ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Російська військова база в обмін на визнання самопроголошеної республіки

Прочитаєте за: 4 хв. 6 Лютого 2020, 14:42 6

Маніакальний потяг північного сусіда до невизнаних територій не дає спокою Кремлю. Росія може визнати самопроголошену Республіку Сомаліленд в обмін на те, що їй дозволять створити військово-морську базу на її території.

Сомалійський півострів або як його ще називають – Африканський ріг – один із регіонів світу, який традиційно перебуває у фокусі уваги як сусідніх країн, так і великих держав загалом. Привабливість цих земель легко зрозуміти, лише поглянувши на карту – вихід у Індійський океан, близькість до багатих природними ресурсами Центральної і Східної Африки, а також доступ до судноплавних шляхів Аденської затоки й Червоного моря. І Сомаліленд, розраховуючи на своє офіційне визнання, готовий розділити наявні у нього географічні можливості з зацікавленими сторонами.

Довідка
Сомаліленд – північна частина Сомалі. Уряд Сомаліленду вважає себе державою-наступником протекторату Британський Сомаліленд, яка була незалежною з 26 червня по 1 липня 1960-го державою Сомаліленд, до об’єднання з підопічною територією Сомалі (колишнє Італійське Сомалі), утворивши Республіку Сомалі.
Республіка Сомаліленд проголосила себе незалежною державою 18 травня 1991 року.
Фактична столиця – місто Харгейса. На території Сомаліленду (138 тис. км²) проживає третина жителів Сомалі. Юридично провінція досі вважається частиною Сомалі, де з 1991 року триває громадянська війна, і перехідний уряд не контролює більшу частину країни. Більше половини мешканців – кочівники-скотарі. Як офіційні в Сомаліленді використовуються сомалійська, арабська і англійська мови. Більшість населення – мусульмани-суніти.
Наразі міжнародне співтовариство вважає Сомаліленд автономним регіоном Сомалі й не визнає його самостійною державою.

У нещодавній публікації New-York Times йдеться, що РФ зберігає інтерес до Африки, який турбує багатьох на Заході. Кремль збільшує об’єми продажу озброєння і програм з навчання військових у нестабільних та авторитарних країнах континенту.

У статті, зокрема, йдеться: «Американські офіційні особи, аналізуючи те, що вони називають конкуренцією великих держав, кажуть, що стурбовані зростаючим впливом Росії, а також Китаю, оскільки Вашингтон бореться за досягнення своїх цілей в галузі економіки і безпеки на континенті». «Російські офіційні особи розглядають порт Бербера як місце розташування своєї бази на узбережжі Сомаліленду, самопроголошеної держави в Сомалі в Аденській затоці. США і Китай мають бази в Джибуті, відокремленої морським кордоном від цього порту, в якому Росія побачила своє майбутнє», – пише New York Times.

Це відбувається на тлі повідомлень про те, що РФ теж проводила переговори про можливе створення морського російського логістичного центру на території Судану, Еритреї або Джібуті. І поки вони не зрушили з мертвої точки, Сомаліленд може дати Москві значно більше, ніж простий логістичний центр, у разі свого офіційного визнання.

Якщо цей проєкт реалізують, це стане першою російською базою в Африці після Холодної війни і важливим кроком для амбітної програми з відродження потужностей російського флоту. Росія, яка мала неабиякий вплив у Африці під час Холодної війни, втратила позиції на континенті після розпаду СРСР. Але в останні роки Москва відновила стосунки з клієнтами радянської епохи, такими, як Мозамбік і Ангола, встановила нові зв’язки з іншими країнами.

Хоча озвучені цифри постійного складу бази є сумнівні, передбачається, що її укомплектують персоналом чисельністю 1500 осіб. Тут перебуватимуть два кораблі класу есмінець, чотири класу фрегат, два пірса для великих субмарин, аеродром із двома злітно-посадковими смугами здатний прийняти до шести важких літаків і 15 винищувачів.

Найімовірніше, переговори в цьому напрямку почалися ще на початку 2017 року, коли невизнану республіку відвідували представники російського посольства в Джібуті, які, швидше за все, були в аеропорту Бербера, що колись використовували ЗС СРСР, і сам порт розташований поруч.

У повідомленнях журналу New African за 2018 рік йдеться, що Росія веде переговори з лідерами Сомаліленду про створення військово-морської бази для підтримки своїх військових кораблів і підводних човнів й роботи в регіоні, а також на перевантажених морських шляхах, де перевозять більшість європейських товарів.

СРСР раніше мав військову база в порту Бербера, але колишній сомалійський диктатор Сіад Барре в 1977 році змусив їх покинути країну.

Експерти вважають, що розгортається нова «Боротьба за Африку», основними гравцями якої є Китай, ЄС і США. Країни Перської затоки, Індія, Бразилія, Туреччина, Іран, Південна Корея також зацікавлені в розширенні співпраці з Африкою. Нині товарообіг Росії з Африкою становить менше $12 млрд.

І хоча переговори стосовно потенційної бази в цьому регіоні йдуть досить давно, офіційної угоди з цього приводу досі немає. Однак її поява навряд чи когось здивує, враховуючи наявність російських військових інструкторів і приватних військових компаній у цьому регіоні.

Надання згоди на розміщення іноземної військової бази стало для бідних держав північного сходу Африки можливістю залучити інвесторів у регіон. Так, у Сомалі існує турецька база, військові з ОАЕ розміщені там уже давно, в Джібуті військові бази є і в американців, французів, китайців, саудитів і навіть японців.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram

Захищаємо світ

00
00
00
Blogger pool, Публікації