшість військовозобов’язаних та резервістів військових частин територіальної оборони мають військово-облікову спеціальність «стрілець».

– Чи багато жінок є в резерві?

– Нині приблизно від 50 до 100 жінок у кожній області перебувають в резерві для військових частин територіальної оборони. Вони за фахом переважно медики та зв’язківці.

«Найбільш прийнятним для України став досвід Польщі та Литви»

– Досвід яких країн світу в питанні ефективного функціонування тероборони розглядався як найбільш прийнятний для України?

– Під час реформування та розвитку системи територіальної оборони нашої держави враховано досвід організації територіальної оборони провідних країн світу та країн-членів НАТО, але найбільш прийнятними для України став досвід таких країн як Польща та Литва. Із військовими цих країн ми ведемо плідну співпрацю. Протягом 2018–2019 років представники країн-партнерів НАТО запрошувались для обміну досвідом під час проведення навчань з бригадами територіальної оборони оперативного командування «Північ».

– ­Розкажіть детальніше про те, як облаштована тероборона в Польщі та Литві, і чому досвід саме цих країн вартий нашої уваги?

– Війська територіальної оборони Польщі – це один із п’яти видів Збройних сил держави. Схожа структура з однойменною назвою існувала в країні з 1965 року, але була розформована в 2008 році. Відтворення військ територіальної оборони поляки розпочали в 2015 році у відповідь на війну на Донбасі. За словами польських урядовців, громадське сприйняття ідеї було позитивним та близько 11 тисяч осіб виявили бажання приєднатися до лав тероборонців протягом перших місяців. Отже, у кожному з повітів Польщі з’явилося по одній сотні (роті. – Ред.), які об’єднані в курені (батальйони. – Ред.) по 4-5 сотень, підпорядковані воєводським бригадам по 3-4 курені. Нині в Польщі створено 17 бригад, по одній в кожному із 16 воєводств і 2 в Мазовецькому воєводстві. Модель підрозділів тероборони Польщі ­– це легка піхота.

Схожу структуру тероборони має і Литва, яка почала формувати її в 1991 році на базі добровольчої служби Національної оборони та створена на добровільних засадах. У 1998 році добровольча служба Національної оборони була реорганізована в добровольчі сили Національної оборони та включена до складу Литовських Збройних сил. У 2003 році добровольчі сили Національної оборони увійшли до складу Сухопутних військ Збройних сил Литви. Насьогодні добровольчі сили Нацоборони Литви складаються з територіальних загонів, які створені у великих містах.

«Для осіб дефіцитних спеціальностей підрозділів тероборони окрема система підготовки»

– Які зміни відбулись у підготовці підрозділів територіальної оборони з урахуванням досвіду провідних країн світу та країн-членів НАТО?

– У 2018 році було проведене двотижневе експериментальне тактичне навчання з окремою бригадою територіальної оборони Чернігівської області на Гончарівському полігоні, також у тому ж році за рішенням Генерального штабу було проведено тактичне навчання з окремою бригадою територіальної оборони Сумської області. Відмінність цих навчань полягала в тому, що тактичне навчання з окремою бригадою територіальної оборони Чернігівської області проводилося з усім особовим складом одночасно на одному полігоні з проведенням усіх етапів бойового злагодження бригади та батальйонів. Тактичне ж навчання з окремою бригадою територіальної оборони Сумської області проводилось на 6-ти окремих ділянках у районах формування підрозділів бригади, що дало змогу використовувати наявну інфраструктуру області для їхньої підготовки та безпосередню участь місцевих органів влади. У 2019 році проведені тактичні навчання окремої бригади територіальної оборони Житомирської області та навчальні збори з управліннями бригад та батальйонів територіальної оборони  Черкаської, Полтавської, Київської областей та міста Києва.

Крім того, у вихідні дні військовими комісаріатами на безоплатній добровільній основі проводились тренування організаційного ядра військових частин територіальної оборони в форматі «Єдиного стрілецького дня». Під час такого вишколу особовий склад бригад територіальної оборони отримав теоретичні знання та практичні навички з  базової загальновійськової підготовки: тактична, вогнева, інженерна, підготовка зі зв’язку, військової топографії, радіаційного, хімічного, бактеріологічного захисту підрозділів та тактичної медицини. Особлива увага приділяється вдосконаленню навичок володіння зброєю, навчанню ведення стрільби з різних положень, надання першої медичної допомоги в умовах ведення бойових дій та евакуації поранених.

До проведення занять залучаються інструктори та офіцери запасу, які мають досвід участі в бойових діях, офіцери військових комісаріатів, представники громадських організацій, Національної поліції, Державної служби з надзвичайних ситуацій, центрів екстреної медичної допомоги.

Цьогоріч сплановано провести тактичні навчання з окремою  бригадою територіальної оборони Київської області та навчальні збори з управліннями бригад та батальйонів територіальної оборони Чернігівської, Черкаської, Сумської, Полтавської областей і міста Київ.

– Які висновки були зроблені після торішніх навчальних зборів бригад територіальної оборони? Чи корегувалися програми підготовки?

– За результатами проведення тактичних навчань з бригадами територіальної оборони в попередніх роках було прийняте рішення про те, що підготовку офіцерів штабів бригади та батальйонів, які безпосередньо здійснюватимуть керівництво підрозділами, будуть готувати під час навчальних зборів військових частин територіальної оборони, а підготовку солдатів-стрільців – під час проведення «Єдиного стрілецького дня».

Важливо додати, що військовослужбовці та резервісти військових частин територіальної оборони дефіцитних спеціальностей – зв’язківці, розвідники, а також головні сержанти бригад (батальйонів) – проходять ще й курсову підготовку у вищих навчальних закладах та навчальних центрах Збройних Сил України.

Фото – Олег Калашніков, Віктор Кошмал, Олена Мокренчук

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Мітки:

Захищаємо світ

00
00
00
Вишкіл