ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Цікаві факти про «солов’їну»

Публікації
Прочитаєте за: 3 хв. 21 Лютого 2020, 12:31

21 лютого у світі відзначають Міжнародний день рідної мови. Його встановлено у листопаді 1999-го на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО з метою захисту мовної і культурної багатоманітності.

21 лютого 1952 року в Бангладеш (Східний Пакистан) пакистанська влада жорстоко розігнала акцію протесту проти урядової заборони на використання бенгальської мови. Після проголошення незалежності Бангладеш у 1971 році, цей день відзначають у країні як день мучеників, вшановуючи пам’ять загиблих за рідну мову. Саме на пропозицію цієї країни, ЮНЕСКО проголосило 21 лютого Міжнародним днем рідної мови.

Відповідно до даних ЮНЕСКО, у світі існує близько 6000 мов, 43% з них перебувають під загрозою зникнення. На думку фахівців, це трапляється тоді, коли мову перестають з тієї чи іншої причини вживати й вивчати понад 30% її носіїв. Лише в Європі небезпека загрожує 30 мовам, а 13 із них перебувають на межі зникнення.

Що потрібно знати про українську

  • В Україні живе понад 130 національних меншин – носіїв 79 мов. Згідно зі статтею 10 Конституції, державною мовою в Україні є українська. Але в нашій державі є також і мови, які перебувають на межі зникнення, зокрема два діалекти ромської, галицький діалект караїмської, а також кримчацька й урумська.
  • У нашій країні рідній мові присвячене свято – День української писемності та мови, яке щороку відзначають 9 листопада, у день вшанування пам’яті преподобного Нестора-Літописця.
  • Перша згадка про українські слова датована 448 роком. Візантійський історик Пріск Панійський перебував у таборі вождя гунів Аттіли на території сучасної України і записав у своєму нотатнику слова «мед» і «страва». Наша мова виділилася із праслов’янської мови у VI – VII ст.
  • Українську мову офіційно визнали літературною після видання «Енеїди» Івана Котляревського. Перший український «Буквар» видав у 1574 році у Львові першодрукар Іван Федоров. До наших часів дійшов лише один примірник книги, який було знайдено 1927 року в Римі. Найстарішою українською піснею вважається балада «Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?»
  • Українська мова належить до слов’янської групи індоєвропейської мовної родини. Вчені запевняють, що найближчою генеалогічно до української є білоруська. На їхнє переконання, починаючи з IX–XI століття обидві мови формувалися на спільній діалектній базі, а обидва народи до XVI століття мали спільну писемну книжну українсько-білоруську мову.
  • Українська мова – одна з найбільш вокальних та милозвучних мов світу. Філологи кажуть, що все це – через те, що ми маємо досить велику кількість фонем – 48.
  • Українська мова має чимало говірок: Степовий говір, Слобожанський, Середньонаддніпрянський, Підляський, Західнополіський, Середньополіський, Східнополіський.
  • Українська мова є однією із найдавніших на нашому континенті.
Читайте нас в Telegram

Захищаємо світ

00
00
00
Хочу жить