ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Підготовка військових водолазів: вимоги до кандидатів, специфіка підготовки підводних спеців, майбутнє вітчизняної школи водолазів…

Вишкіл Публікації
Прочитаєте за: 5 хв. 14 Травня 2020, 16:32

Уже понад рік в Одесі функціонує Водолазна школа. Про деталі підготовки водолазів різних категорій кореспондентці АрміяInform розповів начальник пошуково-рятувальної служби Військово-Морських Сил ЗС України капітан І рангу Олексій Нестеров.

Чий досвід взяли за основу?

За словами Олексія Нестерова, система підготовки водолазів в Україні, як спадок армії колишнього Радянського Союзу, від самого початку була не достатньо ефективною як за формами, методами навчання, так і за технічною оснащеністю. Після втрати через агресію Російської Федерації в 2014 році Криму, система підготовки водолазів у ВМС ЗСУ була зруйнована майже повністю. Після передислокації Військово-Морських Сил на материкову частину України постало питання про відродження водолазної школи.

— Обираючи модель системи водолазної підготовки для відновлення, головним завданням було досягти в майбутньому нової якості водолазних кадрів, які повністю були б інтегровані в світову водолазну спільноту, а водолазні підрозділи Збройних Сил України були б взаємосумісними з подібними підрозділами країн НАТО за знаннями, навичками та за технічною оснащеністю, − розповів Олексій Нестеров.

Було прийняте рішення взяти за основу системи підготовки  водолазів Королівських ВМС Великої Британії та Міжнародної асоціації водолазних шкіл (IDSA).

Як зазначає начальник пошуково-рятувальної служби, від ВМС Великої Британії були застосовані методи навчання та багаторівневість підготовки в сенсі підвищення кваліфікації: водолази-інструктори – старші інструктори-водолази. Від Міжнародної асоціації водолазних шкіл запозичили  модульність, що дозволяє більш гнучко готувати фахівців, коли певний набір модулів забезпечує повну та якісну підготовку водолазів для різних підрозділів.

Під час вступних випробувань відсіюється половина

За словами Олексія Нестерова, під час вступного тестування відсіюється близько половини претендентів на навчання у Водолазній школі, а в процесі навчання відраховують ще до 20 відсотків. Зазвичай вступники не завжди готові до здачі комплексу фізичних вправ: біг, прес, віджимання, підтягування на перекладині, а особливо – плавання та спеціальні навички з використання «комплекту № 1» (маска, трубка, ласти). І це лише вхідний мінімум.

Із вересня 2019 року здійснено фахову водолазну підготовку базового кваліфікаційного рівня, трьох навчальних груп за кваліфікаціями «Водолаз» та «Офіцер-Водолаз». Проводять підготовку водолазів для інших силових відомств, окрім ЗСУ: ДПСУ, УДО, НГУ, СБУ, Національної поліції.

Нині підготовку водолазів в Одесі здійснюють за різними напрямками: від звичайних водолазів до спеціалістів із пошукових та аварійно-рятувальних робіт, фахівців із підводної розвідки. Також здійснюється підвищення та удосконалення професійного рівня відповідно до застосування  різних типів водолазного спорядження.

Для тренування стресостійкості водолазам зв’язують руки та ноги,  перешкоджаючи вільному пересуванню під водою

Програми підготовки для водолазів, які розробили та адаптували вітчизняні фахівці, максимально наближені до тих програм, що застосовують у країнах НАТО. Сам Олексій Нестеров у 2007 році проходив навчання у Водолазній школі Військово-Морських Сил США.

-Значна увагу під час підготовки водолазів приділяють вихованню стресостійкості, адаптації до водного середовища та вмінню виживати у водному середовищі. Ще один напрямок – вдосконалення навиків із плавання, тренування затримки дихання під водою та підводна боротьба для тих, хто залучений до проведення спеціальних операцій, − поділився Олексій Нестеров.

Для тренування стресостійкості водолазам зв’язують руки та ноги, перешкоджаючи вільному пересуванню під водою, заклеюють маски, аби створити обмежену видимість, створюють хвилі, поливають водою зверху, щоб ускладнити перебування на поверхні води та збити дихання. Також курсанти Водолазної школи тренуються в транспортуванні вантажів під водою.

— Ми зібрали найдосвідченіших фахівців ВМС України. Вони пройшли АТО/ООС, залучалися до виконання завдань протидиверсійного напрямку, безпеки та охорони морських портів, гідротехнічних споруд, кораблів, суден, катерів, пошуку, ідентифікації та розмінування вибухонебезпечних предметів, − розповів офіцер.

Всебічну допомогу українським водолазам надають колеги з країн НАТО. Наразі розпочинають співпрацю із військовими з Латвії та Данії. Планується  поглиблення професійних зв’язків із моряками Великої Британії та США. Наші водолази беруть участь у міжнародних навчаннях «Сі Бриз», протимінних навчань у Румунії.

Ще один перспективний напрямок − водолазна медицина

Значний вклад у розвиток та функціонування Водолазної школи вносить волонтерське об’єднання ентузіастів – «Школа Військових Водолазів» (всеукраїнський центр волонтерів), якому Командування ВМС ЗС України вдячне за постійну всебічну підтримку.

За словами начальника пошуково-рятувальної служби ВМС ЗСУ, у Військово-Морських Силах США існує лише одна Водолазна школа, яка забезпечує підготовку профільних фахівців як для Збройних Сил в цілому, так і курсантів із інших країн. За подібним принципом розбудовується і Водолазна школа в Одесі.

Одним із найважливіших її напрямків розвитку залишається питання всебічного забезпечення. Матеріально-технічну базу створюють з нуля.

У планах на цей рік – монтаж навчально-адміністративної будівлі модульного типу, а також оснащення водолазного посту для потреб проведення навчальних водолазних спусків. Також планують забезпечити Водолазну школу новітніми зразками спорядження та обладнання. Передбачене навчання для інструкторсько-викладацького складу у водолазних школах країн Північноатлантичного альянсу. Заплановані проведення навчань за власними програмами підготовки для ЗСУ та інших силових відомств та розробка стандартів підготовки за різними професійними напрямками, − розповів Олексій Нестеров.

Планують розбудову власної навчально-тренувальної бази, створення тренувальних полігонів для підготовки курсантів, створення навчально-тренувального комплексу, який буде оснащений різноманітними навчальними модулями, водолазними басейнами і баштами та іншими спеціальними тренажерами.

— Наша школа не обмежується лише функціями підготовки спеціалістів. У перспективі на неї буде покладено обов’язки із забезпечення проведення міжнародних навчань. Для цього будуть створені класи підготовки, місця для розташування особового складу, закуплена необхідна техніка, обладнання, барокамери, компресори, навчально-тренувальна база, − ділиться планами офіцер.

Ще один напрямок, який планують розвивати на базі водолазної школи, − водолазна медицина, яка б досліджувала професійні водолазні захворювання.

Фото – Віталій Панчишин

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
На півдні спецпризначенці спалили склад БК разом з окупантами

На півдні спецпризначенці спалили склад БК разом з окупантами

Воїни ССО спалили склад БК та знищили військових противника на Півдні.

МАГАТЕ заявило про чергову атаку безпілотника по Запорізькій АЕС

МАГАТЕ заявило про чергову атаку безпілотника по Запорізькій АЕС

Сьогодні, 18 квітня, Міжнародне агентство з атомної енергії повідомило про атаку невідомого безпілотного літального апарату по території навчального центру Запорізької атомної електростанції, що примикає до майданчика.

На Полтавщині до 15 років засуджено місцевого проросійського «політексперта» 

На Полтавщині до 15 років засуджено місцевого проросійського «політексперта» 

Суд виніс вирок жителю Полтави, який співпрацював з аналітичним порталом рф «Фонд стратегічної культури».

Постачання ППО та спільні оборонні проєкти: Глава держави мав розмову з віцеканцлером Німеччини

Постачання ППО та спільні оборонні проєкти: Глава держави мав розмову з віцеканцлером Німеччини

Президент України Володимир Зеленський провів зустріч із віцеканцлером Німеччини Робертом Габеком під час його візиту до Києва. Темою розмови було зміцнення ППО України сучасними системами та двостороння співпраця у сфері ОПК.

У ЗСУ показали, як естонські інструктори тренують наших новобранців

У ЗСУ показали, як естонські інструктори тренують наших новобранців

Військовослужбовці Збройних сил Естонської Республіки в рамках базової загальновійськової підготовки особового складу Збройних Сил України у Великій Британії проводять заняття з навчання ведення позиційних бойових дій.

Україна та Чехія розпочали переговори щодо двосторонньої безпекової угоди

Україна та Чехія розпочали переговори щодо двосторонньої безпекової угоди

Українська сторона провела переговори з чеською стороною щодо підготовки проєкту майбутньої безпекової угоди.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Командир відділення управління засобами РЕБ, ВОС 539. Війська РЕБ.

від 19000 до 120000 грн

Коломия, Івано-Франківська область

Стаpший pозвідник, стрілець-снайпеp, військовослужбовець

від 25000 до 125000 грн

Київ, Київська область

Стрілець

від 21000 до 120000 грн

Кривий Ріг

Військова частина А4476

Водій | Військова частина А0528

від 22000 до 120000 грн

Одеса, Одеська область

Радіоелектротехнік

від 25000 до 55000 грн

Павлоград

Військова частина А4759