Про це під час інтерв’ю АрміяInform розповів радник — уповноважений Президента України з питань реабілітації учасників бойових дій Вадим Свириденко. — Після повернення бійців…
Для всіх, хто цікавиться новинами озброєння та військової техніки іноземного виробництва, АрміяInform підготувала огляд найважливіших новин у цій сфері. Читайте також про те, як сили спецоперацій США обирають новий ручний кулемет, Китай розробляє два нові дальні бомбардувальники, а армія США тестує окуляри доповненої реальності.
Ізраїльський БТР «Ейтан» випускатимуть серійно
У лютому цього року Міноборони Ізраїлю офіційно повідомило про запуск серійного виробництва бронетранспортера з шифром «Ейтан». Передача першої партії замовнику запланована на кінець 2021-го. Передбачається, що вони поступово замінять застарілі БТР сімейства M113.
Колісний БТР «Ейтан» створюватимуть на чотиривісному шасі й оснастять дизелем потужністю 750 к.с. марки MTU. Крутний момент розподілятиметься за допомогою автоматичної трансмісії компанії Allison. Тут використають незалежну пружинну підвіску з розміщенням деталей за межами бронекорпусу. Маючи масу 30–35 тонн, БТР розвиватиме максимальну швидкість 90 км/год на шосе, а пересіченою місцевістю — до 50 км/год.
Корпус машини виготовлений з понад 20 тонн броньованої сталі. Виробники стверджують, що він забезпечує високий рівень балістичного й протимінного захисту, проте точні параметри не розкривають. Раніше «Ейтан» пропонували оснастити комплексом активного захисту (КАЗ) «Меіл Руах», але потім плани змінилися. Тепер нові БТР мають отримати КАЗ «Хец Дорбай». Пускові установки КАЗ монтуватимуть попарно для контролю напівсфер.
Пропонується кілька варіантів озброєння. Перші прототипи оснащували дистанційно керованим бойовим модулем (ДКБМ) «Катланіт» з великокаліберним кулеметом. На третьому використовували башту з 30-мм гарматою й іншим озброєнням. Триває розробка нового бойового модуля з ракетно-гарматним озброєнням.
Проєкт вирізняється широким використанням сучасної електроніки. Так, периметром корпусу розміщені 10 камер для водіння і спостереження за обстановкою, відеосигнал виводиться на 5 моніторів у відсіку для екіпажу.
Серійна версія машини зможе перевозити 13 осіб — 3 членів екіпажу і 10 десантників. Принципи розміщення, посадки і десантування під час доопрацювання не змінилися.
Сербська РСЗВ «Тамнава» застосовує боєприпаси різного калібру
Головне завдання проєкту «Тамнава» — створення сучасної РСЗВ, здатної ефективно завдавати ударів реактивними снарядами різних типів. Це вдалося за рахунок застосування сучасних компонентів і модульної архітектури, що дозволяє замінювати основні елементи конструкції.
В основі «Тамнави» в її нинішньому вигляді лежить чотиривісне шасі російського КамАЗ-6560. На нього встановлена бронекабіна, а за нею — платформа під цільове обладнання. На ній послідовно розташовані підйомний кран, змінні модулі із запасним боєкомплектом і пускова установка з дистанційним управлінням (у кормовій частині). Забезпечено горизонтальне наведення в межах 110° вправо і вліво від осі та вертикальне від 3° до 60°. Має рухливу раму з кріпленнями для монтажу двох пускових модулів з ракетами.
Перед пусковою установкою передбачено місце для транспортування двох додаткових модулів, які переміщує кран. Після відстрілу основного боєкомплекту екіпаж може зняти використані модулі й замінити їх запасними.
Пусковий модуль виконано як прямокутний захищений агрегат з поздовжніми трубами-напрямними під ракети. Пропонують два варіанти модулів. Один призначений для зберігання і запуску 122-мм ракет у кількості 25 одиниць. Ракети калібру 267 мм поміщають у кількості шести штук. Отже, готовий до застосування боєкомплект «Тамнави» становить 50 снарядів калібру 122 мм або 12 калібру 267 мм. При використанні боєприпасів меншого калібру «Тамнава» уражає цілі на дальності до 40 км, а більшого — 70 км.
Через специфічне компонування має великі габарити
Система керування вогнем включає засоби інерційної і супутникової навігації, а також радіостанцію для обміну даними. Розрахунок даних для стрільби й управління наведенням автоматизовані, передбачені й режими для застосування снарядів різних типів та калібрів. Стрільба здійснюється одиночними, серіями або повним боєкомплектом із регульованим інтервалом.
З огляду на специфічне компонування РСЗВ «Тамнава» вирізняється великими габаритами. Довжина бойової машини — 10,5 м, ширина — 2,6 м, висота — 2,8 м. Бойова маса з найважчою конфігурацією боєкомплекту сягає 35 т. Проте машина може рухатися по шосе і бездоріжжю, долати перешкоди.
Здатна самостійно замінювати модулі для нового залпу
В основі проєкту «Тамнава» — кілька цікавих ідей, здатних вплинути на бойові якості. Так, за допомогою уніфікованих пускових модулів ця РСЗВ може застосовувати широку номенклатуру снарядів двох калібрів. Причому вона транспортує як готовий до застосування, так і додатковий боєкомплект. Машина здатна самостійно замінювати модулі для нового залпу.
Слід сказати й про інші особливості конструкції. Зокрема застосування вантажопідйомного високомобільного колісного шасі, наявність броньованої кабіни, максимальну автоматизацію процесів. Такі рішення активно застосовують майже в усіх сучасних проєктах.
Фрегат Reformador поповнив бойовий склад ВМС Мексики
Нещодавно до складу ВМС Мексики ввели новий бойовий корабель — фрегат Reformador. І хоча офіційно він увійшов як океанський патрульний корабель великої дальності, але фактично це легкий фрегат з повним комплектом озброєння, що дозволяє боротися з усіма типами морських, повітряних і наземних цілей.
Зокрема, на Reformador встановлено 4 протикорабельні ракети Boeing RGM-84LHarpoon Block II. Ця дозвукова ракета розвиває швидкість до 850 км/год і здатна вражати цілі на відстані до 278 км. Маса її бойової частини близько 220 кг. Протиповітряна оборона корабля представлена в стандартному виконанні 12-зарядною вертикальною пусковою установкою для зенітних керованих ракет комплексу MBDA MICA VL. Ці ЗКР ближнього радіусу дії здатні ефективно вражати повітряні цілі на відстані від 1 до 20 км.
Reformador має поліпшений склад ППО-озброєння. Зокрема, наявні 8-зарядна вертикальна пускова установка для ЗКР середнього радіусу дії Raytheon ESSM (дальність ураження повітряних цілей — до 50 км), а також 21-зарядна пускова установка для ЗКР ближнього радіусу дії Raytheon RAM Block II (дальність ураження повітряних цілей — до 10 км).
Головним калібром цього фрегата є 57-мм універсальна артилерійська установка BAE Systems Bofors Mk 3. Скорострільність — до 220 пострілів за хвилину, дальність стрільби звичайними снарядами до 13 800 м. Також на ньому встановлена 25-мм автоматична гармата ВАЕ Systems Mk38 Mod 3 і шість великокаліберних 12,7-мм кулеметів M2.
Торпедне озброєння — два 324-мм тритрубні торпедні апарати (американські протичовнові торпеди Raytheon Mk 54 Mod 0). Також тут є критий ангар для розміщення на борту одного вертольота масою до 10 тонн. Можливе використання вертольотів Eurocopter AS565 Panther або Sikorsky MH-60R Seahawk. Гелікоптери можуть застосовувати у протичовновому чи протикорабельному варіанті, що покращує бойові можливості корабля.
Сили спецоперацій США обирають новий ручний кулемет
Командування спецоперацій США (USSOCOM) реалізує програму з відбору нового ручного кулемета з покращеними характеристиками. У ній беруть участь компанія SIG Sauer з кулеметом MG 338 і General Dynamics з виробом LWMMG. Наразі SIG Sauer незначно випереджає конкурента, але її перемога поки що не гарантована.
Водночас високі вогневі характеристики MG 338 забезпечує застосування патрона 338 Norma Magnum. Куля калібром 8,6 мм і масою менше 20 г під час пострілу набуває енергію, достатню для ураження цілей на дальності близько 2–2,5 км. Кулемет сконструйовано на основі газовідвідної автоматики з коротким ходом поршня і регульованим газовим блоком. Компонування — традиційне з вивішеним стволом. З огляду на використання порівняно потужного патрона і ствола великої довжини, зброя має характерні екстер’єр та пропорції.
Зброя отримала засоби зменшення імпульсу віддачі, що впливає на стрільця. Для цього ствол і частина газового двигуна виконані рухливими. Після пострілу вони відкочуються на невелику відстань, і тільки після цього відбувається відмикання затвора й викидання гільзи. Темп стрільби — 600 постр/хв. Це позитивно позначається на керованості під час ведення вогню чергами. Нарізний ствол — швидкозамінний. До того ж проєкт передбачає можливість зміни калібру. Залежно від потреб, кулемет після нескладної переробки може використовувати патрони 338NM або 7,62 NATO.
На дульній частині ствола штатно встановлюють прилад безшумної стрільби Next Generation Suppressors. Як стверджує компанія-розробник, це значно знижує шум пострілу і виключає дульний спалах. Також суттєво зменшується викид шкідливих речовин. Таким способом, глушник NGS дозволяє приховати позицію кулеметника.
Органи управління ударно-спускового механізму — двосторонні. Рукоятка затвора одна, але її можна встановити на необхідний бік. Крім того, MG 338 обладнаний кількома планками для установки необхідного оснащення, як-от сошки або приціли. У базовій комплектації кулемет має складаний приклад з регулюванням щодо довжини. Маса виробу — 20 фунтів (близько 9 кг).
Китай розробляє два нові дальні бомбардувальники
Китайська авіаційна промисловість розробляє одразу два нові бомбардувальники з різними завданнями. Стратегічну нішу має посісти Xian H-20, а J/H-XX вирішуватиме завдання регіонального масштабу.
Проєкт J/H-XX — створення середнього за масою малопомітного бомбардувальника з бойовим радіусом на рівні 2–2,5 тис. кілометрів. Він має застосовувати звичайне і, можливо, ядерне озброєння для ураження ключових об’єктів ворога на оперативно-тактичному й оперативно-стратегічному рівнях.
За даними розвідуправління МО США, у найближчі роки з’явиться дослідний зразок проєкту J/H-XX. Проте набуття початкової оперативної готовності слід очікувати не раніше 2025-го. Тобто, до кінця нового десятиліття ВПС Національно-визвольної армії КНР (НВАК) матиме в розпорядженні достатню кількість нової техніки.
Приблизно в цей же час очікується поява і перших стратегічних бомбардувальників H-20. Отже, у 2025–2030 роки Китай запустить процес модернізації далекої авіації за рахунок постачання довгоочікуваної нової техніки. Позитивні наслідки цього очевидні. Головне з них у тім, що НВАК після довгих десятиліть очікування все ж отримає абсолютно нові дальні бомбардувальники, що відповідають сучасним вимогам.
За допомогою цих літаків Китай кардинально модернізує дальню авіацію, зробивши її більш гнучким і зручним інструментом вирішення поставлених завдань. Два бомбардувальники зі своїми характеристиками зможуть вирішувати бойові завдання в різних зонах відповідальності, що дає очевидні переваги. В оперативно-тактичній зоні зможе працювати J/H-XX, що дозволить вивільнити H-20 для виконання стратегічних завдань. Наразі подібні місії покладають тільки на H-6 у різних версіях.
Чи зможе реальний J/H-XX нести озброєння «повітря-повітря», ще невідомо. Якщо китайська промисловість забезпечить такі можливості, НВАК отримає універсальний інструмент зі значним бойовим радіусом. Можливе формування нових методик бойового застосування, що враховують основні можливості далекого «винищувача-бомбардувальника».
Передбачуваний бойовий радіус дії J/H-XX дозволить ВПС НВАК контролювати значну частину акваторій і островів поблизу континентального Китаю. Ймовірно, літак оснастять системою дозаправки в повітрі, що розширить його зону відповідальності. Так, автори The Military Balance побоюються, що ці бомбардувальники стануть загрозою навіть для Австралії.
Армія США тестує окуляри доповненої реальності
Вже впродовж 5 років компанія Microsoft розробляє військову версію ігрових окулярів HoloLens. «Бойові» окуляри HoloLens мають стати головними елементами системи IVAS (Integrated Visual Augmentation System), яка об’єднує в єдиному полі тепловізійного й інфрачервоного зору приціли зброї, навігацію і безліч інших інформаційних джерел. Окуляри з’єднані бездротовим зв’язком із прицільними комплексами особистої стрілецької зброї. Це важлива перевага під час стрільби з-за рогу й іншого укриття. У цій версії «розумні» окуляри з’єднують з технікою перспективної американської лінійки особистої зброї Next Generation Squad Weapons. Крім цього, у поле зору бійців окуляри можуть проєктувати, наприклад, план будівлі, де перебуває підрозділ, і місце розташування кожного бійця.
Серед новацій розробники передбачають упровадити в систему режими тренувань і навчань, а також підключити до HoloLens датчики серцебиття бійця для оцінки його функціонального стану. Зважаючи на суворі умови військового побуту, HoloLens уміщені в ударостійкий корпус і оснащені акумулятором, розрахованим на чотири-п’ять годин безперервної роботи.
Окуляри у військовій версії не зв’язані з головними пристроями (планшетами, смартфонами і ноутбуками) — і це суттєвий плюс щодо автономності. І куди ж тепер без штучного інтелекту? У HoloLens 2 IVAS «розумна» машина відповідає за виявлення цілей, супровід і ідентифікацію. Це, до речі, дуже корисна річ у такому гаджеті.
Щоправда, частина ветеранів військових дій США критикує настільки високотехнологічну іграшку. Причина криється у складності ідентифікації «свій — чужий» у суміщеному візуальному полі інфрачервоного і теплового випромінювання. Американським користувачам лишається тільки сподіватися на штучний інтелект, здатний у бою визначити — хто ворог, а хто бойовий товариш. Тим більше, що Пентагон планує наступного року закупити близько 40 тис. цих модних військових аксесуарів. Така кількість дозволить оснастити ними кожного десятого бійця.
Президент Володимир Зеленський провів зустріч у Києві з держсекретарем США Ентоні Блінкеном і міністром закордонних справ Великої Британії Девідом Ламмі.
Представник Міжнародного легіону ГУР МО України Володимир розповів, як іноземці воюють на полях битв російсько-української війни.
Державний секретар США Ентоні Блінкен сьогодні у Києві оголосив про виділення понад 700 мільйонів доларів нової допомоги для продовження підтримки України в боротьбі з російською агресією.
Підрозділи Сил оборони України продовжують ведення оборонної операції на Півдні, інтенсивність обстрілів з боку противника постійно зростає.
Окупанти активно використовують розвідувальні БПЛА для виявлення переміщення та позицій підрозділів Сил оборони на Харківщині. Однак українські захисники дедалі вправніше протидіють ворожим «очам» в українському небі.
бєлгородці роздратовані тим, що не змогли цьогоріч відзначити 81 річницю вигнання нацистських окупантів з міста.
Захищаємо світ
Про це під час інтерв’ю АрміяInform розповів радник — уповноважений Президента України з питань реабілітації учасників бойових дій Вадим Свириденко. — Після повернення бійців…