ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Допомогу військовим надають одні, натомість премії отримують інші…

Прочитаєте за: 7 хв. 18 Березня 2020, 16:08 36

Указом Президента України від 13 січня № 4/2020 «Про присудження Державних премій України в галузі науки і техніки 2019 року» Державну премію за роботу «Високотехнологічні методи надання спеціалізованої стоматологічної допомоги в мирний та воєнний час» присуджено колективу медиків у складі 6 докторів наук і одного кандидата. Ця подія викликала неабияке обурення серед стоматологів, які буквально з перших днів російсько-української війни лікували наших захисників на фронті. І якщо військові стоматологи з притаманною людям у погонах скромністю, поводилися стримано, то волонтери перебували, м’яко кажучи, в шоці. Що ж обурило стоматологічну спільноту?

Зуби доводиться видаляти, бо немає що лікувати

Журналісти АрміяInform неодноразово розповідали про надання стоматологічної допомоги в районі бойових дій як екіпажами пересувних стоматологічних кабінетів (ПСК), лікарями мобільних шпиталів, так і стоматологами-волонтерами. Проте ніхто з військових стоматологів і волонтерів ніколи не згадував про роботу в прифронтовій зоні «стоматологів-науковців», які б переймалися не те що організацією стоматологічної допомоги, а навіть вивченням самого процесу допомоги нашим військовим в умовах війни.

− Шість років займаюсь із підлеглими наданням стоматологічної допомоги в прифронтових районах Донбасу, − говорить начальник клініки щелепно-лицевої хірургії та стоматології Головного військово-медичного клінічного центру «ГВКГ» полковник медичної служби Ігор Федірко. – Почав виїжджатив у район бойових дій з 2015 року, провів повну ротацію в 2016-му, перебував у 66-му і 65-му мобільних госпіталях та не бачив і не чув про жодного науковця з числа тих, хто нині є в групі, яка отримала Державну премію. Доводилось лікувати чимало цивільних пацієнтів, бо місцеві стоматологи звідти просто втекли.

За словами Ігоря Володимировича, 95% військових, які йшли на фронт за мобілізацією, були не сановані – хто зі знімним протезом, а хто й з тотальною відсутністю зубів. Ситуація з мобілізованим контингентом оголила всі проблеми української стоматології. Стреси й переохолодження бійців лише погіршували стан здоров’я людей зі зброєю.

− А уявіть, які проблеми стають перед хірургами, коли виникає необхідність операції на пораненій щелепі бійця, в якого до того ж повний рот несанованих зубів, − продовжує Ігор Федірко. – Інфекція в порожнині рота значно ускладнює оперативне втручання. Попадання кулі в ділянку щелепи утворює вторинні ранові снаряди – зуби з кістками розлітаються, додатково ранять м’які тканини, заносять інфекцію. Нещодавно телефонує з передової наш лікар підполковник Сергій Козловський і доповідає, що щодня тим і займається, що видаляє зуби контрактникам, бо немає що лікувати…

Чому людину призвали зі стоматологічними проблемами? Хто відповідатиме за незадовільну профілактичну роботу серед цивільного населення? Багато питань, на які військовим хірургам-стоматологам ніколи в умовах бойових дій шукати відповіді.

 

Впровадження сучасної моделі стоматологічної допомоги лише… на папері

Цитую Ігорю Володимировичу анотацію щодо присудження державної премії групі науковців: «Створено та впроваджено в зоні АТО (ООС) ефективні моделі стоматологічної допомоги, яка включає мережу стаціонарних та мобільних стоматологічних кабінетів».

− Про яку мережу мобільних стоматкабінетів у районі бойових дій можна говорити, якщо з трьох десятків ПСК, які колись закупило МОЗ, насилу вдалося отримати за мобілізацією лише два: один від Черкаської облдержадміністрації, другий від Хмельницької, − відповідає Ігор Федірко. –Та й їх доводилось укомплектовувати стоматологічним обладнання. Решта ПСК виявились не «на ходу» або розграбованими.

Одним із найактивніших стоматологів, які розпочали рух за стоматологічне здоров’я військових, став президент Національної спілки стоматологів України Мирон Угрин й стоматолог-волонтер капітан запасу Ігор Ященко, якому належить ідея створення стоматології на передовій «Тризуб-Дентал».

− Якщо б цю премію присудили лише за якісь наукові дослідження, то, можливо, нікого це не обурило, − говорить Мирон Угрин. – Але ті, хто її отримав, безапеляційно претендують на «розроблення і впровадження комплексної стоматологічної допомоги з мережею стаціонарних та мобільних стоматкабінетів». Коли справжні ініціатори стоматологічної допомоги військовим і розробники та автори стоматкабінетів здійняли галас в суспільстві й викрили «науковців» у брехні, ті швиденько замінили слово «впроваджено» на «пропоновано». І як назвати ці маніпуляції?

За словами Мирона Угрина, стоматологів, які шостий рік працюють у прифронтовому Донбасі, здивував той факт, що двоє авторів, доктор медичних наук, професор, член-кореспондент НАМН України, завідувач кафедри хірургічної стоматології та щелепно-лицевої хірургії Національного медичного університету імені Богомольця та доцент тої ж кафедри, скоріш за все, гадки не мають, що на території Луганщини, підконтрольній Україні, вже 5 років відсутні відділення щелепно-лицевої хірургії.

− Усі оперативні втручання в цьому напрямку виконували під керівництвом полковника медичної служби, хірурга вищої категорії Ігоря Федірко, − наголошує Мирон Миронович. – Саме військові стоматологи з волонтерами закрили цю прогалину. Тільки завдяки їм і представникам військово-цивільної адміністрації торік виконані перші операції в Рубіжному і виділено ліжко-місце для щелепно-лицевої хірургії в Сєвєродонецьку. І все це без участі будь-яких науковців-лауреатів премії.

Коли ж військові стоматологи і волонтери зголосилися допомагати ще й дітям, які живуть у прифронтових районах, з’ясувалося, що досі батьки возять дітей із стоматологічними проблемами… в окупований Донецьк!

− Ось над чим слід працювати науковцям, а не вигадувати фейкові «впровадження системи», − переконаний Угрин. – Адже серед так званих лауреатів є і завкафедрою дитячої стоматології. Це вкотре доводить: ніхто з отримувачів держпремії не виїжджав у лікарні Донецької і Луганської областей для вивчення ситуації. Ніхто з них не причетний ні до організації, ні до практичного надання стоматологічної допомоги військовим та місцевим людям. Ніхто з лауреатів не долучався до створення мережі стаціонарних, а тим більше мобільних кабінетів.

Нині в районі ООС працює 18 ПСК. Без участі лауреатів держпремії…

Діяльність волонтерів доброчинного проєкту «Тризуб Дентал» під орудою Ігоря Ященка давно відома українцям. Пересувні стоматкабінети «Слон», «Слоненя», «Крокодил» і «Тризубчик» за п’ять років відвідало близько 40 тисяч військових. Медичне обладнання кунгів дає змогу робити діагностику, лікування і навіть імплантацію зубів. Тут є томограф і навіть 3D-принтер. Коштує таке обладнання десятки мільйонів гривень.

За цей час у виготовлених запорізькими волонтерами ПСК встигли попрацювати понад 200 стоматологів із усієї країни. З пацієнтами проводять по 13 годин на добу. Можливістю допомогти бійцям і набути досвіду користуються навіть студенти-медики.

− Коли начальник Центральної стоматологічної поліклініки Міноборони полковник медичної служби Михайло Лищишин із доцентом кафедри щелепно-лицевої хірургії та стоматології Української військово-медичної академії полковником медичної служби Володимиром Коваленком розробляли проєкти сучасних пересувних стоматологічних кабінетів, то багато що взяли з досвіду колег волонтерів, − підкреслив Мирон Угрин. – І в цьому нічого дивного, адже в нас давно створено єдиний стоматологічний простір, де господарюють доброзичливість, повага, взаєморозуміння і допомога. Саме завдяки плідній співпраці нині в районі проведення ООС працює 18 ПСК. Зауважу: без участі лауреатів держпремії.

У розмові з організаторами і учасниками такої важливої й необхідної справи як стоматологічна допомога військовим відчував неприкриту гіркоту і образу на тих, хто привласнив напрацювання військових стоматологів та їхніх колег-волонтерів, хто похапцем змінював поняття «впровадження» на «пропозиції», хто, нарешті, ухвалив несправедливе рішення.

За дорученням всеукраїнської конференції лікарів-волонтерів «П’ятирічний досвід надання стоматологічної допомоги в зоні АТО/ООС» капітан запасу Ігор Ященко надіслав електронну петицію на адресу офіційного інтернет-представництва Президента України з проханням відкликати Державну премію 2019 року в галузі стоматології через фальсифікацію лауреатами своєї діяльності у районі АТО/ООС.

«В обману завжди хибна логіка. Він переходить межу не тільки професійної і громадянської етики, а й законодавства. Цинізм лауреатів-плагіаторів, які привласнили доброчинну працю волонтерів-стоматологів, обурив волонтерську спільноту. Тому сподіваємося на справедливе рішення на державному рівні», − зазначається в петиції.

16

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram

Захищаємо світ

00
00
00
Новини, Реабілітація, Спорт