ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Вступна кампанія 2020: про освітні пільги для учасників бойових дій та їхніх дітей

Прочитаєте за: 5 хв. 20 Травня 2020, 17:48 306

На яку державну цільову підтримку у здобутті вищої освіти можуть розраховувати захисники, розповідає  АрміяInform.

У Законі України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначений перелік осіб, які  мають право на освітні пільги:

 • учасники бойових дій;
 • особи з інвалідністю внаслідок війни;
 • діти військовослужбовців, які загинули в АТО;
 • діти учасників бойових дій;
 • діти осіб з інвалідністю внаслідок війни;
 • діти з сімей військовослужбовців добровольчих формувань;
 • діти, один із батьків яких помер внаслідок захворювання в період участі в антитерористичній операції.

Існують вікові обмеження

Діти пільгових категорій громадян – до того, як вони закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, але не довше ніж до досягнення 23-річного віку.

Учасники бойових дій і особи з інвалідністю внаслідок війни можуть отримати пільги на навчання від держави в будь-якому віці (вікове обмеження було знято 1 січня 2019 року).

Проте деякі навчальні заклади встановлюють вікові обмеження. Наприклад, за умовами вступу до військових вишів у 2020 році, на навчання прийматимуть осіб віком із 17 років у рік вступу до 30 років, які здобули повну загальну середню освіту з-поміж цивільної молоді, випускників військових або військово-морських ліцеїв і ліцеїв з посиленою військово-фізичною підготовкою, військовослужбовців строкової військової служби та військової служби за контрактом тощо.

Складати вступні випробування чи ЗНО визначає навчальний заклад

Загальні умови вступу на навчання до закладів вищої освіти України у 2020 році прописані у наказі Міносвіти.

Серед спеціальних умов участі в конкурсному відборі на здобуття вищої освіти визначено, що:

особи з інвалідністю внаслідок війни можуть проходити вступні випробування у формі співбесіди;

– учасники бойових дій, у тому числі ті з них, які нині проходять військову службу  в порядку, визначеному відповідними положеннями про проходження військової служби громадянами України (крім військовослужбовців строкової служби) можуть проходити вступні випробування у формі вступних іспитів (замість зовнішнього незалежного оцінювання) та в разі отримання кількості балів за кожний з іспитів не менше ніж встановлений закладом вищої освіти мінімальний рівень, допускаються до участі в конкурсному відборі.

Таке право мають і діти-сироти, а також діти, позбавлені батьківського піклування, особи з їх числа.

У якому вигляді надається державна цільова підтримка?

Державну цільову підтримку надає навчальний заклад, до якого студента зарахували в установленому порядку.

Види, порядок та умови її надання визначені у  Постанові КМУ № 975:

повна оплата навчання за рахунок коштів загального фонду державного або місцевих бюджетів – у разі зарахування на місця державного (регіонального) замовлення відповідно до умов та правил прийому (з урахуванням квот, установлених відповідно до законодавства);

Довідково. У приватних навчальних закладах немає державного замовлення, тому такі виші самостійно ухвалюють рішення надавати пільгу чи ні. Наприклад, у деяких закладах надають знижку на навчання  за контрактом.

– надання пільгових довгострокових кредитів для здобуття професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти;

Довідково. Право отримати такий кредит є у всіх студентів вишів, незалежно від форми власності закладу, незалежно від форми навчання.  Для учасників бойових дій особливих переваг щодо надання кредитів не передбачено. Порядок надання кредитів прописаний у постанові КМУ від 29 серпня 2018 року №673.

першочергове переведення на бюджетне місце навчання:

1) на першочергове переведення незалежно від конкурсного балу мають право діти, один з батьків яких загинув (пропав безвісти) або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, а також внаслідок захворювання в період участі в АТО. Вони підлягають переведенню на вакантні місця державного або регіонального замовлення, якщо вони зараховані на навчання за іншими джерелами фінансування на відкриту або фіксовану (закриту) конкурсну пропозицію;

2) діти учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни можуть бути переведені на вакантні місця державного або регіонального замовлення , якщо вони зараховані на навчання за іншими джерелами фінансування на відкриту або фіксовану (закриту) конкурсну пропозицію. Тож, якщо ви отримаєте відмову, то це буде цілком правомірно;

3) учасники бойових дій та особи з інвалідністю внаслідок війни не переводяться на місця державного чи регіонального замовлення – вони мають самостійно вступити, тоді держава буде повністю компенсувати вартість навчання;

соціальна стипендія , але лише тим особам, які вже зараховані на навчання на денну форму за державним чи регіональним замовленнями;

безоплатне забезпечення підручниками  за рахунок бібліотечного фонду відповідного навчального закладу освіти;

безоплатний доступ до Інтернету, систем баз даних у державних та комунальних навчальних закладах;

безоплатне проживання в учнівських та студентських гуртожитках або проживання у студентських гуртожитках з пільговою оплатою – для осіб, які навчаються за денною формою . Для учасників бойових дій і осіб з інвалідністю внаслідок війни проживання безоплатне,  для їх дітей – з пільговою оплатою (вартість визначає виш).

Які документи потрібно подати для отримання допомоги?

Державна цільова підтримка певного виду надається за рішенням керівника навчального закладу. Для її отримання  потрібно подати заяву на ім’я керівника відповідного професійно-технічного або вищого навчального закладу, складену в довільній формі. В заяві вони мають конкретно зазначити, на які саме види державної цільової підтримки претендують.

До заяви додаються завірені в установленому порядку копії документів, які підтверджують право на одержання державної цільової підтримки:

 • посвідчення учасника бойових дій;
 • для дітей УБД – свідоцтво про народження дитини та посвідчення учасника бойових дій (батька або матері);
 • для осіб загиблих – посвідчення члена сім’ї загиблого (дітям загиблих осіб до досягнення ними 16-річного віку – довідка, що видається матері або іншому повнолітньому члену сім’ї загиблої особи, або опікуну);
 • для дітей, зареєстрованих як внутрішньо переміщені особи, – довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Заочна форма навчання

Державна цільова підтримка поширюється лише на денну форму навчання. Для заочної форми навчання на державному рівні пільг не передбачено.

Що робити, якщо вам  відмовили в наданні пільги під час вступу?

Слід письмово звернутися безпосередньо до ректора (директора) навчального закладу. Якщо питання не буде вирішено  – зі скаргою до Міністерства освіти та науки України.

Довідково. Крім зазначених державних гарантій у сфері освіти, у деяких регіонах України встановленні додаткові пільги на навчання для учасників АТО.

 

21
Читайте нас в Telegram

Захищаємо світ

00
00
00
Важливо, Новини, Освіта та наука, Соціальний захист